Atılmış materyal ve hurda kamyondan ‘mobil askeri füze rampası’ yaptılar

Atılmış materyal ve hurda kamyondan ‘canlı askeri füze rampası’ yaptılar

S-400’e benzeyen nutuk eseri 1 ay süresince ziyaretçiye celi olacak

SAMSUN – Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fena Hâlde Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Dokuz Canlı Eker başkanlığındaki dizayn ve uygulama ekibi, Muvaffakiyetsiz Atılan Projesi ve atıktan sanata uygulaması kapsamında hurda kamyon, plastik şişe ve altyapı borusu kullanarak S-400’e mail ‘cıvıl cıvıl askeri füze rampası’ yaptı.

Samsun Firez ve Laf Platformu Derneği Umumi Heyet Başkanı ve Fena Hâlde Sanatlar Fakültesi Akademisyen Prof. Dr. Metin Eker başkanlığındaki hoca ve öğrenciler, TEKNOFEST amacıyla 5 sanatsal tasarım projelendirdi. Bu projelerden 2 tanesi ise hayata geçirildi. Başarısız Atılan-Atıktan Konuşma Hareketli Askeri Füze Rampası ve Mühim-Boğunuk isimli enstalasyon sergisi bugün OMÜ Iyicene Sanatlar Fakültesi’nde görücüye daha çok. 5 bin atılmış plastik şişe, altyapı borusu ve hurda kamyondan yapılan aktif askeri füze rampası eseri, sergiyi mülakat edenler tarafından iri gusto aldı.

Eserleri TEKNOFEST üzere yaptıklarını dile getiren Prof. Dr. Takatli Eker, “TEKNOFEST 2022’nin Samsun’de yapılması bizim üzere haddinden fazla sevindiriciydi. Festivale ulama sunmak hesabına proje başlattık. 5 adet sanatsal, tasarımsal proje planladık. Malzeme desteği aldığımızda projenin hayata geçmesinde bir gravite olmayacağını yetkililere belirtmiştik. 5 çalışmanın sadece 2 tanesine TEKNOFEST sahasında olmasına onay gelmişti. O icraat haricinde 2 çalışmamızı dahi OMÜ GSF Kampüsünde sergiliyoruz. İlk projemiz Liyakatsiz Atık kapsamından yola çıkarak küşade albeni otopark projesinden benzeri parçayı burada sergiledik. Atılan plastik malzemelerden benzeri sanatsal tasarım planladık. Bunun içerisinde sanatsal tasarıma pedal olması açısından tıpkı hurda vesile realizasyon ettik. İlkadım Belediyesi’nden eski bir hurda çöp kamyonunu aldık. OMÜ’den, Samsun Büyükşehir Belediyesi’nden, SASKİ’den ve İlkadım Belediyesi’nden atılmış malzemeler gerçekleştirme ettik. Bunlarla gelişigüzel çöp kamyonu öz taşıdığı çöpe pedal olarak bire bir danışma eserine dayanak noktası oluşturdu. Atılan malzemelerden ayrımsız füze rampası tasarladık” dedi.

“Hurda kamyon ve atılmış plastiklerden füze rampası yaptık”

Füze rampasını atılmış malzemelerden yaptıklarını anlatım eden Takatli Eker, “TEKNOFEST imgesi çerçevesinde olsun diye niteleyerek füze rampası yaptık. Hurda kamyon ve atılan plastik malzemelerden yaptığımız füze rampası şu anda OMÜ GSF’üstelik sergileniyor. Eserimizi curcuna öncesinde bitirdik ve 1 kamer süresince ziyarete sarih olacak. Füze rampasının birlikte Önemli-Fersiz adlı enstalasyon sergisi bile açtık. Orada bile askeri cephane malzemelerinden füze, havan imgelerini tekellüm eserlerine dönüştürerek, savaş ile sanatı henüz insancasına değerleri taşıyabilecek, elan kolay değerler, görüşler ile destekleyebilecek silah mühimmatı üzerinden ayrımsız şalter yaptık. Samsunluları bu 2 TEKNOFEST kapsamlı eseri izlemeye çağırmak istiyorum” diye niteleyerek konuştu.

“5 bin plastik şişe, hurda kamyon, altyapı borusu ve boya kullandık”

Kısaca 5 aylık tıpkı mesai sonucunda yaptıkları füze rampası hakkında hikmet veren Eker, “Füze rampası eserinde mergup hurda gübür kamyonu öz taşıdığı çöplerden müteşekkil tıpkısı müzakere eserine vesile oldu. 5 bin civarında 0,5 litre ve 1,5 litrelik pet şişeler kullanıldı. Antrparantez korega enfrastrüktür borusu atık materyal olarak konuldu. Bu eserleri boyadık. Bunların bütünü bizlere değişik kurumlardan destek yerine verildi. Musahabe eserleri 1 ay kadar sergilenecek daha sonrasında da İlkadım Belediyesi’nin uygun gördü benzeri alanda sergilenmeye devam edebilir. Şayet mümkünse Atılmış Müzakere Park Yeri Projesi ile degaje benzeri alanda 15-20 aracın üstüne mütenevvi atılmış malzemelerden mamul hanek eserlerinin olduğu bire bir alanda sergileyerek, Türkiye’dahi tıpkı ilki da gerçekleştirebiliriz. Bu park yeri projesi amacıyla benzeri repertuvar istiyorlarsa, yaptığımız füze rampasını emsal alabilirler” şeklinde konuştu.

Önemli-Fersiz

Önemli-Boğunuk ünlü işaret üzerine bile açıklamada mevcut Prof. Dr. Eker, “Bu eserdeki amacımız; sanatsal tasarımlardan biri olan “Belirteç ve Harcanmış” şümullü üstüvane formlar konusunda uygulanmış suret çalışmaları ve bu çalışmaları haiz mühimmat kasaları beyninde aynı ile karakterize ‘mühim-mat’, askeri önem ve hacet sergileyen havan topları, roket atar mermileri ve diğer kıytırık yetenekli füzelerin tahripkâr, caydırıcı ve bayıltıcı tesirlerinin ötesinde beğenilen, sanatsal ve görsel aksi taraf gözeten henüz insanca hikayelendirmeyi yöre plana çıkarmaktadır. Herhangi Bir havan, mermi ya de füzelerin halel gücü namına sanatsal onama gücünü öncelemek ve cenk teknolojilerinin himaye ve savunma gerekçelerine inancın ve buna ilgilendiren göz açısının sanat tarafından henüz yavaş ve insanca değerler ile sorgulanmasına imkan sunmuştur” ifadelerini kullandı.

Füze rampası eserinin yapımında Prof. Dr. Metin Eker’in beraberinde araştırı görevlileri Akpelin Öztürk, Ece Büşra Eryılmaz, Eksiksizlik Okumuş, Mehmet Hakan Mamuş, teknikçi Melik Sezgin ile öğrenciler Şeyma Mol ve Feride Hissetmek yer aldı. Esere; SASKİ korega borazan, Samsun Büyükşehir Belediyesi vinç ve tır transfer, OMÜ mızrap iskelet, İlkadım Belediyesi ise kamyon, üs, çatı ve plastik atılmış gereç desteği verdi.Share: