300 yıllık mektup nesilden nesile aktarılıyor

300 yıllık kitap nesilden nesile aktarılıyor

MARDİN – Türkiye’de serencam kalanlardan olduğu ve 300 sene ilk yazıldığı iddia edilen mütenavip tababet kitabı nesilden nesile aktarılıyor.

Mardin’de aynı aktara ilişik olan kitap içerisinde mütenavip tıp hakkında bilgiler barındırıyor. İbn-i Baytar’ın almaşık tababet kitabının ayrımsız kopyası olduğu iddia edilen betik aktarın ailesinde nesilden nesille aktarılıyor. 300 sene kabil teferruatlı tıpkısı geçmişe cemaat olan kitabın Türkiye’de mevcut tek kopya olduğu argüman ediliyor. Reflü, işkembe asidinin düzenlenmesi, mayasıl kabilinden hastalıklara karşı gani gelecek bitkileri ve onların şüphesiz hazırlanacağının bilgisini barındıran kitabın mütenavip tababet alanında mefret aynı yere cemaat olduğu söyleniyor.

“300 almanak bu kopya tıpkı biricik bende bulunuyor”

Remzi Yağmurcu 300 almanak kitabın ailede daim yerine ati nesillere bırakıldığını belirterek “Doğuda İbn-i Sina varken batıda İbn-i Veteriner vardı. Anne ismi farklıdır ve sunma meşhur ismi İbn-i Baytar’dır. Endülüs Emevi Devleti dönemimde muammer birisidir. Bizim elimizde kâin ahali yazması halindeki 300 almanak mektup İbn-i Baytar’ın kitabının kopyasıdır. Esas pusula yaklaşık namına bin yıllıktır. Kitabın içerisinde alternatif tıbba ilgilendiren olan bir nice öz bulunuyor. Hep hastalıkların isimleri ve onara cebin yapılması gerekenler mevcuttur. Gelişigüzel çor için onma olan nebatat tek bir tane yazılmıştır. Göden asidini yarmak, hemoroit üzere birçok hastalık amacıyla çözüm vardır. 300 yıllık bu eşlem tıpkı yegâne bende bulunuyor. Fehamet kütüphanesinde aynı kopyası bulunuyor cins bunu bilmiyorum. Mütenavip tıbbın demirbaş kitaplarından birisidir bu tezkere çünkü Endülüs Emevi devleti tababet alanında parlak benzeri aktarılma yaşamıştır ve bu kitap o dönemden kalmıştır. Bizde kitabı saklıyoruz, koruyoruz ve insanlara apotr olması amacıyla kullanıyoruz. Benim dedelerim Irak’tan buraya barhana etmişti, onlarla bu arada bu tezkere da buraya büyüklüğünde mevrut. Onlar vefat ettiğinde bu tezkere bizim ailemizde nesilden nesille aktarılmaya başlandı. Köle formülleri kişi çocuklarıma öğretip onlara aktaracağım” dedi.

Share: