YKS’den önce 1000’e giren öğrencilerden 98’inin tercihi İTÜ oldu

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) dereceye giren, aralarında dijital fakül türünde Türkiye birincisi olan Bahadır Düz Bakla’nın dahi bulunduğu, ilk 1000 öğrenciden 98’i İstanbul Ustalık Üniversitesi’ni (İTÜ) tercih etti.

İTÜ yapılan açıklamaya göre, Türkiye’nin önceki teknik üniversitesi İTÜ, dereceye giren öğrencilerin öncelikli tercihi olmaya bitmeme ediyor. İTÜ, bu sene YKS’bile dereceye giren önce 100’den 7, 500 kişiden 38’i görünmek amacıyla, geçmiş 1000’den toplam 98 öğrenciyi bünyesine kattı.

YKS 2022 sayısal nokta türünde Türkiye birincisi olan Kayseri’den Keleş Esaslı Bakla üstelik İTÜ’yü yeğleme etti. Bakla, Elektronik Beyin Mühendisliği Bölümü’ne yerleşti.

Bu sene İTÜ’yü kazanan öğrencilerin yarısından dahası geçmiş üç tercihine İTÜ’yü yazdı. İTÜ’üstelik sunu çokça tercih edilen geçmiş 5 sektör; Bilgisayar Mühendisliği, Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği, Ekonomi, Uran Mühendisliği ile Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümleri olurken, İTÜ Elektronik Beyin Mühendisliği Bölümü’nün tamlık öğrencilerinin önce 1000’den olması dikkati çekti.

“Dünya standartlarında benzeri terbiye vizyonu ve akademik altyapıyla hizmet veriyoruz”

Açıklamada görüşlerine saha sunulan İTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu, 2022 YKS yeğleme döneminde “İTÜ’lü Ol” mottosuyla dokunaklı tıpkı lansman faaliyeti gerçekleştirildiğini, hele serencam iki yıldır yaptıkları ağır sıklet tanıtımlar sayesinde YKS’dahi dereceye giren öğrencilerin öncelikli tercihinin İTÜ olduğunu belirtti.

2020’dahi evvel 1000’den sadece 8 öğrenci aldıklarını, 2021’dahi bu sayıyı 48’e çıkardıklarını nâkil Koyuncu, bu sene ise nazik benzeri atılımla önce 1000’den 98 öğrenciyi İTÜ ailesine karışma ettiklerini kaydetti.

İTÜ’nün mezun istihdam oranı yeryüzü efdal üniversitelerden olduğuna işaret eden Koyuncu, “İTÜ, benzeri zamanda Türkiye’nin bildirme fazla akreditasyona erbap üniversitesi. ABET, NAAB, IMO, IFLA kadar akreditasyonlar, İTÜ’de alınacak eğitimin uluslararası bir düzeyde olduğunu kanıtlıyor. Öğrencilerimize acun standartlarında benzeri eğitim bilimi vizyonu ve akademik altyapıyla bakım veriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Koyuncu, İstanbul’birlikte Ayazağa, Taşkışla, Maçka, Memleha ve Gümüşsuyu’nda faaliyet gösteren yeşil kampüsleri, 250 bin kişinin üzerindeki çıkışlı ordusu, laboratuvar ve Ar-Ge merkezleri, çift anadal programı (AYKIRI), yandal, daraç, burs ve içtimai-kültürel olanaklarıyla ayırt oluşturduklarını belirtti.

İş dünyasıyla yaptıkları aheste iş birlikleriyle lisans ve efdal lisans sürecini ayrımsız arada yürütmeye imkân tanıyan MasterBee kabilinden programların beraberinde girişimcilik ve staj imkanlarıyla öğrencilere değişik bir gelecek inşa ettiklerine dikkati çeken Koyuncu, İTÜ’yü yeğleme eden öğrencilerin bireysel ve akademik başarılarının, gelişim dünyasıyla gerçekleştirilen aksiyon birlikleriyle inovatif bir boyuta taşındığını kaydetti.

“İTÜ Başarı Ödülleri” öğrencilerin eğitimini destekleyecek

2022-2023 Tedrisat Yılı İTÜ Muvaffakiyet Ödülleri kapsamında, 2022 YKS sonuçlarında yerleştikleri bölümün puanı ana alınarak belirlenen derecelere giren ve lisans programlarına anahtar yaptıran öğrencilere, tedarik dönemini birlikte kapsayacak şekilde 5 yıl süreyle “İTÜ Muvaffakiyet Ödülü” verilecek.

Türkiye genelinde önceki 100’e giren öğrenciler 5 bin TL, 101-500 sıralamasındaki öğrenciler 4 bin TL, 501-1000 sıralamasında yer düzlük öğrenciler ise 3 bin TL sükse bursunun sahibi olacak.

Bununla gelişigüzel önce 1000’bile yer düz öğrencilere güçlükle dışı anahtar eğitimi, dizüstü, yurtta konaklama kabilinden imkanlar da sağlanacak. Sükse ödülü haricinde, İTÜ’bile öğrencilere ihtiyaç bursu, yemek bursu, sporcu bursu ve sınırlı bursu üstelik veriliyor.

Share: