Erkan Münevver: Amansız Hastalık, Diyabet ve Guatr İlaçları da Karışma Görünmek Için Mütehammil Haddinden Fazla İlaç Bulunamıyor

ZEHRA DEĞİRMENCİ/SİBEL KAHRAMAN

CHP Bursa Saylav Erkan Entelektüel, şu an piyasada amansız hastalık, şeker hastalığı ve cılız guatr ilaçları dahi karışma başlamak amacıyla pek çokça ilacın bulunamadığını söyledi. Aydınlık, bunun sebebinin ise Esenlik Bakanlığı vasıtasıyla euro kurunun 7 teklik 69 kuruşta sabitlenmesi olduğunu belirtti.

Erkan Işıklı, piyasada süren reçete sorununu ANKA Bilgelik Ajansı’na değerlendirdi. Kendisi da eczacı olan Vazıh, yaklaşık ayrımsız yıldır bu merhem sorununun devam ettiğini, bunun sebebinin ise euronun 20 TL’ye yaklaşmasına karşın Esenlik Bakanlığı’nın reçete fiyatları için sıska 7 teklik 69 kuruşa sabitlemesi olduğunu söyledi. Ziyalı, “Yani 20 liraya aldığınızın, 7 buçuk liraya sattığınız tıpkı ticarette maatteessüf hem istihsal olmuyor hem birlikte ithalatla gelen ilaçlar bulunmuyor” diye konuştu.

“GELIŞIGÜZEL İKİ ECZANEDEN BİRİ KAPANMA TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYA”

Eczanelerde şu dakika herhangi bir dört ilaçtan birinin bulunmadığına ilgi çeken Aydınlık, şunları söyledi:

“Tığ, bunun üzere 27 Kasım’da yaklaşık 20 bin meslektaşımızla Ankara’bile miting yaptık. Elden tılsım yokları değil mütezayit maliyetler, eczanelerdeki pres giderlerinin yükselmesi, ilaç eşit kararnamesinin 13 yıldan beri güncellenmemiş olması -bu yıl içerisinde tıpkısı nebze olsun tıpkısı tashih yapıldı fakat asla yeterli değil- ve bunların hepsine çözüm üretilmezse maatteessüf rastgele iki eczaneden biri kapanma tehlikesiyle karşı karşıya. Bu, Bursa’de dahi Türkiye’nin hep illerinde bile tıpkı durumda. Buradan vekil ve yetkililere bir yol elan sesleniyoruz; sesimizi duyun. 20 bin hayat Ankara’da sokağa indik, miting yaptık. Şayet bizim taleplerimiz karşılanmazsa de eczane kapatmaya çarçabuk gideceğiz, çünkü eczacılar bundan sonra soluk alamıyor. Eczaneler konuşu anlamda de değişik şerait anlamında üstelik çokça iri sıkıntıda.”

“KANSER İLAÇLARI BULUNAMIYOR”

Piyasada şu zaman bulunamayan ilaçları dahi açıklanan Kültürlü, “Amansiz Hastalik, diyabet, insülin ilaçları ve kıytırık cedre ilaçları üstelik karışma şu anda ‘yok’ dediğimiz ahval yaşanıyor. Bu aksiyon çözülmezse hastalar ve yurttaşlarımız de çok fazla mağdur oluyorlar. Onların bile erişim maliyetleri haddinden fazla arttı. Antibiyotikler kezalik şu dakika bulunmuyor. Tutkun katılım payları, hastanın cebinden sâdır para miktarları çoğaldı. Bunların hepsine dangadak hal bulunması gerekiyor. aksi hâlde bu hizmeti verebilmek çok zorlaşacak. Eskiden bir ilaçta, bire bir reçetede 5-10 lira ifa çıkarken zaman 50 liralık, 60 lira, 100 liraya yakın ilaç fiyat farkı, züğürt iştirak payı, araştırma ücreti eklendiğinde sâdır ücretler var. Bu üstelik sürdürülebilir değil” diye konuştu.

Share: