Vekil Aristokrat, Nevşehir ve Mersin’de esrar satıcılarına müteveccih ameliyat başlatıldığını açıkladı: (1)

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Nevşehir ve Mersin’dahi maden satıcılarına yönelik “Kökünü Kurutma Operasyonu”nun başlatıldığını açıkladı.

Bakan Aristokrat, Nevşehir Güvenlik Müdürlüğünde düzenlediği matbuat toplantısında, kentte bulunmalarının nedeninin Nevşehir’de tahminî 6 aydır takibi Cumhuriyet Başsavcılığı ile alay malay sürdürülen ve Türkiye’nin birçok vilayetinde gerçekleştirdikleri “Kökünü Kurutma Operasyonu” olduğunu söyledi.

Nevşehir Güvenlik Müdürlüğü, Uyuşturucu Kat Başkanlığı ve İl Inanma Müdürlüğü Uyuşturucu Şubesi’nin gerçekleştirdiği işler çerçevesinde hep 153 şüphelisi kâin tıpkısı dosyanın bahis konusu olduğunu ifade eden Soylu, şöyle konuştu:

“Tıpkısı bölümü dosya içeriğinde 6 mahiye süreçle gelişigüzel gözaltına alındı. Zaman mecmu 87 karanlık yani bunlar özellikle maden satıcıları, temin edicileri, nakledicileri, bunların 87 tanesinden şu ana büyüklüğünde 75’i gözaltına alındı. senkronik benzeri şekilde şu anda Mersin’birlikte bile bire bir ölçekte yaklaşık 111 şüphelinin, gine uzun zamandır devam fail aynı dosyada, şu temel büyüklüğünde 60 bakı dahi ‘Kökünü Kurutma Operasyonu’nda Mersin’da eş zamanlı ayrımsız şekilde gerçekleştirilmektedir. Uyuşturucuyla savaşım üzerine alelhusus yetişek öğretim dönemi açılmadan evvel cemi illerimizde dokunaklı ayrımsız baskılama çalışması sürdürülmektedir ve şunu tabir etmem gerekir. Bu, lazım sınırlarımızda olsun, lazım sınırlarımızın içerisinde olsun, tamlık asayiş güçlerimiz uyuşturucu ile mücadeleyi hakikaten dünyanın de takdir ettiği aynı şekilde hesabına getirmektedir. Burada kamuoyuna şunu hikâyelemek isterim. Geçmiş yıllarda Türkiye’deki yakalanan uyuşturucunun yüzde 70’i batı illerinde yakalanırdı. Oysa son yıllarda kurduğumuz sistemle Türkiye’birlikte yakalanan uyuşturucunun yüzde 70’i Balkı, Van ve Hakkari illerinde yakalanmaktadır yani Türkiye’ye doğudan girdiği andan itibaren mızrap yakalanmaktadır.”

“Bizim mücadelemiz arzla mücadeledir”

Bu baskılamanın mızrap rotasının özellikle “afyon ve eroinde” Balkan rotasından Akdeniz rotasına kaymasına etken oluşum ettiğini dile getiren Aristokrat, bu baskılamayı bitmeme ettireceklerinin altını çizdi.

Bakan Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Gene Nevşehir’bile yaptığımız operasyonda üstelik gene Mersin’dahi yaptığımız operasyonda de operasyonun arz şanlı ayaklarından tıpkı tanesi dahi metamfetamindir. Yani ‘met’ dediğimiz, vatandaşımızın dilinde ‘met’ yerine nitelenen metamfetamine müteveccih bir operasyondur. Bu da Türkiye’nin doğusundan girmektedir. Yani alelhusus İran sınırlarından girmektedir. Onun amacıyla orada üstelik çetin ayrımsız hazırlık alınmıştır. Sabık sene kısaca 2,5 ton civarında ayrımsız metamfetamin yakalandı. Mecmu bu yılsa bunun kestirmece şu anda 3 katından ilavesi uğramış durumdadır. Yani kayran baskılamamız, bir zamanda farkındalık üretmemiz, ayrımsız zamanda topyekun mücadelemiz metamfetamin üstüne üstelik sürmektedir.

Bunu anlatım etmemin anlamı şudur. Siz tıpkı uyuşturucu türünü engellersiniz, o eksantrik benzeri alana kendini kaydırmaya meşgul. Bunu daima kendisine izleme fail, bu rotaları daim adına izleme fail, hangi ülkeden ne metal türünün Türkiye’ye aktarıldığını, aktarılmaya çalışıldığını izlem fail bire bir yöntemi hareketli tıpkı şekilde Türkiye izlem etmektedir ve akıbet üretmeye çalışmaktadır. Bizim mücadelemiz arzla mücadeledir. Yani arzı durdurma, esrar arzını ve esrar satışını, esrar naklini durdurma mücadelesidir. Bu konuda tarihi ve balaban başarılara imza atan ister güvenlik teşkilatımızı, lüzumlu jandarma teşkilatımızı kutlama ediyorum, kutluyorum.”

(Sürecek)

Share: