Ağrı’da öğrenciler depremzedeler amacıyla soba ve hijyen malzemesi üretiyor

Ağrı’daki çığır liselerinde, “asrın felaketi” adına nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenenler için öğrenci ve mahir öğreticilerce soba ile hıfzıssıhha malzemeleri üretiliyor.

Kentte, Valilik ve İl Afet ve Müstacel Durum Müdürlüğü (AFAD) koordinesinde ölçülü kampanya kapsamında, yardımların tır ve kamyonlarla deprem bölgesindeki illere gönderilmesine bitmeme ediliyor.

Eleşkirt ilçesinde mevcut Mesleki ve Rum Lisesindeki ateş parçası öğreticiler, öğrencilerin bile sebebiyle depremlerden etkilenenlerin istinas ihtiyacına yardım sunmak üzere varilleri sobaya dönüştürüyor.

İl merkezindeki Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Mesleki ve Beceri Rum Lisesinin Kimya Teknolojisi Bölümü öğrencileri dahi depremzedeler amacıyla dezenfektan, hazır para sabun, çamaşır suyu ve iz deterjanı kadar hıfzıssıhha malzemeler üretiyor.

Üretilen sobalar ve hijyen malzemeleri, Il koordinesindeki akseptans deposuna tasdik edilerek tırlarla sarsıntı bölgesine gönderiliyor.

İl Milli Terbiye Müdürü Hasan Kökrek, gazetecilere yaptığı açıklamada, depremden etkilenen illere değişik yardımlarda bulunduklarını söyledi.

280 soba gönderdiler 200’ü birlikte hazırlanıyor

Kurum adına rastgele zaman depremzedelerin yardımına amade olduklarını belirten Kökrek, şöyle konuştu:

“Eleşkirt ilçemizde bulunan meslek lisemizde depremin önce gününden itibaren 37 bin ekmek üretip bölgeye irsal ettik. Akabinde dahi günlük 10 bin aldatmak üreterek hareket bölgesine sevkiyatlarını yaptık. Antrparantez ayrımsız okulumuzda deprem sonrası vatandaşlarımızın istinas ihtiyaçlarını yok etmek amacıyla soba üretiyoruz. Şu esas kadar 280 soba üretip tasdik ettik. 200 sobamızın da üretimi bitmeme ediyor ve arz güdük zamanda bunların da teslimatı gerçekleştirilecek.”

Share: