Vekil Çavuşoğlu, Sakarya Meydan Savaşı ve Tembel Sempozyumu’nda konuştu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan’ın Türkiye’ye cebin akıbet günlerdeki tutumuna ait “Biz Ege’nin iki yanında komşuluk haklarına utanmak duyalım derken Yunan halen kaşımaya, kaşınmaya bitmeme ediyor. Başkalarının hesabına maceraya atılırsanız bir vakitler olduğu üzere bugün da sonuçlarına katlanırsınız. Bu komşumuz Yunanistan’a bire bir uyarıdır.” dedi.

Bakan Çavuşoğlu, başkentin Haymana ilçesinde düzenlenen “Milli Mücadelede Son Kale Haymana” etkinliği çerçevesinde Sakarya Meydan Muharebesi ve Haymana Sempozyumu’nun açılışında konuştu.

Sakarya Meydan Savaşı’nin Haymana’dahi bitmeme ettiği sırada tümden seslerinin Ankara’dan duyulduğunu belirten Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

“Bu yüzden milli mücadelede serencam kale, bu topraklardır. Kadim Türk diyarı Anadolu’yu Yunan mezaliminden kurtardığımız yer burasıdır. Şimdi bugüne geldiğimizde biz Ege’nin iki beraberinde komşuluk haklarına ürkmek duyalım derken Yunan halen kaşımaya, kaşınmaya devam ediyor. Başkalarının hesabına maceraya atılırsanız eskiden olduğu kadar bugün üstelik sonuçlarına katlanırsınız. Bu komşumuz Yunanistan’a bire bir uyarıdır.”

Çavuşoğlu, yıllar süren savaşta Türk milletinin yorgun düşmesine karşın Türk ordusunun milletiyle ve imanıyla bu balaban imtihanı başarıyla verdiğini ifade ederek, “Bugün şartlarımız bambaşka amma tıpkısı sarsılmaz imana sahibiz. Bire Bir yüzyıl geçmiş Tembel’üstelik ülkesine eş sâdır bugün herhangi bir iklimde milletine hizmet eden ruh işte bu ruhtur. Zımnında sistem aklını başına alsın. Alelhusus Yunanistan’a söylüyoruz. Başkalarının maşası olmayın. Tahriklere devam etmeyin çünkü Türkiye’nin dostluğu bayrı, husumeti ise vahimdir. Bunu da aklınızdan çıkarmayın.” diye konuştu.

(Sürecek)Share: