Yeşilin tonları arasındaki Döngel Şelalesi ziyaretçilerini serinletiyor

Kahramanmaraş’ta yunak havadan bunalıp ferahlamak isteyenler, Onikişubat ilçesindeki Muşmula Şelalesi ve çevresindeki zengin florayı tercih ediyor.

Kent merkezine 30 kilometre uzaklıktaki Döngel Mahallesi’nde meydan alan şelale, ağaç kökleri arasından dökülen sevimsiz suyu ve serin havasıyla yerel ve ecnebi turistlerin uğrak yeri oldu.

Başta Kahramanaraş gelmek üzere Gaziantep, Adana, Adıyaman, Şanlıurfa, Hatay ve Osmaniye’den şelaleyi görmeye gelenler, çınar ve meşe ağaçları arasında akarsu konusunda müesses çardaklarda piknik yapıyor.

Ziyaretçilerine tabiat yürüyüşü, alpinizm, foto safari kabil haddinden fazla sayıda imkanı üstelik yanı sıra sunan şelaleyi gezenler, gidiş sonrasında suya girerek serinliyor.

Muşmula Şelalesi ve mesire alanının işletmeciliğini fail Mehmet Küpeli, AA muhabirine, şelalenin dağdan gelen sularla beslendiğini dile getirdi.

Sezon boyunca 20 bin birey mülakat ediyor

Döngel Şelalesi’nin havası, doğası ve erinçli ortamıyla ziyaretçilerini çektiğini dile getiren Küpeli, “Alelumum Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Osmaniye Adana ve Kayseri illerinden ziyaretçilerimiz geliyor. Sezon boyunca 20 bin kişinin ziyaret ettiğini biliyoruz. Gurbetçi insanların artık tercih ettiğini görüyoruz.” dedi.

Şelalenin alelumum yaz mevsimlerinde tercih esilidğini vurgulayan Küpeli, “Malum sıcaklar başladığı zaman sabahleyin 5-8 beyninde bura dolar. Çardaklarımızın tamamı doludur. Kahramanmaraş’ın pir yeğleme edilecek yerlerinden ayrımsız tanesidir. Genellikle yoğunluğumuz iş günleri. hafta içi biraz sakin peki. 70 çardağımız var, çardakların hepsi hafta sonu doludur. İnsanlara alaçık yetiştiremiyoruz. Bazıları düzlük bulamadıkları üzere kafasız çağ yapıyor.” ifadelerini kullandı.

Serinlemek üzere kent dışından geliyorlar

Sıcak havadan bunalan ve genişlemek için ailesi ve akrabalarıyla alay malay Gaziantep’ten Muşmula Şelalesi’ne mevrut Ökkeş Şahbudak, Şelalenin etkileyici tıpkı görselliğinin olduğunu belirterek, “Gaziantep 41-42 aşama. Ben daha önceleri burayı biliyorum. Gayet sunturlu tıpkısı vadi, herkese başvuru ederim. Buraya akşamdan geceden geliyorlarmış. Bilseydik tığ bile gelirdik. Akrabalarımdan ilk defa gelenler vardı onlar üstelik kıvançlı kaldılar.” diye konuştu.

Gaziantep’ten gelen Hasan Döner Kebap bile sıcaklıktan bunaldıklarını dile getirdi.

Ailesiyle sevinçli benzeri vakit geçirdiğini dile getiren Döner Sermaye, “Benden önceki ağa ve eniştemler gelmişti. Neşeli olur ve yetişemeyiz diye sabahın er saatlerinde geldik. Antep’te suyun süresince bire bir yer olmadığı amacıyla çocuklarımızla az buçuk ayaklarımızı suyun içerisine sokup vakit geçireceğiz. Evde üstelik sıcakta otur, otur sıkıldık. Çocuklarım istedi onun amacıyla geldik.” ifadelerini kullandı.

Kent merkezinden gelen Minnettarlık Aslankaya birlikte şelalenin serinleten havasının kendilerine gür geldiğini belirterek “Sıcaklardan bunaldık saf bire bir gelgel alalım dedik. Çokça sunturlu, baya serin. Neşeli ve hep burada. Herkese kaynak ederim. Ailemle beraber geldim.” dedi.Share: