Yarım Yamalak asırdır yaptığı mesleği kendisiyle bu arada bulunmayan olacak

Tokat’ta bakır işleme mesleğini 50 yıldır sürdüren 67 yaşındaki Mehmet Âdeta unutulmaya yüz tutmuş mesleğini yaşatmaya çalışıyor.

Kent merkezindeki tarihi Taşhan içerisinde mevcut atölyesinde babasından öğrendiği unutulmaya yüz tutmuş mesleğini yaşatmaya bitmeme ediyor. Taşhan’ın yeryüzü bozuk ustalarından olan Süfli, az asırdır yaptığı bakır işleme mesleğiyle tarihe iz bırakan eserler yapıyor. Manzara gücüyle temas etmek imek işlediği bakırları Taşhan’a mevrut yerli ve yabancı turistlere sergiliyor. Kendisi ile alay malay mesleğinde serencam bulacağını belirten Mehmet Basit, çokça çırağı olduğunu ama hiçbirinin bu mesleği yapmadığını söyledi.

“Tahminî 50 yıldır bu mesleği isteyerek yapıyorum”

Babasından öğrendiği mesleğini bayıla bayıla yaptığını söyleyen Mehmet Amiyane,” Ben bakır çarpma sanatını yapıyorum. Bu benim cet mesleğim, âdeta yaşta babamın birlikte bu mesleğe başladım. Tahminî 50 yıldır bu mesleği isteyerek yapıyorum. Bakır yapıldıktan bilahare işleme yapıyoruz, kalaylama işlemi yapılacaksa yapıyoruz, cilalıyoruz henüz sonrasında işliyoruz. Mesleğimiz domuzuna, ego mesleğimi istekle yapıyorum” dedi.

“Bu çığır bulunmayan oldu, henüz şakirt yetişmiyor”

Bu meslekte özlük ailesi kalkışmak için haddinden fazla şakirt yetiştirdiğini ama hiçbirinin bu mesleği yapmadığını belirten Adi, “Bakırı işledikten sonraları karşıma koyup bakıyorum, hoşuma gidiyorsa yeniden yapıyorum. Hoşuma gitmiyorsa yaptığım bakırı kırıp hurdaya veriyorum. Yaptığın aksiyon fena hâlde olursa bahtiyar oluyorsun. Ben 2 kesim oğlumu, hanımımı ve başkalarını şakirt olarak yetiştirdim ama bu mesleği yapmıyorlar. Zira bu iz bati benzeri iz. Bu mesleği tümce yapamaz. Bu mesleğe 25-30 sene emek verecek henüz sonraları kankızıl sıfatını alacalar. Rastgele usta öğrendiğini, ustasından gördüğünü yapamaz. Bu meslek namevcut oldu, henüz şakirt yetişmiyor” şeklinde konuştu.

“Ego öldükten sonraları bu mesleği yapacak kimesne yok”

Mesleğe nasıl başladığını ve kendisinden sonraları mesleğin dahi akıbet bulacağını tamlayan Hoşur, “Babam eve gittiği antlaşma ego elime bakırı alıp ayrımsız şeyler yapmaya çalışırdım. Babam bana hep iyice olmuş derdi. Öğrenene büyüklüğünde çokça kayıplar verdiğimiz oldu. Bu hanın sunu sakat ustası benim. 35 yıldır burada bakır işliyorum. Ben öldükten sonra bu mesleği yapacak kimse namevcut çünkü bu çok ayrımlı bire bir tekellüm. Zira kendi modellerimi kendim çiziyorum. Kendim çekiçle yapıyorum” diye konuştu. – TOKATShare: