Vekil Hava: Sosyal konut projelerinin artmasıyla kira ve basamak fiyatları düşüyor

“2023’e Akıllıca Site Buluşmaları” programı Samsun Büyükşehir Belediyesi Ömer Halisdemir Güruh Salonu’nda yapıldı. Türkiye’nin tekmil şehirlerinde gerçekleştirilecek olan organizasyonun Samsun programı; eşkâl ve 17 ilçede kırıcı tıpkı katılımla gerçekleştirildi. Nazır Çalım toplantıda Samsun’üstelik 4 bin 400 konutluk toplumsal konut projesine şu asıl büyüklüğünde 43 bin 211 kişinin başvurduğunu söyleyerek, gazetecilerden gelen soruları cevapladı.

“VATANDAŞLAR, 2023 YILINA BÜYÜKLÜĞÜNDE EVLERİNE GİRECEKLER”

Mail zamanda yaşanan afetlerde evlerini kaybeden kamu vatandaşların 2023 yılında yeni yapılan evlerine gireceklerini tabir eden Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Erek Hava, “Tığ kamu afetlerde vatandaşımızın birlikte olduk. Tamam ilgililer kıran alanına alelacele her an vatandaşın yarasını sardık. Ayrımsız taraftan üzülürken, yıpranmamış şehirlerin, hayat alanlarının inşası amacıyla aynı hedefi ortaya koyduk. Antalya’birlikte cuşiş imdi 3. çevrim evlerin inşası için çalışmaları başlattık.

Yaşanan parçalanmamış afetlerde vatandaşlara verdiğimiz sözleri tuttuk. Bu manada Kastamonu, Sinop’ta yaşanan hâkim sonrası dükkanları tasdik ettik. Bozkurt, Abana kabilinden ilçelerde göz inşaatları bitmeme ediyor. 2023 yılında Elazığ, Malatya, İzmir, Giresun’birlikte, Kastamonu’de, Antalya’üstelik, Muğla’birlikte yaşanan afetler sonrasında evine girmemiş afetzede vatandaşımız kalmayacak. Hepsinin evlerini bitirip, teslim edeceğiz. Birçoğunun birlikte evlerini teslim ettik” dedi.

“IÇTIMAI BÖLÜK PROJELERİNE 2 MİLYONA YAKIN GÜRE MÜRACAAT YAPTI”

Gençlerin Içtimai Bölük Projesi’ne ilgisinden bahseden Nazır Tasavvur Gelgel, “Projeyle ait karışık benzeri şey bulunmayan, kargaşa olmadığını birlikte yapılan 5 milyon başvurudan anlıyoruz. ‘Gençler lacerem takanak?’ diyen muhalefete, gençlerimiz 2 milyona andıran referans yaparak genişlik kesin cevabı vermiştir. Zımnında burada benzeri tereddüt namevcut. Biz toplumun cemi kesimlerine ve dirimsel gruplarına yönelik ayrımsız proje açıkladık. Benzeri kişinin 10 sene faizsiz arsaya girdiğini düşünün, minimal ücretle üstelik çalışsa, eve giren tek sağlık minimal ücret birlikte olsa bin 200 TL sabit ödemeleri olacak. Bu cirim tek şekilde değişmeyecek. Nedeniyle bu sağlık gruplarımız kendine uyan proje ile başvuracak ve ödemelerini gerçekleştirecek.

Konutların ödemesinde ise görevli maaşlarının artım oranına göre artma yapılacak. Fakat güzeşte yıl memurlarımıza yüzde 80’e mümasil bindirim yaptık fakat medyun olan 1 milyon 170 bin kardeşimize ise yüzdelik 25 zam yaptık. Yani geliri yüzde 80 artarken biz borcunu yüzde 25 artırdık. Tığ seçkin ahit milletimizin beraberinde olduk. Bu projedeki erek elhak sosyal ululuk anlayışı ve tahaffuz ihtiyacını karşılayacak çerçevede yapıldı. Zaten milletimiz bile balaban tıpkı hoşlanma gösterdi” diye niteleyerek konuştu.

“KİRA VE KONUTFİYATLARI DÜŞÜYOR”

Yapılan binalar ile hane ve kira fiyatlarının Düştüğüne değinen Nazır Kurum, “Icar ve bölük fiyatları düşüyor. Bakın Samsun’a, fiyatlar düşüyor. Bunlar bittabi düşüyor? Yapılan içtimai konutlarla, kentsel dönüşümle düşüyor. Antrparantez meclisimizin yapmış olduğu düzenleme ile düşüyor, yüzdelik 25 sınırlama konuldu. Zımnında tığ bu manada üstelik ihtiyaçlara bakarak cereyan ettik, etmeye da devam ediyoruz” şeklinde konuştu. Içtimai Ev Projesi’nden yararlanan vatandaşların ödemelere elbet başlayacağı sorusuna üstelik cevap veren Garaz Gelgel, şunları söyledi:

“Ödemeler sözleşmeyle başlıyor. Bununla dayalı güzelce bir örnek var elimizde. Bugün Samsun’üstelik Atakum ve Canik’teki içtimai konutlarla ait anlaşma yapılmadı. Çünkü arazideki problemlerden kontekst. Onlar Kıyamet Mahallesi’ndeki konutları takanak. Konutlardan 2 ay sonraları, 3 ay bilahare bitenler var. Girişim adım bitecek. Orayı aldığında ve evine az daha girdiğinde sözleşme yapılacak. Yani tığ bilcümle vatandaşımızın lehine akıntı ettik.”

Share: