Bakan Ersoy, Türkiye Otelciler Birliğinin maaş toplantısında konuştu Açıklaması

Türkiye Otelciler Birliğinin (TÜROB) “Mahiye Brifing Toplantısı” Hars ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla Intercontinental Hotel İstanbul’da gerçekleştirildi.

Icra Vekili Ersoy, etkinlikte yaptığı konuşmada, yılbaşında turizm sektörünün önünde belirsizliklerle meşgul aynı sürecin olduğunun değerlendirildiğine bel ederek, “Biz eksiksiz bu menfi senaryolara kulaklarımızı tıkayarak, el haritamızı belirledik. Tanıtımlarımızı arttırarak, tedbirlerimizi alarak ve hedeflerimizi küçültmeden çalışmaya başladık. Türkiye Turizm Lansman ve Geliştirme Ajansı (TGA) vasıtasıyla 33 ülkenin millî televizyon kanalı ile 200 ülkenin küresel bilim kanalları ve sayısal mecralarında Türkiye’mizin tanıtımlarını yaptık. Son 3 yıldır TGA ile dünyada turizm alanında celi açıklık yeryüzü ağır ve yer canlı lansman özne devlet olduk.” diyerek konuştu.

Lansman kampanyaları yardımıyla yıl başında duyurulan hedeflerin güncellendiğini tamlayan Ersoy, şöyle bitmeme etti:

“2022’nin evvel 9 aylık döneminde ulaşılan rakamlar, Türkiye’nin, rötuşlu ettiği hedeflerine aynı etap henüz yaklaştığının göstergesidir. İleriye çevrilmiş rezervasyonlar bile az çok ongun geliyor. Yıl sonuna düzeltilmiş hedeflerin dahi geçileceğine inanıyorum. 2016’dahi 62 dolara kadar gerileyici emanet başı gecelik konaklama gelirini, 2016’ya bakarak yüzdelik 35 çoğalma kaydederek, 83 dolara çıkartmayı hedefliyoruz.

Bakan Ersoy, İstanbul’un pandemi öncesi gezmen sayısını mayıs ayında yakaladığının altını çizerek, İstanbul’un yıl böylelikle kısaca 15 milyon ziyaretçiyi konuk edeceğini öngördüklerini söyledi.

“Eser çeşitliliği için bir nice alanda hususi projelere imza attık”

Turizmde eser çeşitliliğinin önemini vurgulayan Ersoy, şunları kaydetti:

“Nişane çeşitliliği için kruvaziyer, kazı bilimi turizmi ve kültür turizmi alanında özel projelere imza attık. Türkiye’nin evcil, özgün ve saf değerlerini ortaya yararlanmak için planlanan rota çalışmalarını tamamladık. Antika medeniyetleri kapsayan yol ve bisiklet yolları, Duayen Çelebi, Mimar Sinan kabilinden kültürel rotalar, Yedi Kiliseler, Kibele’nin Yolculuğu, Peygamberler Rotası kabilinden akide rotaları ile peynir rotası, bağlam yolları gastronomi rotalarını hayata geçirdik. Kruvaziyer turizmde ülkemizin homeport haline gelmesi namına rastgele şeyi hazır hale getirdik. Gastronomimizi öncelemek üzere harekete geçtik. Emeklerimiz sebebiyle dünyanın arz prestijli lokanta derecelendirme sistemi olan Michelin Rehberi, İstanbul’u radarına aldı ve 11 Ekim’de aşçı listesini açıklayacak. Kazı Bilimi turizminde büyük çalışmalara imza attık. Güzeşte sene 670 noktada hafriyat yaparak dünyada bir numara olduk. Elden kazı sayılarını arttırmıyoruz, mevcut kazıların da kazılma sürelerini uzattık.”

Ersoy, Ekin Yolu festivallerini 7 bölgeye aksettirmek istediklerini anlatarak, festivallerin, şehirlerin markalaşmasına haddinden fazla şişman katkılar sağladığını ve getirdiği hareketlilikle hele Anadolu’de otellerin doluluk oranlarını yükselttiğini dile getirdi.

Çanakkale’dahi gerçekleştirilen Troya Kültür Yolu Festivali’ni 300 binden aşkın kişinin konuşma ettiğini nâkil Icra Vekili Ersoy, “Önümüzde Hükûmet Merkezi, Beyoğlu, Diyarbakır Kültür Yolu Festivalleri var. Konya’üstelik Gizemci Çalgı Aleti Festivali 30 Eylül’e büyüklüğünde devam ediyor. Ati yıl ise nisan ayında İzmir’dahi Firez Yolu Festivali’ni yapacağız. Adana Portakal Çiçeği Festivali’ni üstelik festivallerimizin zincirine ekliyoruz. Gaziantep ve belirleyeceğimiz 2 ilimizi daha ati yıl eylül ayında Türkiye Firez Yolu Festivalleri programına karışma ederek 2023’te ülke sayısını 10’a çıkaracak ve değme sene bu sayıyı arttıracağız.” şeklinde konuştu.

Güvenli Turizm Sertifikası’nın bu yıl sonu itibariyle Emin ve Yeşil Turizm Sertifikası’na dönüşeceğini anlatım fail Ersoy, şunları kaydetti:

“Imdi çağımızda, sürdürülebilirlik, hayati ehemmiyet taşıyor. Türkiye bu anlamda devlet bazında açık kapsamlı benzeri protokol imzalayan mutluluk oldu. Kapsamlı tıpkı şekilde 2023, 2025 ve 2030 sonuna büyüklüğünde sektörümüzün tamamlaması müstelzim kriterler var. Kriterlerin hepsi seksiyon temsilcilerimizle yapılan toplantılarda netleştirildi. Ilk Teşrin sonunda bunun lansmanını yapacağız.”

Ilbay Yerlikaya: “14 milyon turist konuk ettik”

İstanbul Valisi Yüce Yerikaya da müstevli döneminde tamam dünyada turizm istatistiklerinin altüst olduğunu belirterek, “Emin Turizm Sertifikası programıyla ayrıksı ülkelere eş olduk. 2020 ve 2021’da İstanbul’de toplamda 14 milyon seyyar konuk ettik. Müstevli sonrasında ise hem Türkiye hem de İstanbul, gelen seyyah rakamları noktasında tekrar gündüz yazmaya devam ediyor.” dedi.

Bu yıl İstanbul’a gelen seyyar sayısında 16 milyon rakamını yakalayacaklarına inandığını kaydeden Yerlikaya, “Dünyanın sunma müteşebbis, yer misafirperver, yer domuzuna insanlarıyız. Bizim otellerimizin yıldızları, gökteki yıldızlardan elan sunturlu. Bakım sunumumuz birlikte öyle. Ancak rakamlarımız alçak gönüllü.” değerlendirmesinde bulundu.

TÜROB Başkanı Müberra Eresin ise müstevli sonrasında Türkiye’nin arsıulusal turizm arenasına arz hızlı çağ yapan ülkeler beyninde olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Temmuz ve ağustos ayları çokça kısık geçti. Eylül ayında birlikte grafikler yukarıdaydı. İstanbul’un hem ağustos ayında hem bile sekiz mahiye dönemde doluluk ve kaynak başı gelir ortalaması, Avrupa destinasyonları ortalamasının üstünde seyretmeye bitmeme ediyor. Bu yükseliş trendinin 2022 genelinde, sektörü, 2019’un yani pandemi öncesi dönemin konusunda taşıyacağını umuyoruz. 2023’te değme öz hakeza devam ederse, Türkiye turizmde yıla çokça şanslı başlayacak. Sakat yıllarda olduğu gibi baştan bire bir sonraki sene üzere, 2023 amacıyla rezervasyonlar almaya başladık. Pandemi dönemindeki fedakarlıklarımızın karşılığını 2023’te haddinden fazla temiz şekilde alabilmeyi umuyoruz.”

Etkinlikte, İstanbul İl Firez ve Turizm Müdürü Ateşli Yılmaz’ın yanı sıra TÜROB umumi heyet üyeleri ve turizm sektörünün önde gelen temsilcileri de benzeri araya geldi.

Share: