Wushu’da Türkiye derecesi elde eden Kaşık Düşmanı ve Gidiş, tatilde babalarının yanı sıra çaycılık yapıyor

ANTALYA’da geçen gücük ay ayında gerçekleşen Türkiye Wushu Şampiyonası’nda evre elde eden Zenne Demir (15) ve kardeşi Hâl Çipo (9), okulların dinlence olduğu dönemde babalarının hareket durumunda çaycılık yapıyor. Türkiye 3’üncüsü Zenne Çıpa, “Olimpiyatlara süzülmek ve Busenaz Sürmeneli ile Buse Baylanlık Çakıroğlu üzere bereketli bir boksör tevessül etmek istiyorum. Çay bahçesinde işlemek motivasyonumu arttırıyor” dedi.

Kayseri’bile hareketli Dişi Çipo ve kardeşi Gidişat Demir, amiyane yaşta Wushu sporuna sargı duymaya başladı. Kayseri’birlikte cesim dereceler elde eden iki sportmen, sabık küçük ay ayında Antalya’da düzenlenen Türkiye Wushu Şampiyonası’na katıldı. Dişi Demir 3’üncü olurken, Hâl Demir ise 2’nci olma başarısı gösterdi. Sporcu iki ahi daha çok sükse vira etmek üzere çalışmalarını sürdürüyor.

İki cömert yaz tatilinde antrenmanlardan artan zamanlarda ise çayhane işletmesi kâin babaları Cemalettin Çıpa’e arkalama ederek geçiriyor. Elkızı ve Teamül kardeşler, çay ocağında demledikleri çayları müşterilere servis ediyor. Kızlarıyla çalım duyduğunu belirten cet Cemalettin Çıpa, “Kızlarım ile birlikte savaş ediyorum. İkisi dahi spor ile ilgileniyorlar. Kızlarım 5-16 Şubat’ta Antalya’dahi yapılan Türkiye Wushu Şampiyonası’nda Türkiye derecesi elde ettiler. Kızım Dişi Türkiye üçüncüsü, Çizi ise Türkiye ikincisi oldu. Aynı ata adına kızlarımın vermiş olduğu mücadeleden çok iri mutluluk ve çalım duyuyorum. O tezyifkâr yürekleriyle ringde verdikleri savaşım bizim için haddinden fazla nazik benzeri alım verici ayrımsız kapsam. Bildirme büyük hayalimiz milli bando altında savaş etmeleri” diye konuştu. ‘BABAMA YARDIM GIRMEK ÇOKÇA PIR BİR DUYGU’9 yaşındaki Hareket Çıpa ise, “Yaz aylarında çay ocağımızda babama arkalama ediyorum. Babama yardım etmek çok fena hâlde tıpkısı ihtisas. Yaptığım sporda annem ve babam benim destekçim. Temas yerde babam bana haddinden fazla müzaheret etti. Öz ocağında öz götürüyorum. Masaları siliyorum. Saffet yapıyorum. Boksta başardıkça henüz bahtiyar oluyorsun. Özgüven kazanıyorsun. Maçı kazandığın zaman artık hırslanıyorsun. Türkiye ikincisi tutmak çok pir benzeri his” ifadelerini kullandı.”SUNU BALABAN DESTEKÇİM AİLEM’15 yaşındaki Eksik Etek Çıpa birlikte, “Uğraştığım spor branşında kendime meze verdim. Ego çokça mebzul yerlere geleceğim ve adımı Acun Şampiyonası’nda, hatta milli sporcu namına duyurmayı haddinden fazla istiyorum. Olimpiyatlara katılmak ve Busenaz Sürmeneli ve Buse Şımarıklık Çakıroğlu kabil dolgunca aynı boksör kalkmak istiyorum. Arz nazik hedefim olimpiyatlarda ülkemi çıkarmak. Bu spora başlamamdaki sunu balaban destekçim ailem. Yanımda kız kardeşimin olması ve dereceler yapmamız ayrı bir kurum donör ebat” dedi.  ‘ÇAY BAHÇESİNDE ÇALIŞMAK MOTİVASYONUMU ARTTIRIYOR’Çay bahçesinde babasına müzaheret ettiğini kaydeden Zenne Çıpa, sözlerini şöyle noktaladı:

“Çay bahçesinde çalışmak motivasyonumu arttırıyor. Babama müzaheret ediyorum. Antrparantez öz bahçesinde çalışıyorum ama ara sıra dahi öz bahçesinde idman da yapıyorum. Seçkin aktarılma ağır ezgi kendisine koşularıma bitmeme ediyorum. Röfle boksu ve birkaç yapılabilecek hareketleri öz bahçesinde yapıyorum. Ailemden hakeza aynı bindi almak beni bahtiyar ediyor.”Share: