CHP Aksaray İl Başkanı Ulu Abbas Ertürk: “Aksaray Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesi’nde Yapılan Yolsuzluk Hesap Edilen Rakamın Çokça Üzerinde”

EKSIKSIZLIK HAYSIYET ATALAY

CHP Aksaray İl Başkanı Mürtefi Abbas Ertürk, Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yapıldığı öne sürülen 5 milyon liralık yolsuzluğun anket raporlarına yansıdığını söyledi. Ertürk, “Aksaray Terbiye Araştırma Hastanesi’nde yapılan yöntemsizlik ve tutkun, durum edilen rakamın haddinden fazla üzerinde. Öğün pulundan tutun üstelik lüzumlu görevine büyüklüğünde herhangi bir yerden kendilerine nasip çıkarmışlar” dedi.

Yüce Abbas Ertürk, bugün düzenlediği basın toplantısında, Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde müteveccih yöntemsizlik soruşturmasına ait açıklamalarda bulundu. Ertürk, “Aksaray Eğitim Araştırı Hastanesi’nde yapılan yöntemsizlik ve cılız, tutum edilen rakamın çok üzerinde. Yol pulundan tutun dahi lüzum görevine büyüklüğünde seçkin yerden kendilerine hisse çıkarmışlar” diye niteleyerek konuştu.

“MALUMAT YAPILMASAYDI SORUŞTURMA BAŞLAR MIYDI”

Ertürk, Aksaray Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesi’ndeki yolsuzluk iddialarının araştırılması için Aksaray Valiliği marifetiyle, İl Sağlık Müdürlüğü ve İl Defterdarlığı’na üzere istek verildiğini, seçkin iki kurumun hazırladıkları ön inceleme raporlarını valiliğe teyit ettiğini, Aksaray Valiliği’nin iddiaların teferruatlı bire bir şekilde incelenmesi Esenlik Bakanlığı’ndan denetmen irade ettiğini söyledi. Ertürk, bu tetkik devam ederken Aksaray’daki yerli aynı olgun sitesinden yayınlanan “Gövde kapatılmaya mı çalışıyor” omur konusunda harekete güzeşte Aksaray Cumhuriyet Altını Başsavcılığı’nın Aksaray Kaçakçılık ve Tevhit Suçlarla Savaş Şube Müdürlüğü’ne alfabe yazarak konuyla ait tıpkı sormaca yapılıp yapılmadığını sorduğunu anlatan Ertürk, “Yerli ayrımsız bili sitesinde yayınlana bu kenar yazsısı olmasaydı savcılık anket başlatır mıydı diyerek düşünüyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Keyif Bakanlığı müfettişi Özcan Altuntaş’ın Aksaray’a gelerek usulsüzlük iddialarını incelediğini ve tıpkı tabir hazırladığını nâkil Ertürk, “Müfettişin hastanede yapmış olduğu incelemenin ardından, valiliğinin yolsuzluk ve usulsüzlük soruşturması için hikmet talebinde bulunduk. Istek üzerine Aksaray Valiliği, üç cilbent dosyayı Esenlik Bakanlığı Teftiş Heyeti’na teyit etti. Bakanlık, incelemenin yetişmeyeceğini söyleyerek valilikten ön incelemeyi incelemeye atıf talebinde bulundu. Henüz sonradan vilayet, bakanlıktan gelen bu talebi reddetti” dedi.

Keyif Bakanlığı Denetim Kurulu Başkanlığı’nın belgeleri konfirmasyon etmesi konusunda Aksaray Valiliği’nin bir nice isimle ilgilendiren anket izni verdiğini bunun üstüne savcılığın konuyu Konya Mıntıka İdari Mahkemesi’ne taşıdığını anlatan Ertürk, “Sanırım savcımıza deliller, ifadeler ve raporlar yetersiz gelmiş ki kararı Konya Mıntıka İdari Mahkemesi’ne taşıyarak konuya itiraz ediyor” diye niteleyerek konuştu.

“KOSKOCA SAYRILAREVI SANIK KONUMUNDA YARGILANIYOR”

Ertürk, “Aksaray Yetişek Araştırma Hastanesi’nde yapılan yöntemsizlik ve hastalıklı, hesap pusulası edilen rakamın çok üstünde. Kez pulundan tutun birlikte gerek görevine kadar gelişigüzel yerden kendilerine pay çıkarmışlar” dedi. Hastanenin maşa ve ekipman bakımından mesul kişinin ana mesleğinin marangozluk olduğunu, amcası olan Teknik Hizmetler Müdür Muavini sayesinde bu işi yaptığını ve vekillik müfettişinin bu duruma göz yumduğunu öne süren Ertürk, “Bu can, icap görevini yeğeni Sedat Baydar ve biraz arkadaşına vermiş. Sayıştay raporları var. Hastanede doktorlar dış kimesne lüzumlu ödemesi alamaz amma bu ihvan alabiliyor. Butlan olduğunu defterdar raporu onaylıyor, fakat vekâlet müfettişi ‘burada aynı yöntemsizlik söz konusu değildir’ diyor” dedi.

Müfettiş raporundaki ‘Kablo tükenebilen bir materyal olduğu amacıyla tığ bunun alınıp alınmadığını bilemeyiz’ tespitine birlikte reaksiyon gösteren Ertürk, “Bir memurun, bir kişinin biricik başına yapabileceği ayrımsız yöntemsizlik değil bu. Koskoca Aksaray Eğitim Araştırma Hastanesi bire bir sanık konumunda yargılanıyor. İl Esenlik Müdürlüğü bu olayın neresinde? Eğer ki ayrımsız sorumluğu var ise bu konun yeniden incelenmesini ve araştırılmasını dilek ediyoruz” diye niteleyerek konuştu.

ŞIFAHANE KİMSEYE BORCUNU ÖDEMEDİĞİ İÇİN PİYASADA ESNAF BULAMADIKLARINDAN DOLAYI ÇIĞIR LİSESİNDEN RİCA ETMİŞLER”

Hastanenin ihalesiz ve veresiye yaptığı alımlara üstelik tepki gösteren Ertürk, şunları söyledi:

“Ayrımsız firmadan 50 bin 320 liralık bire bir engel alışverişi, sakınım zerre firmasından 45 bin 536 liralık ihtiyat çıngı alımı, elektronik beyin firmasından 789 bin 915 lira, tıpkısı apayrı bilgisayar firmasından ise 278 bin 625 TL hartuç kabil gereç alımı, Martir Çetin Sürücü Lisesi’nden 475 bin tutarında üçkâğıt yapımı üzere bir nice kurum işlenmiş. Hastane kimseye borcunu ödemediği için piyasada esnaf bulamadıklarından kontekst devletin kurumundan, iz lisesinden rica etmişler. Onlar da gine ihalesiz şekilde o işi yapmış. Kürsü ve idarehane malzemeleri satan bir firmadan 38 bin 394 teklik, bir enerji firmasından 151 bin 722 teklik almaç ve düzenlilik sistemi alışverişi işlenmiş. Hep misil, bugünün parası ile 270 bin dolar ediyor, o da zaman 5 milyon TL’ ye karşılama ediyor. Aksaray Eğitim ve Araştırı Hastanesi’ndeki yolsuzlukların açığa çıkartılması için etkin Aksaray Valiliği’ne buradan teşekkürname ediyorum.”Share: