Zeytin hırsızları yakalandı, 18 sevimli tutuklandı

Balıkesir’in Erdek ilçesinde zeytin hırsızlıklarına alın alınan tedbirler akıbet veriyor.

Balıkesir’in Körfez bölgesi ve Erdek ile Bandırma İlçelerinde bitmeme eden zeytin hasadı bu yıl Valilik yoluyla alınan yoğun tedbirlerle önlendi. Eski yıllarda zeytin üreticilerinin mağduriyetine hastalık olan hırsızlık olaylarına karşı geniş tedbirler alan Balıkesir Valiliği, düzenlilik güçleri ve rençper malları himaye bekçileri aracılığıyla alandaki kısmık takibini sürdürüyor. Bu sene hasat sezonunda alınan tedbirlerin haliç ve Güney Marmara ilçelerinde Kaymakamlar vasıtasıyla eş güdümlü edildiğini, cingöz ve güvenlik birimlerinin alçak denetimiyle zeytin bahçelerinden yapılan hırsızlıkların azaldığını tamlayan Ilbay Hasan Şıldak, tedbirlerin serencam verdiğini rapor etti.

Bahçelerden yapılan arakçılık olaylarında yakalanan şüpheliler hakkında bu yıl ilk defa mahkemelerce tevkif kararlarının verildiğini söyleyen Şıldak, üreticinin karşı terinin korunması konusunda ceht sarf eden ve duyarlılık gösteren hep kurumlara teşekkür etti.

İki ayı çok benzeri süredir devam eden sezon boyunca Balıkesir’de toplanmış 49 zeytin hırsızlığı olayının meydana geldiğini rapor eden Vali Şıldak, “Açıkgöz ve polisimizin haddinden fazla kudretli çalışmaları sonucunda bu olayların 46’sının faili lokalize ve hırsızlık şüphelisi 78 birey yakalanarak gözaltına makbuz. Bunların 18’i Edremit ve Havran İlçelerimizde tutuklanmış, 12’si hakkında ise adli arama kararı verilmiştir. Arakçılık olaylarının bu şekilde efdal oranda aydınlatılması ve faillerin tutuklanması son paye önemlidir. Bu eş çalışmayı ortaya koyan Kaymakamlarımızı, Jandarmamızı ve Emniyetimizi kutluyorum. Tıpkı şekilde çalışmalara bindi veren Dikici Malları Dulda Başkanlıklarımıza teşekkürname ediyorum. Güvenlik kuvvetlerimiz alandaki çalışmalarını zaman sonuna kadar kararlılıkla sürdürecek ve bölgemizde üreticilerimiz üzere zılgıt oluşturan hırsızlık olaylarının faillerini yakalayarak adalete doğrulama etmeye devam edecektir.” şeklinde konuştu. – BALIKESİR

Share: