Yozgat-Sivas karayolunda “Ortalama yordam ihlal tespit sistemi” devreye girdi

Yozgat-Sivas karayolunda “Averaj sürat ihlal tayin sistemi” devreye girdi

YOZGAT Mutluluk genelinde 4 bin 628 kilometrelik kez ağında “Averaj çabukluk ihlal tayin sistemi” devreye girdi. Bu doğrultuda Sivas-Yozgat arasında hep 146 kilometrelik posta ağında ivinti koridoru oluşturuldu.

Taşkın hızdan muhit yaşanan gidiş geliş kazalarını alıkoymak ve emin gidiş geliş akışını hatırlamak için “Ortalama Atiklik İhlal Tespit Sistemi” ihdas çalışmaları, 2021-2030 Karayolu Trafik Güvenliği Izleme Belgesi doğrultusunda birçok bölgede tamamlandı. Projenin talih geneline yaygınlaştırılarak yürütülmesi safhasında ise Amasya, Bolu, Çankırı, Erzincan, Erzurum, Kastamonu, Kayseri, Kırşehir, Malatya, Sivas, Tokat ve Yozgat illeri kalkışmak için toplanmış 12 ilde, 2 bin 778 kilometre uzunluğundaki yağız yolu ağında sayı farkı çabukluk ihlal belirleme sistemleri kuruldu. Muayyen bölgelere trafik işareti ile uyartı levhaları yerleştirildi ve ivinti ihlallerine yönelik yerine trafik denetimleri bile uygulanmaya başlandı. Bu çerçevede Yozgat- Sivas, Yozgat- Kayseri karayollarında trafik güzergahında atiklik ihlal tespit sistemleri devreye girdi. Yozgat İl Inanma Müdürlüğü Kesim Gidiş Geliş Fal Bölüm Müdürlüğü ekipleri da averaj sürat koridoru uygulanan bölgelerde sürücüleri durdurarak hem sistem için bilgilendirmelerde bulundu hem dahi gidiş geliş kurallarına uymaları konusunda sürücüleri uyardı.

“Averaj çabukluk ihlal tayin sistemini ilk kez duydum”

Sivas’tan Muğla’nın Fethiye ilçesine gitmekte olan sürücü Özkan Toker, ortalama atiklik ihlal tayin sistemini ilk kez duyduğunu söyleyerek, “Yurttaş açısından haddinden fazla güzel tıpkısı aplikasyon. Bizler dahi sürücüler namına kurallara uyarız ve kazaların elan beş altı seviyeye inmesine koruyucu oluruz. Ülkemizde serencam zamanlarda kazaların vermiş olduğu sonuçlar haddinden fazla acı çokça özen etmemiz geçişsiz. Herkesin ailesi çoluğu çocuğu var. Bu soy kaybımızın olamaması bizim amacıyla henüz dolgunca evet” dedi.

“Fert taşıyoruz, kurallara uyuyoruz”

Otobüs sürücüsü İbrahim Erdem ise yordam üstüne titiz olduklarını belirterek, “Tabi kim biz bu cevvaliyet sınırlarına uymak zorundayız. Biz fert taşıyoruz ve kapalı uymak zorundayız. Yollarda ikaz levhaları var. Kurallara uyuyoruz” şeklinde konuştu.

“146 kilometrelik kez ağında atiklik koridoru kullanılıyor”

Yozgat Toprak Gidiş Geliş Bakı Bölüm Müdürlüğünde vazifeli Saha Komiseri Muazzez Çetince birlikte mevki genelinde 4 bin 628 kilometrelik kat ağında ortama sürat koridorlarının devreye girdiğini söyleyerek, “Bu doğrultuda ilimizde de 146 kilometrelik yol ağında atiklik koridoru kullanıma açıldı. Sürücülerimizin ortalama cevvaliyet belirleme ihlal tabelalarını gördüklerinde henüz dikkatli ve duygun olmalarını talep ediyoruz. Gidiş Geliş kazalarını önlemede, tezelden mücadelede ivinti koridorlarından yararlanmak suretiyle gidecekleri yere kontrollü ayrımsız şekilde gitmelerini temenni ediyoruz. Sürücülerimizin, EDS yazısı dışında herhangi bir zaman sürat kurallarına uymalarını istiyoruz fakat EDS VE PTS yazılarını gördükleri devir hemen bire bir noktada atiklik ölçümü yapılmamakta ve sürüş süreleri boyunca hız ölçümlerinin yapıldığını bilmelerini istiyoruz” ifadelerine vadi verdi.

“Cezalar plakalara kendiliğinden yazılıyor”

Ortalama sürat ihlal belirleme sistemi üzerine brifing dahi mevcut Ağır, “Sürücülerimizin trafik kurallarına ve ivinti limitlerine uymalarını murat ediyoruz. Averaj ivinti ihlal belirleme sistemimiz, iki bekçi arasındaki kameralarla araçların giriş ve huruç saatleri ölçülerek sayı farkı hızı tayin ediyor ve tamlanan kilometre ve belirtilen saat aralığından elan er kurgu girmiş olursa herkes spontane namına dil plakasına cezayı yazıyor” dedi.Share: