Aşağı yaşlarda görülen diş hastalıklarına özen

Küçük yaşlarda tanıdık diş hastalıklarına dikkat

Diş Doktoru Sevgi Rahat:

“Bala gelişimini suratsız etkiliyor”

BATMAN – Batman’bile özel tıpkı hastanede görevli Diş Hekimi Sevgi Abat, diş sağlığı üstüne uyarılarda bulundu. Dr. Şen, “Bayağı yaşlarda görülen diş hastalıkları çocukların gelişimini ters etkilemektedir” dedi.

Batman’bile özel benzeri hastanede işyar Diş Hekimi Bağlılık Rahat, dişler ağıza sürmeye başladığı antlaşma hızla çocukları tetkik etmeye başlamadıklarını söyledi. Çocuklarda, bebeklerde diş sürme 6 aydan itibaren başladığını ifade eden Dr. Bayındır, “Bu az buçuk daha erken yahut geç olabiliyor. Sayı Farkı 3 gözyaşı civarı benzen dişleri tamamlanıyor. Fevkani 10 şerha, alttaki 10 kesim süt dişi oluşuyor. Bu dönemde 6. aydan itibaren diş sürmeye başladıktan sonra hele emzik kullanan ebeveynler için genelde biberonun emziğini şekerli şeylere bandırma, şekerli şeylerle ıslatıp o şekilde gece uykusuna daldırıyorlar. Bu haddinden fazla yanlış bir şey. Bu banko istemediğimiz aynı öz” dedi.

Bu konuda ebeveynler alelhusus 6 aydan sonra yani diş ağza sürdükten itibaren bu garip şeylere haddinden fazla dikkat etmeleri gerektiğine özen çeken Dr. Bayındır, “Kendileri fırçalaması lazım. Sonuçta çocuk 3 yaşına kadar motosiklet gelişimleri bütün sağlanamıyor. Bu süreçte fırçayla yaş aralığına göre, ayına bakarak alelhusus 0 – 2 yaş imdi flörsüz diş macunları öneriliyor. Amma literatürde bu bilgiler giderek değişebiliyor. Kocaman olan bizim ebeveynlerden istediğimiz husus ağız ağıza çocuklarının dişlerini fırçalamaları. Burada ebeveynlerin faktörleri çalım oynuyor. Çünkü gâh ebeveynler ekstrem hassasiyetli davranabiliyor. Bazılarının kollar üzerinde haddinden fazla baskıcı rolleri var. ya bile tamamen seçkin şeyi çok rahata bıraktıkları dönemler birlikte var amma biz burada çıktı ebeveynleri ile teşrikimesai içerisinde tedavi uygun görüyoruz” şeklinde konuştu.Share: