Yağmur İstanbul’u tutsak aldı! İşte mikro geneli hava durumu raporu

Hava Bilgisi Genel Müdürlüğü yoluyla yapılan serencam değerlendirmelere göre: Ülkemiz genelinin modüler ve haddinden fazla bulutlanmış, Marmara’nın yıldız ve doğu akarsu, Karadeniz, (Eskişehir aut) İç Rum, Şarki Akdeniz, Doğu Anadolu ile Antalya, Gaziantep, Kilis, Batman ve Siirt çevrelerinin sağanak ve asuman ses sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Marmara’nın doğusu, (Sinop aut) Karadeniz kıyıları, Karabük, Kastamonu, Sivas, Adana ve Osmaniye çevreleri ile Kırklareli’nin kıyı kesimleri, Tokat ve Kayseri’nin gün doğusu ilçeleri, Hatay kıyıları ve Kahramanmaraş’ın batı kesimlerinde domestik akva olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Albeni sıcaklıklarının; yıldız, iç ve batı kesimlerde mevsim normallerinin 4 ila 8 merhale altında, gün doğusu bölgelerde mevsim normalleri civarında seyretmesi bekleniyor.

RÜZGAR: Alelumum şimalli yönlerden belli belirsiz, arada bir mutedil kuvvette, Marmara, Kuzey Ege kıyıları ile Sinop ve Samsun çevrelerinde kuzeyli yönlerden, Şarki Akdeniz kıyıları ile Gün Doğusu Anadolu’nun güneydoğusunda cenuplu yönlerden sağlam (30-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Marmara’nın doğusu, (Sinop dünya) Karadeniz kıyıları, Karabük, Kastamonu, Sivas, Adana ve Osmaniye çevreleri ile Kırklareli’nin yaka kesimleri, Tokat, Yozgat ve Kayseri’nin gün doğusu ilçeleri, Hatay kıyıları ve Kahramanmaraş’ın günindi kesimlerinde domestik akva olması beklendiğinden yaşanabilecek inatçı şartlara karşı (ansız başat, su baskını, saika, yağış simultane sağlam rüzgar vb.) titiz ve müdebbir olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGÂR UYARISI: Rüzgarın; Marmara, Kuzey Ege kıyıları ile Sinop ve Samsun çevrelerinde kuzeyli yönlerden, Gün Doğusu Akdeniz kıyıları ile Maşrık Rum’nun güneydoğusunda güneyli yönlerden akva adına (30-60 km/saat) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara cebin dikkatli ve müdebbir olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA

Parçalı ve haddinden fazla bulutlanmış, bölgenin şimal ve maşrık çevrelerinin bora ve asuman patırtılı sağanak yağışlı geçeceği hesap pusulası ediliyor. Yağışların; İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bursa ve Yalova çevreleri ile Kırklareli kıyılarında evcil sağlam olması bekleniyor. Rüzgarın; kuzeyli yönlerden kuvvetli (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

EGE

Parçalı bulutlu geçeceği adisyon ediliyor. Rüzgarın; Şimal Ege kıyılarında kuzeyli yönlerden sağlam (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

AKDENİZ

Parçalı ve çokça bulutlu, Doğu Akdeniz ile Antalya çevrelerinin espaslı sağanak ve asuman ses boğanak yağışlı geçeceği anlayış ediliyor. Yağışların; öğleden bilahare Osmaniye, Hatay kıyıları, Adana’nın kuzey ve doğusu ile Kahramanmaraş’ın garp ilçelerinde evcil kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; Şarki Akdeniz kıyılarında cenup ve güneybatı yönlerden kuvvetli (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

İÇ ANADOLU

Parçalı ve çokça bulutlu, Eskişehir dünya mıntıka genelinin aralıklı bora ve asuman patırtılı boğanak yağışlı geçeceği oranlama ediliyor. Yağışların; Sivas çevreleri ile Kayseri’nin şark ilçelerinde evcil kuvvetli olması bekleniyor.

BATI KARADENİZ

Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, toprak genelinin fasılalı bora yağışlı geçeceği oranlama ediliyor. Yağışların; öğleden itibaren Düzce, Zonguldak, Bartın ve Karabük çevreleri ile Kastamonu kıyılarında domestik akva olması bekleniyor. Rüzgarın; Sinop çevrelerinde kuzeybatıdan kuvvetli (30-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

ORTA ve GÜN DOĞUSU KARADENİZ

Parçalı ve çok bulutlanmış, kesim genelinin fasılalı sağanak ve gök curcunalı sağanak yağışlı geçeceği anlayış ediliyor. Yağışların; Gün Doğusu Karadeniz kıyıları, Samsun ve Ordu çevreleri ile Tokat’ın doğu ilçelerinde yerel namına sağlam olması bekleniyor. Rüzgarın; Samsun çevrelerinde kuzeybatıdan sağlam (30-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

GÜN DOĞUSU ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlu, mıntıka genelinin aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tutum ediliyor. Rüzgarın; bölgenin güneydoğusunda güneyli yönlerden kuvvetli (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Parçalı ve çokça bulutlanmış, Siirt, Gaziantep, Kilis ve Batman çevrelerinin boğanak ve asuman patırtılı bora yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.Share: