“Arsıulusal 7. Gelibolu Maratonu” tamamlandı

Kültür ve Turizm Bakanlığı vasıtasıyla Toyluk ve Spor Bakanlığının destekleriyle, Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Düzlük Başkanlığı organizasyonunda, Troya Kültür Yolu Festivali etkinlikleri kapsamında “Pes Etmeyenlerin İzinde” sloganıyla planlı, “Uluslararası 7. Gelibolu Maratonu” 3 binden fazla delege ile koşuldu.

Bu sene 7’ncisi gerçekleştirilen maraton, Çanakkale’nin Eceabat ilçesinin Kilitbahir köyündeki Namazgah Tabyaları önünden başladı.

Maratona, Firez ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Icra Vekili Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz’un yanında, Eceabat Kaymakamı Mustafa Çiftçiler, Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Düzlük Başkanı İsmail Kaşdemir, Gelibolu Belediye Reisi Mustafa Özacar, Avustralya’nın Çanakkale Konsolosu Lucas Robson ile 10 ülkeden 3 binden fazla sporcu katıldı.

Nazır Ersoy, konkur sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Kayran Başkanlığının bölgede haddinden fazla iyicene bire bir parkur oluşturduğunu ve derrace parkuru kendisine de geliştirildiğini anlattı.

Buranın EuroVelo’nun de rotaları içine karışma edileceğini tamlayan Mehmet Nuri Ersoy, “Avrupa’birlikte bile arz çokça bildik, arz haddinden fazla yeğleme edilen rotalardan biri olacak diye düşünüyoruz. Şehitliklerin arasından dökmek, o ruhu sürmek ve hissetmenin ayrı tıpkısı önemi var bence.” dedi.

Gelibolu Maratonu’nu Çanakkale Firez Yolu Festivali’nin içerisine dahil ettiklerini kaydeden Ersoy, şöyle devam etti:

“imdi bilcümle aynı dönemde olması amacıyla biz üstelik bütün desteği vereceğiz. Firez yolu festivallerinin birincil amacı şehirlerimizi arsıulusal ayraç şehirler haline anlatmak. Bu seneki etkinliklere geçmiş olmasına rağmen haddinden fazla aşkın uluslararası paydaşlık oldu. Yerel katılım bile çokça fazlaydı. Hele Çanakkaleliler yavaş iştirak gösterdi. Değme etkinliğe 20-30 bin ortada paydaşlık oldu, bu dahi bizi haddinden fazla mutlu etti. Beklentilerimizin üzerinde gerçekleşti. Amacımıza uygun benzeri şekilde bu rotaları Türkiye’nin her hesabına yayacağız.”

Vekil Ersoy, 2 dolaşma önce bile Konya’dahi Gizemci Çalgı Aleti Festivali’nin başladığını anlatım ederek, “1 Ilk Teşrin’den itibaren da Beyoğlu Ekin Yolu ve Payitaht Hars Yolu Festivalleri başlıyor. Ama beni bildirme çokça heyecanlandıran 8 Ilk Teşrin itibarıyla başlayacak olan Diyarbakır Sur Hars Yolu Festivali. Orada elan büyük aynı katılım bekliyoruz. İnşallah çok sevinçli tıpkısı festival de orada yaşayacağız.” diye konuştu.

Dereceye girenler

Yarışlarda, 10 kilometre erkeklerde Mehmet Aydıngör birinci, Ahmet Tek ikinci, Osman Erkam Şafak üçüncü, kadınlarda ise Hatice Yalım Alp birinci, Ilkbahar Gülenç Taşdelen ikinci, Gösteri Odabaşı üçüncü oldu.

25 kilometre erkeklerde birinciliği Ümit Çeri, ikinciliği Aytaç Ege, üçüncülüğü Mustafa Kiraz, kadınlarda birinciliği Tülin Okyay, ikinciliği Merve Cenup, üçüncülüğü Sıhhatli Cıvlan elde etti.

42 kilometre maraton koşusunda erkeklerde Kamil İnak, ipi göğüsledi. Sıralamada Ergün Kızılaslan ikinci, Dürüst Korkmaz dahi üçüncü geldi. Kadınlarda ise birinciliği Ekaterina Troshanova, ikinciliği Tonea Model, üçüncülüğü Angela Harrison kazandı.

Share: