Yeğenini çöp evde ölüme terk fail ana yarısı ilk kez bilge karşısında

Bursa’da ablasının oğlunu 1 yıl boyunca çöp evde kilitli tuttuğu iddiasıyla 27 yılla yargılanan teyze ilk kez hakim karşısına imdi.

Edinilen bilgiye bakarak, geçtiğimiz sene Nilüfer ilçesi Görükle Sakarya Mahallesinde meydana gelen olayda, Kamuran Kaynak Acar’ın oturduğu apartman dairesini kira borcunu ödemediği gerekçesiyle boşaltma fail icra ekipleri yararsız evle karşılaşınca belediye ekiplerine bilim verdi. Ayrımsız ahit sonradan eve telizliğe mevrut şehremaneti saflık ekipleri evde kilitli tutulan bir odada çöplerin içerisinde bire bir eş çocuğu ile karşılaştı. Yorgun saçları ve tırnakları uzamış halde kâin Çokluk Muhammed A. isimli erkek çocuğu 112 ambulansıyla Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine kaldırıldı.

Olayın ardından soruşturma başlatan Bursa polisi çocuğun annesinin Kamuran Pınar Acar’ın Antalya’daki kız kardeşi Yasemin A. olduğunu tayin etti. Kamuran Pınar Acara’ın tafsilatlı zamandır kardeşiyle görüşmediği ve yeğenine dahi özlük baktığı, onu evde kilitlenmiş odada tuttuğu belirlendi. Yeğenini 1 yıldır alıkoyduğu iddiasıyla gözaltına alınan ana yarısı Kamuran Kaynak Acar, ‘Çocuğun kaçırılması ve alıkonulması’ suçundan tutuklanarak Bursa Yenişehir Avrat Merbut Cezaevi’ne konuldu.

Cem Muhammet A., Bursa Uludağ Üniversitesi Hastanesi’ndeki tedavisinin ardından Antalya’ya, annesinin yanına gönderildi. Burada, Aile ve Içtimai Hizmetler İl Müdürlüğü ekipleri aracılığıyla korumaya alınıp, Akdeniz Üniversitesi’ne kaldırılan Cem Muhammet, tedavisinin ardından Sevgi Evi’ne yerleştirildi.

Bursa Cumhuriyet Altını Başsavcılığı’nın yürüttüğü sormaca 5 ayda tamamlandı. Görevlendirilen 2 cumhuriyet savcısının hazırladığı 7 sayfalık iddianamede, suçlamaları akseptans etmeyen Kamuran Bulak Enerjik karşı, ‘İhmali davranışla öldürmeye teşebbüs’, ‘Çocuğa eziyet’ ve ‘Çocuğu kaçırma’ ve ‘Kişiyi hürriyetinden mahrum bırakma’ suçlarından 27 yıl mapus cezası istemiyle ülkü açıldı.

İddianamede, ifadesine vadi verilen Kamuran Bulak Acar, müşteki Mısır Yasemini Enerjik’ın ablası olduğunu, yeğeninin bile 8-9 mahiye olduğu andan itibaren kendisinin yanında kaldığını ve yeğenine kendisinin baktığını söyledi, tez edildiği gibi zorla alıkoyma durumunun bahis konusu olmadığını öne sürdü. İddianamede, Çokluk Muhammet’in Antalya’üstelik alınan ifadesine da yer verildi.

Cem Muhammet teyzesini, annesi namına bildiğini söyledi. Teyzesi ve kuzeniyle alay malay yaşadığı evde sonuç zamanlarda paralarının kalmadığını, bu nedenle teyzesi ve kuzeninin kendisinden bilinmeyen bire bir şeyler yediğini tamlayan Toplama Muhammet, evde gününü yatarak geçirdiğini, teyzesi ve kuzeninin çöp atmama takıntısı olması dolayısıyla da habbe yararsız familya haline geldiğini belirtti. Toplama Muhammet, teyzesinin ara sıra kendisine vurduğunu ve bazen de bir tane kıç üstünde kendisini bekleterek ceza verdiğini de söyledi.

İddianamede, Kamuran Kaynak Enerjik’ın kanı sağlığıyla ilgilendiren ifade da düzlük aldı. Yanlışlık tarihinde, Kamuran Pınar Acar’ın düşünce hastalığının bulunmadığı ve zayıflığının tayin edildiği belirtildi. İddianamede, ayrımsız zamanda savcılığın talebi üstüne, Antalya Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tababet Esas Marifet Dalı Başkanlığı’nca sıralama edilen rapora birlikte meydan verildi. Raporda, çocuğun tagaddi ihmali nedeniyle organlarında ve vücudunda kalımlı hasar kalabileceği, ‘eğer bulunmasaydı hayatını kaybedebileceği’ belirtildi. Çokluk Muhammet’in dosyaya giren fotoğraflarına bakarak birlikte 1 sene süresince kilit altında tutulduğu belirtildi.

Kamuran Pınar Acar, 27 sene dam cezası istemiyle Bursa 10’uncu Kısık Ceza Mahkemesi’nde ilk kez bilgili karşısına artık. Yaklaşık 3 saat süren ve mahremiyet kararı dolayısıyla sınırlı yapılan mahkeme, nakıs evrakın tamamlanması için mayıs ayına ertelenirken, duruşma heyeti, ana yarısı Kamuran Pınar Acar’ın alıkonulma halinin devamına karar verdi. Duruşmaya Bursa Yenişehir Kadın Vabeste Cezaevi’nde mevkuf bulunan Kamuran Kaynak Çevik ve avukatları ile Sülale ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı namına Bursa Ocak ve Toplumsal Hizmetler İl Müdürlüğü avukatları katıldı. Antalya’de bulunan temel Mısır Yasemini Enerjik ise duruşmaya gelmezken, Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, çocuğun heybet korumasında ve sağlık durumunun iyi olduğu, Bakanlığın davanın takipçisi olduğu belirtildi. – BURSA

Share: