Yalova’daki yan pazarının “gözlemeci ablası” hayata yegâne vasıtasıyla sarıldı

Yalova’dahi temas hafta kurulan yön pazarında tezgah açıp gözleme yapan 70 yaşındaki Şerife Mecnunca, biricik tarafından kimseye eksikli olmadan yaşamını sürdürüyor.

Çırılçıplak sol kolunun dirsek altından aşağısı sıfır, 3 yaşındayken annesi mevt fail Mecnunca, Sivas’taki askeri dikimevinde senelerce çalıştıktan bilahare emekliye ayrıldı.

Babasını dahi önceki yıllarda kaybeden, tek evlenmeyen Delicesine, emekliliğinin peşi sıra Yalova’ya yerleşerek biricik başına yaşamaya başladı.

Boş durmak yerine çalışmaya değişmeyen veren Delimsirek, perşembe günleri kurulan pazarda, salim elini kullanıp sol kolundan bindi alarak yaptığı gözlemeleri satarak geçimini sağlıyor.

Samimiyeti ve sıcakkanlılığıyla münasebet esnafının “gözlemeci ablası” olan Mecnunca, farklı günlerde ise evinde yaptığı poğaça, lezzetli, gato üzere ürünlerini satıyor.

“Mânialı dostlarımızla buluştuğumuz bire bir derneğimiz var”

Şerife Mecnunca, AA muhabirine, sakat olduğu halde yaşam mücadelesinden vazgeçmediğini söyledi.

Yalova’üstelik kestirmece 15 yıldır gözlemecilik yaptığını belirten Delimsirek, “Tığ engelliyiz diyerek bir nice âdem bize acıyarak bakıyor. Engelimiz üstelik olsa ekmeğimizi kazanıyoruz. Evim icar olduğu için de çalışmam gerekiyor. Anadan Doğma bire bir kolum bulunmayan ama hayat mücadelemden vazgeçmiyorum. Tanrı bugünümüzü aratmasın.” dedi.

Her perşembe günün önceki ışıklarıyla mesaisinin başladığını dile getiren Delicesine, depodan ahali arabasına koyduğu sandalye ve masaları veriş yerine taşıdığını anlattı.

Pazardaki yerini süpürüp temizledikten sonradan tezgahını kurduğunu tabir fail Şahin, şöyle konuştu:

“Salı günleri de kurulan münasebet üzere evde hazırladığım börek, lezzetli ve poğaçaları yapıp satıyorum. Yaptığım işle da alım duyuyorum. Kimseye muhtaç değilim. Acıklı çalışıyor, ağzım yiyor çok şükür. Cenabıhak bundan et kafalı koymasın. Mânialı dostlarımızla buluştuğumuz bir derneğimiz var. Kahvaltılar ve geziler düzenleniyor. Özürlü efrat namına hem çalışıyor hem dahi içtimai hayatın ortamında meydan alabiliyoruz. Derneğimizle üstelik bize kattıkları üzere alım duyuyorum.”

Share: