DEMİRCAN: FESTİVALLERLE YARATICI DÜŞÜNCEYİ TARİHİ MEKANLARA YÖNLENDİRMEYİ AMAÇLIYORUZ

HARS ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan,”Festivaller şehirleri takdim etmek, turistleri çığırmak, sanatı desteklemeyi amaçlıyor. Eskimemiş sabah yeli kaynaklarını insanlara tarif etmek gibi, bir nice çıktısı olan etkinliklerden oluşuyor” dedi.

Türkiye Kültür Yolları Festivalleri’nde sanatseverler tiyatrodan sinemaya, edebiyattan dansa, müzikten dijital sanatlara büyüklüğünde bir nice etkinlikle buluşacak. Beyoğlu Ekin Yolu Festivali’nde ise 1-24 Ekim tarihleri arasında, 51 ayrı mekanda, 88 salon ve 5 belirtik hava sahnesinde, 6 binden aşkın sanatçının katılacağı binden aşkın aktiflik gerçekleştirilecek. Kültür ve Turizm Vekil Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan festivallerle ilişik açıklamalarda bulundu.

“BEYOĞLU’NUN BIREY SINIRLARI SINIRSIZDIR”

Demircan kültürün site hayatı içerisinde geliştiğini belirterek, “Şehirlerde görev bölümü yapıyoruz. Sanatçılarımız şehirleri düşünsel, mimarlık, tasarımsal ve gastronomi üzerine geliştiriyor. Bire Bir yandan sanatçılarımızın hayatımızı geliştirdiği şeyin adı site olurken, öte yandan insanlar şehirdeki gelişmiş yenilikleri, hayatına içselleştirerek yaşıyor. Özetle kent kültür ve sanattır. Kültür ve Turizm Bakanlığı namına sanatın bir nice disiplininde esasen birçok festivaller ve etkinlikler yapıyoruz. Ama kent festivali eksantrik benzeri öz. Site toplumsal hayatın hep disiplinleriyle benzeri arada yaşandığı içtima adı. Şehri bire bir bilcümle yerine ifade etmek, tanımlamak, paydaşlarıyla gelişigüzel sunmak cesim. Dünyada ‘Avrupa kültür başkenti’ süreçleri Afrika’da ve Amerika kabil birçok yerlerde şehirleri ön plana çıkartan ekin festivalleri yapılıyor. Firez ve Turizm Bakanlığı olarak Beyoğlu’nda başladığımız bu süreçte restore ettiğimiz çokça tarihi mekan oldu. Beyoğlu yenileme yapılarının yanına bakir çağdaş yapılarla eşleştirdiğimiz, geçmişle geleceği iç içe sunan çağdaş hayatta, tarihi mekanları sanatla yoğurarak toplumun önüne çıkartan ayrımsız yerdir. Sınırları az gibi görünür ancak, fert sınırları sınırsızdır. Vekillik kendisine AKM’den başlayarak Galataport’a kadar direkt yaptırdığımız binlerce yapının olduğu aynı ana. Tığ bu şehre bütün ahval ve dinamikleriyle yöre plana görmek anlamına mevrut bu etkinliği yapınca, bunun tuttuğunu ve istendiğini gördük. Ankara, Diyarbakır, Çanakkale derken bunu bilcümle Türkiye’ye yayma moduna akıllıcasına evrildik. Hars ve Turizm Bakanlığı’nın esas hedefi bu” diye niteleyerek konuştu.

“ŞEHRİ TANITMAK, SANATI BESLEMEK, TURİST ÇAĞIRMAK”

Demircan, Beyoğlu Kültür Yolu’nun üçüncüsünü gerçekleştirdiklerini belirterek, “Bu hem Beyoğlu ve İstanbul açısından hem de sair yaptığımız etkinlikler açısından çok önemli. Yer koca amacı Türkiye’deki şehirlerin, hangi yöntemlerle tanıtılacakları ve destekleyeceklerinin öğretilmesi. Bir yönüyle şehirleri tanıtmak, özge yönüyle turistleri davet etmek, sanatı doldurmak ve yaratıcı düşünceyi tarihi mekanlara yönlendirmek. Bakir sabah yeli kaynaklarını insanlara tarif etmek üzere bir nice çıktısı olan etkinlikler manzumesi. Liyakatli olduğunu görüyoruz ve herkesi bu mekanlara bu gözle bakmayı çağırma ediyoruz” ifadelerini kullandı.Share: