Zelzele kuşağındaki Sakarya’ya yıpranmamış facia eş güdüm merkezi nesir edilecek

17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nden en fazla etkilenen illerden Sakarya’dahi, kıyamet hile altyapısını güçlendirecek yeni kıran eş güdüm merkezi düz yazı edilecek.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada, “Facia Koordinasyon Merkezi ve Güneşler İtfaiye Binası” projesi üzere erte ihaleye çıkılacağı belirtildi.

Açıklamada görüşlerine düz verilen Büyükşehir Şehremini Ekrem Koskocaman, ihalenin arkası sıra hayata geçirilecek projenin, facia bilincini üst düzeye tart ve şehri afetlere alın hazırlamada heybetli olduğunu vurguladı.

Kebir, 11 bin 550 metrekarelik alanda nesir edilecek yapının afetlerde asıl bölgesi görevi göreceğini belirterek, “Projeyi şehir merkezimize mail konumdaki Karaköy Mahallemizde nesir edeceğiz. Kıyamet Eş Güdüm Merkezi, bir zamanda eğitim üssü olacak. Burada kıran ve ivedili genişlik eğitimlerinin tamamını eksper ekipler eşliğinde sunacağız. Afet bilincini peş düzeye çıkaracak, vatandaşlarımıza kıyamet eğitimleri sunacak, antrparantez kent dışından birlikte kıyamet eğitimi üzere ati olanları misafir edeceğiz.” bilgisini paylaştı.

İki eğik merkezde zelzele, mutfak yangını ve bulanık alanlardan kaçış simülasyonlarının bulunacağını aktaran Büyük, şunları kaydetti:

“Antrparantez mevhum gerçekliğe ehil hareket yetişek videoteyp seti, ivedili format telefon ihbar simülasyonları, bilgilendirme ve imtihan alanları bulunacak. Fay kırılım, yapı salınım ve mesnet sıvılaşma terbiye modülü ile yer sarsıntısı aletsel ululuk modülü ve özge kamu detaylar birlikte projemizin içerisinde olacak. Burada kıyamet öncesi ve sonrası tamlık eğitimler kullanışlı sunulacak. Vatandaşlarımız de bu merkezde terbiye algı.”

Mefret, proje kapsamında bölgeye eskimemiş itfaiye aracı binası da kazandıracaklarını belirtti.

Share: