Yunanistan unsurlarınca anlayışsız itilen ve 6 göçmenin öldüğü olayın tanıkları yaşadıklarını anlattı

Muğla açıklarında Yunanistan unsurlarınca anlayışsız itilen ve 6 düzensiz göçmenin öldüğü olayın tanıkları yaşadıklarını gözyaşları zarfında anlattı.

Olayda 2 çocuğu ve eşi hayatını kaybeden Muhammed Berjas, yeminli çevirici eşliğinde yaptığı mülakatta, Lübnan’dan 3 aktarılma evvel İtalya’ya müracaat etmek için yola çıktıklarını, Yunanistan’a varırken geminin yakıtının bittiğini ve motorunun durduğunu söyledi.

Yunan kenar güvenliğini aradıklarını ve gelen ekiplerin kendilerini ilk yerine gemiye aldığını belirten Berjas, “Bize hakaretler yazar darbettiler. Eşsiz eşyalarımızı paramızı telefonlarımızı aldılar. Su dahi vermediler. Yaklaşık 5 saat denizde turladık. Henüz sora bizi gruplar halinde fert sallarına bindirip ittiler.” dedi.

Kendilerinin dördüncü duygusal salında olduğunu ve bindikleri fert salının bilcümle şişmediği amacıyla çekicilik aldığını tabir eden Berjas, Yunan gemisinin acul hareketi sonucu oluşan dalgayla ayrıksı sallardan ayrılarak denize devrildiklerini anlattı.

“Numara yaparak bizi devirdiler”

Suyun ortamında hayatlarını yetmek için mücadelelerinin başladığını tabir fail Berjas, “Bizim can salındaki eşim, baldızım, yeğenim ve iki çocuğum atılmak üzere ailemden 5 kişiyi kaybettim. Irtihal ettiler. Amcamın oğlu ve çocuğu da hala bulunmadı. Eşim ve çocuklarım geceden sabaha kadar bana tutunarak bekledi. Ondan sonraları dayanamadılar, çok akarsu yuttular ve boğuldular. Etrafımda birkaç kişinin üstelik öldüğünü gördüm. Yunanistan’dan şikayetçiyim ve sorun açacağım. Onlar kasten cemi şişmeyen birey salıyla denize bıraktılar. Dalavere yaparak bizi devirdiler.” diye konuştu.

Sahil Güvenlik Komutanlığınca 13 Eylül’bile, Marmaris Kızılburun açıklarında birey salları içerisinde benzeri grup ağır aksak göçmen olduğu bilgisi konusunda 2 sahil asayiş botu görevlendirilmiş, 73 düzensiz muhacir kurtarılırken, 2’si bebek, 3’ü çocuk ve biri eş 6 ağır aksak göçmenin cansız bedenine ulaşılmıştı.

Share: