Antalya’da 2 liselinin öldüğü scooter faciasında sürücüye indirimsiz 8 yıl ukubet

Antalya’de, elektrikli scooter kullanan iki ortaöğretim öğrencisine otomobille çarparak ölümlerine illet olan ve için 15 yıla kadar mahbes cezası talebiyle sorun açılan sürücüye, daha geçmiş eylemleri de göz önüne alınarak indirimsiz 8 yıl 4 kamer 24 dönüş hapishane cezası verildi. Duruşmanın peşi sıra açıklamalarda kâin ortaöğretim öğrencilerinin anneleri ise gözyaşlarını tutamayıp, yakınlarına sarılarak avunç buldu.

Kaza, geçtiğimiz 22 Ilk Teşrin akşamı Muratpaşa ilçesi Portakal Çiçeği Caddesi’nde meydana geldi. Üniversite sınavına hazırlanan ortaöğretim öğrencileri Mahmut Yağız Balcı (18) ve Cezire Kayahan (17), dershaneden çıktıktan sonraları arkadaşlarıyla buluşup aşındırmak yedi ve evlerine gezmek için elektrikli scootera bindi. Balcı idaresindeki scootera, hızlı olduğu iddia edilen Muhammed Duygusal Gülmez yönetimindeki 07 BBS 63 plakalı makine çarptı. Kazada vahim yaralanan Balcı ve Kayahan, kaldırıldıkları özel hastanede hayatlarını kaybetti.

Gözaltına alınan Gülmez ise gönderme edildiği hakimlikçe tutuklandı. 5. Korkulu Ceza Mahkemesinde kabul edilen iddianamede Gülmez’in, ‘taksirle şakkadak çok kişinin ölümüne illet olma’ suçundan 2 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi. Antalya Adliyesi 5. Bati Ukubet Mahkemesinde görülen ikinci duruşmaya, sanık Muhammed Duygusal Gülmez mevkuf bulunduğu cezaevinden SEGBİS yöntemiyle katıldı. Maktullerin aileleri ve canip avukatları de salonda amade bulundu. Duruşma heyeti eliyle sanık üzerine istenilen Adli Tıp Kurumu raporu okundu. Raporda çoban Muhammed Can Gülmez ve scooter sürücüsü Mahmut Kara Balcı asli detone, scooter arkasında mevcut Cezire Kayahan ikincil kusurlu adına belirtildi.

“Şahsın ara bulucu ile yaptığı hızın, 200 kadranın görüntüsünü görünce tüylerim diken diken oldu”

Duruşmada saraka hakkı verilen Cezire Kayahan’ın babası Uğur Kayahan, “Burada iki profilden temas etmek istiyorum. Şahsın içtimai medyada kemiksiz görüntüleri var. Şahsın uzlaştırıcı ile yaptığı 200 kadranın görüntüsünü görünce tüylerim dikleşmiş oldu. Ego hayatımda o hızı ben görmedim. Serencam olarak bu hempa bizim 2 devam gül kabilinden yavrumuzu hayattan koparıp aldı. Torunlar gelgeç geçidinden sunma emniyetli şekilde karşıya terhis etmek istiyorlar. Tıpkısı tarafta daha hayatlarında suçla tanışmamış iki yavru, ayrıksı tarafta suçu yaşam haline getirmiş benzeri yanay var. Lütfen dışarıda olan çocukların bu ülkeye olan inançlarını kırmayın” dedi.

“Hiçbir bala annesinden ve babasından geçmiş ölmesin”

Asıl Sevgi Kayahan ise, “Tığ her çağ ölüyoruz, ben umar kullanarak uyuyorum. Benim kızım 18 yaşına girince düşünce kullanabileceğini söylüyordu. Biz odasına giremiyoruz. Çocukların tek suçu bulunmayan. Bir mümasil değişmeyen istiyorum; lütfen sürücüler bu karara uysun. Gayrı kızım için yaşıyorum. Cenabıhak kimseye vermesin, hiçbir çocuk annesinden ve babasından geçmiş ölmesin. Kamuoyunda scooter kazası adına bilindi amma ayrımsız yordam kazasıydı. Faziletli tıpkısı ukubet olursa bunun ayrımsız caydırıcılığı olacağını düşünüyorum. Kızımın buradan veladet günü hümayun olsun” sözlerine düz verdi.

Cezire Kayahan’ın kız kardeşi Ekin Su Kayahan ise, “Derece Derece azalacak bir elem olduğunu düşünüyordum, birlik aksine arttı. Kütüphanede çocukları görünce gözümün önüne kardeşim geliyor. Kardeşimi çok özlüyorum, o benim benzeri tanemdi. Zaman benim kardeşimin başına gelenler yarın başkasının başına gelebilir” ifadelerine yer verdi.

Kara Balcı’nın babası Mualla Balcı, yer okkalı cezanın verilmesini atlaya zıplaya, “Bu saatten bilahare hayatımızda yer nazik aktivitemiz oğlumuzun mezarına gidip akmak oldu. Bizim çocuklarımız en emin yerde karşıya bozmak istedi. Biz elden koku alıyoruz” diye niteleyerek konuştu.

“Bu bilerek insan öldürmektir”

Anne Ela Balcı ise, “Yordam yapmayı itiyat haline getirmiş tıpkı bireyden bahsediyoruz, bundan nedamet duymuyor. Kadranı 200 görünce yüreğim indi. Bizim çocuklarımız arz güvenli yerden karşıya boşamak istedi. Genişlik azından benzeri pişmanlık kaldırmak isterdik. Bu kadar lahzada giderken durulamaz, bizim acımız hiçbir husus durduramayacak. Genişlik yoğun ukubet neyse onun verilmesini istiyorum. Bu isteyerek eş öldürmektir” şeklinde konuştu.

İndirimsiz ukubet istedi

Duruşma başkanı, yargılamanın sonuna gelindiğini belirterek savcıdan mütalaasını vermesini istedi. Savcı, araba sürücüsü Muhammet Duygusal Gülmez’in gidiş geliş kurallarına uymakta dayanım gösterdiğini belirterek, yer üsten şuurlu kısaltım suçundan cezalandırılmasını temenni etti. Müddeiumumi, sanık amacıyla hiçbir tenzilat uygulanmamasını istedi.

“Pişmanım”

Maznun Muhammed Can Gülmez ise savunmasında, “Birincisi pişmanım, üzgünüm. Buradan yine başsağlığı diliyorum. Ego sağlıkçıyım, ego bunu atlaya zıplaya yapmadım. Bu ayrımsız trafik kazasıdır. Psikolojim bozuldu, maktuller rüyama giriyor. Benim hayatım boyunca yaşamadığım özdek başıma geldi. Tutuklanmadan yargılanmak istiyorum” ifadelerini kullandı.

İndirimsiz ukubet verdi

Verilen aranın ardından duruşma kararını açıkladı. Muhammed Fert Gülmez; elektrikli scooter kullanan Mahmut Esmer Balcı ile Cezire Kayahan’ı bilinçli kısaltım ile öldürmekten 8 sene 4 kamer 24 gün mapushane cezasına çarptırıldı. Tek indirim uygulamadı.

8 sene 4 kamer 24 bölüm cezaevi cezası verildi

Duruşma sonrasında açıklamalarda kâin müşteki avukatlarından Sevilay Karakaya ise, duruşmada savcının mütalaasında sanığın bilinçli kısaltım hükümlerine göre cezalandırılmasını ve tenzilat uygulanmamasını istediğini belirtti. Sarıkaya, “Sanığın henüz önceki eş eylemlere, gidiş geliş güvenliği tehlikeye düşürmekten aldığı cezalar, kamu davası açılmasına ertelenmesine karar verilmiş. Şahsiyet defaatle drift atmış. Bugün burada 2 çocuğun ölümü ile sonuçlanan kazaya birlikte gene o sebebiyet verdi. 2 kişinin ölümüne sebep olma suçundan 8 sene 4 kamer 24 bölüm hapis cezası verildi. Ayrımsız iskonto uygulanmasına kayran olmadığına değişmeyen verildi. Tek husus bu çocukları düşüncesiz getirmeyecek, bu kararın yeknesak oluşturacağına inanıyoruz” ifadelerine yer verdi.

“Adeta bu sansasyonel kimliğini taçlandırdığı ilçe ile serencam noktayı koydu”

Ada Kayahan’ın babası Tasavvur Kayahan ise, “Bizler burada 136 gündür hukuku mücadelesi veriyoruz. Bu benzeri gidiş geliş kazası değil, karşımızda iki yanay var. Birisi ceza işlemeyi huy kuzuluk getirmiş, tıpkısı yıl içerisindeki gidiş geliş cezaları inanma kemeri takmamak, tempo halinde telefon buyurmak, hız, kavşağa gelirken trafiği tehlikeye saplamak, Mart ayında drift atmaktan ertelenen aynı cezası var. Doğrusu mecmu bunlar yetmezmiş kadar bizim iki kesim yavrumuzu yaşamdan kopardı. Adeta bu etkili kimliğini taçlandırdığı ilçe ile serencam noktayı koydu. Kimesne buna trafik kazası demesin. Bu bağıra bağıra ego geliyorum diyen ayrımsız cinayettir. Verilecek tek ceza bizim acımızı dindirmeyecek” açıklamasını yaptı. – ANTALYA

Share: