Vekil Varank 42 İstanbul yazılım okulunda gençlerle buluştu Açıklaması

Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, Türkiye Sarih Ana Platformu ile Meslek 42’nin hisse senedi birliğiyle açılan 42 İstanbul ve 42 Kocaeli okullarındaki öğrencilerin oyunlaştırılmış metotla projeler yaparak yazılım öğrendiklerini belirterek, “Bu türlü inovatif eğitim bilimi metotlarıyla Türkiye’deki yazılımcı kapasitesini bırakmak istiyoruz.” ifadesini kullandı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya bakarak, Varank, Düz İstanbul’dahi bulunan 42 İstanbul’dahi yazılım öğrenen gençleri ülfet etti.

Varank, ziyarette gençlerin okuldaki programları izleme ederek birbirlerine apotr olduklarını ve yazılımcı olarak yetiştiklerini belirterek, okulları ülkeye sabık yıl kazandırdıklarını anımsattı. Varank, şöyle bitmeme etti:

“42 Kocaeli ve 42 İstanbul’da bu işe merakı olan alelhusus gençlerimizi tıpkısı sınava tabi tutuyoruz. Dinç arkadaşlarımızın harezmi yolu çözme kabiliyetleri var mı, riyazi tefekkür kabiliyetleri var mı, takkadak ona bakıyoruz. 18 yaşını cingöz Türk vatandaşı her arkadaşımız bu okullara başvurabiliyorlar. Tüvana arkadaşlarımızı ziyarete geldik. Henüz evvel tatlı ısmarlama sözü vermiştim. Onu yerine getirmiş oldum. Kendileriyle kardeş kardeş ettik. 42 okulları yenilikçi bir öğrenme metodu. Mezunları kalburüstü şekilde yazılım öğreniyorlar. Mezunlarının yüzdelik 90’lar seviyesinde aksiyon bulduğunu elan eski tecrübelerden görebiliyoruz. Bu türlü inovatif yetişek metotlarıyla Türkiye’deki yazılımcı kapasitesini arttırmak istiyoruz. 42 okulları da şimdiye büyüklüğünde yüzümüzü ağartan tıpkısı faaliyet oldu.”

Okullar gençlerin önünü açmak amacıyla tasarlandı

Varank, bu okulların sunma büyük özelliğinin hiçbir eğitmen olmadan ağız ağıza oyunlaştırma ve proje iyice şekilde yazılımı öğretmesi olduğuna işaret etti.

Okulda öğrencilerin oyunlaştırılmış metotla projeleri yaparak yazılım öğrendiklerini tabir eden Varank, “Bire Bir zamanda hoca olmadan zat kendilerine bu işi öğreterek bire bir araya gelerek sorun çözerek yazılım öğreniyorlar. Aşağılık inovatif aynı metot. Bu okulları gençlerimizin önünü tahsis etmek amacıyla tasarladık. Tek ücret talep etmiyoruz. Burada paydaşlarımız da var. Bu programı, Türkiye Sarih Köken Platformu ile alay malay geliştirdik. Platformun şişman yazılımcı firma ortakları var. Toptan markalar bu işin ortağı. Oradaki firmalar de bu öğrencilerimizi bir numara yıldan itibaren stajyer namına bünyelerine katıyorlar. Şirketlerimizin nitelikli eleman ihtiyacını dahi bu şekilde sağlamış oluyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Ziyaret sonrasında Düzlük İstanbul’dahi restoranı olan ünlü şef Danilo Zanna’nın hususi tarifiyle yapılan tiramisuyu yaklaşık 150 gence servis fail Varank, Danilo Lider ile da görüntülü görüştü.

Varank, “Tiramisuları ego ısmarladım. Yemekler dahi senden şefim.” derken Danilo Lider üstelik “Hepsini ağırlayacağım, benim misafirim olsunlar.” karşılığını verdi.

“42 İstanbul’bile yazılımın temellerini öğreniyoruz”

42 İstanbul katılımcılarından Selin Belen, hem çalışıp hem eğlenerek öğrendiklerini belirterek “Ego elhak apayrı bire bir okulda okuyorum ama bura haddinden fazla elan ongun. Bakanımıza haddinden fazla teşekkür ederiz. Bize üstelik sürpriz oldu. Haddinden Fazla şaşırdık görünce.” ifadesini kullandı.

İrem Öztimur, 42 İstanbul’bile yazılımın temellerini öğrendiklerini vurgulayarak, “İmkanlar çok iyice. Ben bu kadarını beklemiyordum.” dedi.

Hasan Eksiksizlik Gümüşcüoğlu bile “Haddinden Fazla ayrımlı tıpkısı yetişek. Sunulan sistemden ve imkanlardan çokça memnunum. Sayın Bakanımın sürprizine şaşırdım. İnce ayrımsız akım. Bize ikramda bulundu.” diye görüşlerini dile getirdi.

Muhammed Enes Başpınar, öğrenirken öğretmenin kişi öğrenme sürecini müspet etkilediğine meni ederek, “Bir okulda öğretmenden alabildiğiniz o öğretmenle sınırlıyken burada herkesin bilgisini herkesten alabiliyorsun.” sözleriyle deneyimini aktardı.

Karabük Üniversitesi Cıvıltı Elektronik Mühendisliği 4’üncü sınıf öğrencisi Ayşe Hümeyra Cengiz, Nazır Varank’a sürpriz ziyareti ve ikramı üzere teşekkürname ederek 42 İstanbul serüvenini şu sözlerle anlattı:

“Yazılım eğitimi alıyoruz. Şubattan beri buradayım. Okulla birlikte yürütüyorum. Bakanımızın attığı tweeti görerek buraya geldim. Kendimiz araştırarak çabalayarak öğrendiğimizde daha kalımlı olduğunu düşünüyorum.”

Danilo Şef gençleri ağırladı

Vekil Varank’ın ziyaretinin ardından Danilo Önder, 42 İstanbul öğrencileri ve mezunlarına Düzlük İstanbul’üstelik mevcut restoranında kahvaltı verdi.

Danilo Önder, Türkiye’nin en anlaklı ve yer liyakatli gençlerini ağırladıklarını belirtti.

Türkiye Berrak Mahiyet Platformu Direktörü Sertaç Yerlikaya bile ocak sahipliği amacıyla Danilo Lider’e teşekkürname etti.

Danilo Şef, kahvaltı sırasında Nazır Varank’ı görüntülü aradı. Nazır Varank, gösterdiği bağlam nedeniyle Danilo Önder’e teşekkürlerini ileterek “Türkiye’birlikte yüksek teknolojiye verdiğin desteği tek unutmayacağız.” esprisini yaptı. Danilo Lider de “Estağfurullah seve seve amma maşallah hangi kadar çokça yemek yiyorlar.” karşılığını verdi.Share: