Yaban hayvanlarına uydu vericili strateji

TARIM ve Orman Bakanlığı Natür Dulda ve Milli Parklar Umumi Müdürlüğünce (DKMP) nesli yıldırma altındaki karışık hayvanlarının korunmasına yönelik eylem planı kapsamında; karışık koyunu, ceylan, sığın, çandır keçisi, turna, tepeli kaşıkçı kuşu, şah kartal, bozkır kartalı kabilinden türlere peyk vericisi takıldı. Bu yöntemle, çandır hayvanlarının hayat alanları, göç yolları, tenasül alanları belirlenip, korunacak.

DKMP, aşılanmamış hayatında nesli zılgıt yahut risk altında olan hayvan türlerinin korunmalarına yönelik gösteri planı hazırladı. 100 garip amacıyla hazırlanan traksiyon kapsamında nesli acı altındaki; melez koyunu, ceylan, sığın, melez keçisi, turna, tepeli tarla kuşu kaşıkçı kuşu, şah kartal, step kartalına peyk vericisi takıldı. Vericilerle gerçekleştirilen izleme ile çandır hayvanlarının dirim alanları, kafile yolları, üreme alanları belirlenerek, esirgeme çalışması yapılıyor. Gözdağı altındaki türlerin korunmasına müteveccih yapılan çalışmada, şanlı veriler elde edildi.

TURNALAR, TÖDÜRGE VE KIZILIRMAK’TA ÜRÜYORUydu vericilerle yer ağır izlenen türlerin başında turna kuşu bulunuyor. Hezen kısımlarına takılan verici ile strateji edilen turnalar amacıyla Sivas’ın koskocaman tenasül alanları arasında olduğu belirlendi. Sivas’taki Tödürge Gölü ve Kızılırmak havzasının, turna kuşları amacıyla tenasül alanlarının sunu yetişkin habitatlardan birisi olduğu tespit edildi. Bunun üzerine bu alanların aşılanmamış hayatı ihya sahası car edilmesi için faaliyet başlatıldı.ŞAH KARTAL, BOLU-ÇANKIRI ARASINDAYine donör ile strateji edilen şah kartalın Anadolu popülasyonunun bugüne büyüklüğünde kafile etmediği; fakat eskimemiş doğan yavrularının kendilerine uygun benzeri hayat alanı icat etmek amacıyla nazik alanları taradığı belirlendi. Kendilerine makul hayat alanı bulmakta zorlandıkları, umumi yerine Bolu- Çankırı arasındaki orman açıklıklarında üredikleri tespit edildi. 2022 kışında şaşkın halde bulunup iyileştirme sürecinden sonradan donör takılarak doğaya bırakılan şah kartalın ise Dağıstan’a gittiği ve elan oradan ayrılmadığı tayin edildi.BOZKIR KARTALI ÇAD’A GİTTİYine donör ile takip edilen step kartalının ise popülasyon büyüklüğü kendisine çok elan eleştiri bire bir durumda olduğu belirlendi. Şah kartalın bilakis Türkiye’deki step kartalının göçmen bire bir popülasyon olduğu, kışın Çad ve Kamerun arasında ayrımsız bölgeye barhana ettiği vericiler ile belirlendi. 2022’de takılan verici ile takibe alınan step kartalının, ağustos sonunda göçüne başladığı, serencam güncellemelere bakarak şu anda Çad’bile bulunduğu saptandı.Öte yandan bu sene Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesindeki Nurhak Dağı’nda 50 bin hektarlık alandaki sahaya baştan yerleştirilmesi yapılan 28 karışık koyunu arasından 3’üne verici takıldı. Yine Şanlıurfa’birlikte doğaya salınan 2 ceylana da verici yerleştirildi. 2 ahu, şu anda 30 ceylanın bulunduğu ekip süresince kayran alırken izlem çalışmaları sürüyor.

Share: