Vekil Soylu Diyarbakır Lice’de! Bırkleyn Mağaraları’nda türkülere eşlik edip halay çekti

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Lice ilçesinde antika çağda yerleşme yeri kendisine kullanılan Bırkleyn Mağaraları’nda DÜRÜST Öğür Diyarbakır Bilgisizlik Kollarının düzenlediği “Lice Gençlik Buluşması” programına katıldı. Soylu, burada yaptığı konuşmada, Bırkleyn Mağaraları ile 8 bin almanak bir tarihten, Balaban İskender’in konakladığı ve özlük işaretini bıraktığı mağaralardan bahsettiklerini, bunların şişman işve olduğunu söyledi.

Çokça canlı ve varlıklı benzeri medeniyetin çocukları olduklarını kaydeden Aristokrat, ” Malazgirt’in hikayesi esasta bu Küçük Asya’nun ve coğrafyamızın içerisindedir. Malazgirt’in fethinin hikayesi ile Anadolu topraklarına girişin hikayesi üstelik hiç unutmayın ki aynı angajman ve el birliği hikayesidir. Kürt beyleriyle Türk beylerinin ve birçoğunun birbirini bu yıldızlı tanıdıkları ve birbirleriyle bu arada aslında küffara cebin gelişigüzel oldukları, ayrımsız değeri taşıdıkları, tıpkısı anlayışı taşıdıkları, güya iki kardeşin kucaklaşması kabilinden bize bu toprakları az yapmalarının belki dahi genişlik şanlı nişanesidir ve nişangahıdır.” ifadelerini kullandı.

HALAY ÇEKİP TÜRKÜLERE EŞLİK ETTİ

Yapılacak çalışmalarla bölgenin bundan sonra henüz faal kullanılabilecek bir noktaya getirileceğini bildiren Aristokrat, Lice’nin ve Liceli gençlerin buna amade olduğunu anlattı. Icra Vekili bire bir vuzuh halay çekici vatandaşların arasına katıldı, söylenen türkülere eşlik etti. O anlar kameralara birlikte yansıdı.

“PKK ÜLKENİN GELİŞMESİNİ HARAP EDİYOR”

Terör örgütü PKK’ya çok laf söylediğini ifade fail Aristokrat, “Çokça de hezel söylemeye devam ediyorum. Ama PKK, yıldırı örgütünün benim laflarımdan etkilendiği arz yetişkin cümleler PKK yemeden içmeden ülkenin gelişmesi ve kalkınmasını değil, bire bir zamanda bire bir kültürel terörizmle, kültürünü üstelik haşat etmeye çalışıyor. Duygularımızı, tarihimizi, eş ilişkilerimizi, ana-ata duygularımızı, yandaki ilişkilerimizi, örf adetlerimizi, geleneklerimizi, birbirimize olan muhabbetimizi, saygımızı, büyüklerin küçükleri davranışlarını, rastgele birini pejmürde ediyor.” diye niteleyerek konuştu.

“ZENGİNLİKLERİMİZİ YİTİRMEYE ÇALIŞIYORLAR”

Avrupa’nın büyüdüğünü, zenginleştiğini amma tıpkısı fiyat ödediğini anlatan Aristokrat, fiyat yerine ahlakını ve mukaddema üzerine titremeye çalıştıkları değerlerini kaybettiğini aktardı. Nazır Aristokrat, şöyle bitmeme etti: “Demin benzeri sınavı yani bizim zenginliklerimizi yitirmeye çalışıyorlar. Onun amacıyla da birtakım kullanıyorlar. DEAŞ’ı kullanıyorlar, İslamiyet’i farklılaştırmak amacıyla. FETÖ’yü kullanıyorlar, İslamiyet’i başkalaştırmak için. PKK’yı kullanıyorlar, İslamiyet’i ve hep değerlerimizi temel itibariyle güçleri yetse hepsini ortadan kaldırabilmek üzere. karşı karşıya kaldığımız genişlik budur. Son 40 yıldır, 50 yıldır bu topraklar on paralık doğruluk etmediği benzeri parantezle karşı karşıya kaldı. Parantez diyorum. Zira tığ bunu kapatmaya çalışıyoruz. İnşallah sizler kapatacaksınız.”

Elan sonradan Vekil Aristokrat Bırkleyn Mağaraları’nı gezdi. Burada gazetecilerin sorusu üzerine Aristokrat, “Çokça ince yıllar yıldırı örgütünün maalesef hakimiyetinde mağaralar yerine artmış. Allah razı olsun asayiş güçlerimiz, milletimiz, sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, hükümetimiz devletimiz iradesiyle işte hepsi demin birer turizm destinasyonu tarihsel destinasyon olmaya aday. Oylumlu benzeri saha.” ifadelerini kullandı.

Bakan Aristokrat’ya, Bırkleyn Mağaraları gezisinde YANLIŞSIZ Öğür Diyarbakır milletvekilleri Mehdi Eker, Ebubekir Bal ve Oya Eronat, Diyarbakır Valisi Yüce İhsan Akarsu, İl Güven Müdürü Fatih Kaya, DÜRÜST Öğür MKYK üyesi Abdurrahman Kurt, Umumi Tarz Eş Kolları MKYK üyesi Suna Kepolu Ataman, SELIM Tümen İl Başkanı Muhammet Kutsi Işıklı, Jandarma Toprak Komutanı Tümgeneral Recep Yalçınkaya ve AFAD İl Müdürü İlami Fark Etmek bile zevcelik etti.Share: