Yaz aylarının vazgeçilmezi karpuz, kansere ve ruh hastalıklarına cebin koruyor

Yaz aylarının vazgeçilmezi karpuz, kansere ve ihtisas hastalıklarına alın koruyor

SİVAS – Yaz aylarının vazgeçilmezi olan ve sofralardan nakıs sıfır lamba karpuzu, kansere ve ruh hastalıklarına alın korurken şeker hastalığı hastalarında galiba oranda tüketebilecekleri yaz meyveleri ortada düzlük alıyor.

Yüzde doksanı sudan oluşan ve yaz aylarında sofralardan eksik olmayan karpuzun faydaları saymakla bitmiyor. İçerisinde mevcut likopen bileşiği yardımıyla vücutta hücre sağlığının korunmasını ve toksinlerin atılmasını sağlayan lamba karpuzu, kansere ve önsezi hastalıklarına karşı arz makro natürel koruyucular beyninde saha alıyor. Tezgahlardaki yerini kilosu 2 liradan kayran lamba karpuzu halkın alçak ilgisini görüyor. Medicana Sivas Hastanesi Bariatrik Cerrahi Diyetisyeni Cansu Arslan şeker hastalarının dahi günde üç üçgen tike, tahminî 200 gram lamba karpuzu tüketebileceklerini söyledi.

“Kansere ve kalp hastalıklarına cebin korur”

Karpuzun A ve C vitamini itibarıyla varlıklı olduğunu belirten Diyetisyen Cansu Arslan, “Yaz aylarında sofralarımızda sık sık yer verdiğimiz bir sonuç olan lamba karpuzu içerisindeki vitaminler, mineraller, hastalık oluşumunu yasaklayıcı biyoaktif bileşenler sayesinde sağlığımız üzere civar plana çıkıyor. Karpuzun A vitamini ve C vitamini içeriği yüksektir. Hastalıklara alın korur, eğin savunma sistemlerini kuvvetlendirir. İçerisindeki Potasyum koku basıncını düzenlemeye ve vücudun likit dengesini korumaya apotr tamam. Sıcak havalarda çalma, idrar yoluyla sıvı kaybı mütezayit vücudumuz amacıyla bu nokta önemlidir. Al mülevven çöz bölük dallı güllü benzeri antioksidan olan Likopen bileşiğinden zengindir. Likopen hücre sağlığının korunmasında, toksinlerin vücuttan atılmasında etkilidir. Tıpkı zamanda vücuda hasar veren ve erken yaşlanmaya amil olan başıboş radikalleri atıl hale getirerek kansere, ihtisas hastalıklarına alın korur, elan gailesiz görünümlü tıpkısı ten sağlar.” şeklinde konuştu.

“Vücuttaki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı oluyor”

Yapısındaki aminoasit diziliminin vücuttaki iltihaplanmayı azaltmaya havari olduğunu tamlayan Aslan, ” Lamba Karpuzu bire bir zamanda tabii benzeri diüretiktir, vücuttan ödemlerin uzaklaştırılmasında üstelik etkilidir. Lamba Karpuzu çekirdekleri bile içindeki bileşikler yardımıyla nefes basıncını düşürmeye ve böbrek fonksiyonlarının düzenlenmesine havari peki. Karpuz yüzdelik 90′ ı sudan oluşan ayrımsız semere olsa de glisemik indeksi efdal tıpkı meyvedir. Fakat bu şeker hastalarının tüketmesi üzere engel değildir. Çevrim içerisinde bir ince ay epizot evet de 3 müselles dilim, 200 gr karpuz tüketilebilir. Geç saatte tüketmemek ve miktarı abartmamak burada önemlidir. Kamu bu ilkeleri dikkate alarak beslenmemizde karpuza saha verilebilir.” dedi.Share: