VEKIL ERSOY, ÇANAKKALE’DE ŞEHİTLİK AÇILIŞINA KATILDI

Firez ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Eceabat ilçesinde mecbur Tarihi Düzlük’de Gaziantep’in Şahinbey kaza belediyesi eliyle diriltme ettirilen Albayrak Sırtı, Süngübayırı, Kılıçbayırı ve Kılıçdere şehitliklerinin açılışını gerçekleştirdi. Törene, Kültür ve Turizm Vekil Yardımcısı Özgül Özkan Güç, DÜRÜST Tümen Kol Başkanvekili ve Çanakkale Mebus Bülent Turan, Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Düzlük Başkanı İsmail Kaşdemir, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sedat Tasavvur, Şahinbey Belediyesi Başkanı Mehmet Tahmazoğlu katıldı. Istinkâf Etmek duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören, Kuran-ı Ahi tilaveti ve şehitler amacıyla edilen yakarış ile bitmeme etti.

‘ŞEHİTLİKLERİMİZİN İHYASI, BİZİM BILDIRME EHEMMIYET VERDİĞİMİZ KONULARIN BAŞINDA GELİYOR’

Türkiye’nin istiklali ve istikbali üzere göğsünü himaye edenlerin şehitliklerine ilgilendiren diriltme çalışmasının tamamlandığını belirten Vekil Ersoy, “Öncelikle tefhim etmek isterim ki bizlere bu behişt vatanı can fail ecdadımıza hangi yapsak birkaç. Onlara layık olabilmek ve ecdadın bize emaneti ülkemizi, asri medeniyetler seviyesine yakalamak amacıyla var gücümüzle çalışıyoruz. Bu çerçevede şehitliklerimizin ihyası, bizim sunma ehemmiyet verdiğimiz konuların başında geliyor. Şehitliklerimizin düzenlemesini muktedir olmak üzere ‘sınırların belirlenmesini’ önceki aşama namına değerlendiriyoruz. Tarihi Gelibolu Yarımadası’nda da dönemin Harita Komutanı Şevki Gösterişli vasıtasıyla hazırlanan 1/5000 ölçekli Çanakkale Tahkimat Haritası’nda yerleri işaretli olan şehitler kabristanını günümüz uydu görüntüleri ile örtüştürdük. Bu belirlenen alanda jeoradar taraması yapılarak bulgu sınırlarını netleştirdik. Bu etap bizim hassasiyetle değerlendirdiğimiz adımdı. Sonrasında şehitliklerimizin, ‘vahdet’in yani ‘aynı olmanın’ sembolü olan servi ağaçları ile kasaba düzenlemesini gerçekleştirdik. Çanakkale ruhunu dokuma eden Süngü Bayırı, Albayrak Sırtı, Tığ Bayırı ve Tığ Dere’deki 4 şehitliğimizde Şehitlik Yönetmeliği’nde belirtilen abide modelini kullandık. Abide tasarımında kamer-yıldız ile Allah’ın 99 adından biri olan temas şeyi gören ve seçme şeye tanık olan anlamındaki ‘Eş-Şehid’ ismini nakşettik. hece taşı tasarımında dünyada oylumlu makbul ‘nizami düzen’ yöntemini sarmak istemedik. Buna değer savaş meydanında yaşanan kahramanlıkları fikren; şehitlerin martir düştükleri yere ‘kefenlenmeden bulunan üniformalarıyla defnedilmelerini’ künde fail benzeri düzeni yeğleme ettik” dedi.

‘ŞEHİTLİKLERİMİZ 19 AĞUSTOS TARİHİNDEN SONRA BIRLIKTE HALKIMIZIN ZİYARETİNE AÇILACAK’

Çanakkale Savaşları’nda 7 cihana alın savaşçı yiğit askerlerin bize kutlu bir yurt ve heybetli benzeri gün bıraktığını belirten Bakan Ersoy, “Süngü Bayırı Şehitliğimizde 589 askerimiz, Albayrak Sırtı Şehitliği’nde 968 askerimiz, Kılıç Bayırı Şehitliği’nde bin 131 ve Kılıç Dere’birlikte 41 şehidimizin olduğunu biliyoruz. Toplamda burada yatan 2 bin 729 şehidimizin kayıtlarına ulaştık. ‘Çanakkale Geçilmez’ dedirten ilkin Mustafa Kemal Atatürk ve bilcümle şehitlerimizi yağmur ve minnetle anıyorum. Ruhları şen mekanları cennet olsun. Bu şehitliklerimiz 19 Ağustos tarihinden sonradan dahi halkımızın ziyaretine açılacak. Ülkesini dost, aldatma bayrağımızın gölgesinde yaşamaktan çekicilik duyan herkesi buraları mülakat etmeye davet ediyorum. Evlatları olan ailelerden özellikle bu ziyarete çocuklarını dahi getirmelerini ve balaban tarihimizi onlara anlatmalarını talep ediyorum. Tarihe yönelik bu görevimizi namına getirmede bizlere desteklerini esirgemeyen Gaziantep Şahinbey Uray Başkanımız ve ekibine bile teşekkür ediyorum” açıklamalarında bulundu.

Programda konuşan Şahinbey Belediyesi Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ise “Çanakkale’de ecdadımızın sergilediği ilişki, kardeşlik ve el birliği, milletimize hem zaferi getirmiş, hem Kurtuluş Savaşımız üzere muktezi olan cesareti ve mücadele ruhunu vermiş hem dahi o günden bu güne milletimize kat sayı olmuştur” dedi.

Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Düz Başkanı İsmail Kaşdemir yaptığı konuşmada, “Tarihin akışının değiştiği ve 1900’lü yılların başında kararan şehir ufuklarında bire bir şafağın söktüğü müstesna aynı yurt parçasındayız. Çanakkale Tarihi Kayran’dayız. Buradaki o fedakarlığın, yurt, millet ve şerif değerler bahis konusu olunca yapılan fedakarlığın zirveye eski fos olan Çanakkale ruhunun doğma olduğu bu topraklardayız. 100 yıldan bu yana bu topraklarda bibi savaşın izlerinin olduğu benzeri yurt parçasındayız. Şu anda pespaye çok ateşli ve ulvi benzeri göreve yapmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

SELIM Fırka Kol Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan de “Gaziler diyarından, şehitler diyarına adıyla ortaya koyulan fena hâlde bir çalışmanın meyvesini yaşıyoruz. Gaziler diyarından şehitler diyarına olan köprünün çokça manidar tıpkısı törenindeyiz. Burası çok hususi tıpkısı arazi. Çanakkalemizle özel benzeri kurum duyuyoruz” diyerek konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Nazır Ersoy ve beraberindekilerin diriltme edilen şehitliklere karanfil bırakmasıyla merasim sona erdi.Share: