Yalova ormanlarında yetişen tıbbi mantar türlerini araştırıyorlar

Yalova’üstelik ormanlık alanlarda yetişen tıbbi mantar türleriyle ilişkin iş başlatıldı.

Düzce Üniversitesinde doktora eğitimine devam fail tıbbi mantar hastalığı uzmanı Selime Semra Erol, Türkiye’birlikte katıksız yetişen tıbbi mantarların reform edilmesi ve biyoteknolojik yöntemlerle misel (tohum) üretilmesi amacıyla ekibiyle faaliyet yapıyor.

Yalova’evet mevrut Erol ve araştırmacılar, bu amaçla Armutlu ve Çınarcık ilçelerinde özellikle reishi (Ganoderma lucidum) oluşmak için ormanlardan tıbbi mantar örneklerini topladı.

Erol, AA muhabirine, dünyanın bir nice bölgesinde geleneksel ve tamamlayıcı tıpta mantar hastalığı türlerinin kullanıldığını, kültürlerinin yapıldığını söyledi.

Avrupa’birlikte alelhusus akıbet 50 yılda mantar toplamanın, tüketmenin ve tıbbi mantarları azık takviyesi yerine kullanmanın çok pop olduğunu tamlayan Erol, “Ülkemizde bile serencam 20 yıldır mamul çok değerli akademik çalışmalar mevcut. Mantarlara ilginin artmasıyla bu çalışmalar üstelik ivme kazandı. Alelhusus yalan yetiştiriciliği ve tıbbi mantarlara bağlam arttı.” dedi.

Erol, kendisinin da 5 yıldır hele tıbbi mantarlar ve mikoterapi (anadan görme ve tamamlayan tıpta mantarların kullanılması) konusunda icraat yürüttüğünü dile getirdi.

Toplanan tıbbi mantarlardan doku kültürüyle tohumlar üreterek Türkiye’nin dışa bağımlılığını azaltmayı amaçladığını nâkil Erol, bu konuda değişik bölgelerde iş yürüttüklerini ve son olarak Yalova’ya geldiklerini söyledi.

Yoğunlaştığı türlerden reishinin ???????Türkiye’nin çabucak süratle her bölgesinde bulunduğunu tamlayan Erol, şöyle bitmeme etti:

“Tıbbi mantarlar arasında sunma popüler olanı ve yeryüzü aşkın akademik araştırı yapılan mantar türümüz. Elhak Çin’in geleneksel tıbbında haddinden fazla aşkın geçer pop mantarlardan biri. Ganoderma lucidum anif heybetli yapıda. Bu nedenle biz bunu besin adına tüketemiyoruz. Istihlak tercihiz öz evet de ekstratlar. Mantarın fruktifikasyon yapısını (şapkasını) öğüterek bozulmamış, natürel haliyle dilimleyerek kurutabiliriz. Muafiyet sistemimizi güçlendirecek yeryüzü tabii şekli çaydır.”

Kelek kuyruğu, civciv ayağı, borazan, porçini ve ilhan mantarları

Selime Semra Erol, reishi dışında haddinden fazla sayıda tıbbi mantar hastalığı türünün da doğada bulunduğunu, bunların genişlik önemlilerinden birinin doğada çokça aşkın karşılaşılan ekonomik değeri erdemli yarım akıllı kuyruğu mantarı olduğunu belirtti.

Puf mantarı türünün Çeroki yerlileri, Aztekler ve Mayalar tarafından “kayran yıldızı” kendisine bilindiğini, özellikle doğumlardan sonra ana ve bebeğin kanamasını yenmek üzere kullanıldığını dile getiren Erol, Avrupa mutfaklarında yetişkin yere cemaat boru, cücük ayağı, porçini, Sezar evet bile imparator mantarlarının dahi Türkiye’bile tabii olarak yetiştiğini aktardı.

Bu mantarların toplanarak güçlükle dışında satıldığını vurgulayan Erol, “Sonuç yıllarda çalışmaların artması yöresel olarak tanıdık kebir mantarların el üzere kavil kaynağı olmasını sağladı. 2010 yılında Armutlu’bile çabuk çalışmamı yaptım. Burada nadir mantar toplayıcılarımızla tanıştım ve onlar amacıyla eke tıpkı dirimsel kaynağı olduğunu gördüm. Bunun artmasını ümit ediyorum.” diyerek konuştu.Share: