Vekil Çekicilik: İlk andan itibaren yardımlarımızı çevirme gayreti içerisinde olduk

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Uğur Gurur, İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat ile sel felaketiyle savaşım fail Pakistan’a anbean Başbakan Şahbaz Mukaddes ile ayrımsız araya geldi. Bakan Gurur, “Türk halkı olarak evvel andan itibaren yardımlarımızı atıf gayreti içerisinde olduk. Türkiye’dahi yapmış olduğumuz gibi değme kıyamet sonrasında kuşkusuz bire bir gelişim alıyorsak bugün birlikte bacanak ve ahi Pakistan halkı, devleti amacıyla da bir anlayışla buradayız” ifadelerini kullandı.

Bakan Alım, Icra Vekili Aristokrat ile Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla sel felaketinden etkilenen Pakistan’a geldi. Heyete, Vekil Gelgel ve Soylu’nun beraberinde TOKİ Başkanı Ömer Endişe, AFAD Başkanı Yunus Sezer, İlbank Umumi Müdürü Yusuf Büyük, Yapı İşleri Umumi Müdürü Banu Aslan ile Türkiye’den alanında ehlivukuf mühendisler bile eşlik etti.

Hava ve Aristokrat ile beraberindeki yıldız bilimi, ülkede İçişleri Bakanı Rana SanaUllah Khan, Kalkınma ve Planlama Bakanı Ahsen Iqbal ve İklim Değişikliği Bakanı Sharry Rehman marifetiyle karşılandı. Pakistan Başbakanı Kutsal, Soylu ve Hava’u Başvekillik konutunda akseptans etti. Vekil Aristokrat ve Nazır Gelgel, Kutsal başkanlığında Dominant Afeti Sonrası Koordinasyon Kıymetlendirme Toplantısı gerçekleştirdi.

“TÜRK HALKI ADINA İLK ANDAN İTİBAREN YARDIMLARIMIZI ÇEVIRME GAYRETİ İÇERİSİNDE OLDUK”

Bakan Kurum toplantıda yaptığı konuşmasında “Türk halkı namına ilk andan itibaren yardımlarımızı yöneltme gayreti içerisinde olduk. İçişleri Bakanımız, AFAD, TOKİ, Kızılay, Çatı İşleri Umumi Müdürlüğümüz, İller Bankası Genel Müdürlüğü’yle Türkiye’bile yapmış olduğumuz kabilinden temas kıran sonrasında nasıl tıpkısı gelişim alıyorsak, bugün birlikte arkadaş ve ahi Pakistan halkı, devleti amacıyla de bire bir tatlılıkla buradayız. Bugün bütün 84 milyon kardeşimizin kalbi Pakistan üzere atmaktadır” ifadelerini kullandı. Pakistan’ın üstelik edisyon zamanlarında Türkiye’nin birlikte olduğunu ve olmaya da bitmeme edeceğini vurgulayan Bakan Çalım, “Daha evvel Pakistan’da hem 2005-2010 yılları beyninde yaşanan depremlerde Pakistanlı kardeşimiz hayatını kaybetmişti. O aktarılma birlikte kardeşlerimiz, Türkiye Cumhuriyeti Devleti zaruri her soy yardımı, desteği yapmıştı. ve bu çerçevede 4 bin 872 ev, okullar, camiler ve toplumsal donatılar TOKİ Başkanlığımız eliyle inşa etmiştik” ifadelerini kullandı.

Icra Vekili Çalım sözlerine şu şekilde bitmeme etti: “Bugün üstelik icap hasar belirleme noktasında gerekse Pakistanlı kardeşlerimizin bundan sonraki yaşamlarında ihtiyaç duyduğu birlik alanlara ilgili Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla Pakistan Devletinin ve halkının ihtiyaçları ne ise bu ihtiyaçları gelecek noktasında seferberlik ruhuyla akıntı etmektir. Bittabi henüz önceki ülkemizde Elazığ, Malatya, İzmir’da tıpkısı bu arada olduk ve afetlerde vatandaşımızın yarasını sardıysak elbette Pakistan’da, Arnavutluk’ta, Endonezya’dahi yeniden yaşanan afetlerde Türkiye namına yardıma koştuysak bugün da Pakistanlı kardeşlerimizin yanında olacağız. Ego bu vesileyle tekrar şahsınızda Pakistan Hükümetine ve eksiksiz Pakistanlı kardeşlerimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Memat fail ailelerimize üstelik Allah’tan yağmur diliyorum.”Share: