Denizli ruzname haberleri… Cenup Afrika’da liman işçileri greve gitti

Güney Afrika Cumhuriyeti’nin ulusal liman ve demir yolu işletmesi Transnet işçileri, ücretlerine çoğalma yapılması talebiyle greve başladı.

Toplamda 32 bin civarında üyeye topluluk Bir Millî Nakliyat Sendikası (UNTU) ve Güney Afrika Nakliyat ve Bağlaşık İşçiler Sendikası (Satawu), kısaca yüzdelik 13’lük aylık artışı talebinin Transnet yönetimi tarafından reddedilmesinin peşi sıra 10 Ilk Teşrin bakımından resmi olarak greve gitti.

Transnet, yeni mahiye artışına hamam bakmazken Satavu Başkan Yardımcısı Nkoketse Sepogwane, Transnet grevinin tutum üzerinde tahripkâr tıpkısı etkisi olmasının talihsizlik olacağını söyledi.

Toplam giderlerinin 3’te 2’si çalışanların aylık ödemelerinden oluşan Transnet’ten yapılan açıklamada, çalışanlara kıdemlerine tutkun adına yüzdelik 3 ile 4 arasında bire bir sevap artışı ve 5 bin rand (5 bin 141 Türk Lirası) mülhak ifa öneri edildiği bildirilmişti.

Grevin ülkeye maliyeti milyarlarca doları bulabilir

Afrika’nın sunma büyük ekonomilerinden Güney Afrika Cumhuriyeti’nin dünyaya açılan kapıları Durban ve Cape Town limanlarında gerçekleştirilen bu grevin ülkede üretimin ve dünyalık akışının durmasına etmen olmasından keder ediliyor.

Kara Yolu Taşımacılığı Derneği Kayırıcı Yöneticisi (CEO) Gavin Kelly, yaptığı açıklamada, limanlarda ticari hareketliliğin halihazırda durmuş olduğunu belirtti.

Güney Afrika İş Liderliği (BLSA) Peş Yöneticisi (CEO) Busisiwe Mavuso, yazılı açıklamasında, grevin Güney Afrika ekonomisine maliyetinin milyarlarca doları bulabileceğine dikkati çekti.

Transnet’ten yapılan açıklamada ise faaliyetlerin limanın sadece kendileri aracılığıyla işletilen terminallerinde durduğu, özel sektör vasıtasıyla işletilen terminallerde ise ticari hareketliliğin umum kapasite devam ettiği bilgisi paylaşıldı.

Share: