Evinde hayvan ölülerini biriktiren kadının komşuları konuştu

Muğla’nın Marmaris ilçesi Armutalan Mahallesi’nde 74 yaşındaki H.A.’nın yaşadığı evde, çok sayıda çürümüş efsanevi ölüleri ile gayrisıhhi koşullarda aktif hayvan bilimi bulunmuştu. O sokakta yaşayanlar ve görüntüleri ilk ortaya çıkarıp şikayetçi olan komşular, H.A.’nın hayvan hırsızı olduğunu tez etti.

Marmaris’te yapılan şikayet konusunda H.A.’ya ilgilendiren eve izinle giren uray ve polis ekipleri, gördükleri karşısında yepyeni oldu. Gübür evde poşetler içerisinde ruhsuz kedi ve kapik ölüleri ile karşılaşan ekipler, H.A.’yı gözaltına aldı. H.A. soruşturma dahilinde Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’ne irsal edilirken, aile uray ekipleri marifetiyle temizlendi. Evdeki hayvanat ise barınağa götürüldü. H.A.’nın komşuları ise kadının, kedi ve köpekleri çalarak burada baktığını, yüz kere şikayetçi olduklarını ve ortaya sâdır durumun korkutucu olduğunu anlatım ettiler.

Defalarca şikayetçi olduğunu ancak ‘sav olmadan benzeri madde yapamayız’ diye niteleyerek cevap aldığını belirten çıkmaz sakini Başkomutan Çetinkaya, “Bu mahallede yaşıyorum. Ablamız yıllardır hayvanseverler marifetiyle şikayet edilmesi üzerine defaatle ekipler geldi fakat tek muamele yapılmamıştı. Bununla alakadar hep kanıt istiyorlardı. Tanıt olmadan üstelik cereyan edemiyorlardı. Bu delili ele nâkil benim. Yapı onarımı üzere gelmiştim. Kokudan duramadık, çalışamadık bile filhakika. Beş Altı çatının ilerisine gittiğimde balkonda poşetler gördüm. Poşetlerin içerisinde dahi biraz koparmak istedim amma bire bir bakımdan bile kazanmak istemedim. Çok kokuyordu, yaklaşamıyorduk neticede kaldırdık. Şuncacık bile olsa içre cesetlerin olduğunu gördük efsanevi cesetleri bunlar. Bunun üzerine şikayette bulundum. Sıhhatli olsun ilişkin ekipler de gereğini yaptılar” dedi.

“Hayvanlara ezinç ettiği iddiaları birlikte var”

Yıllardır bir sokakta kıpırdak Çetinkaya, “Şöyle söyleyeyim öncelikle eş aşağılık ferah benzeri insandı. Bize sunu azından öyle gözüküyordu evet birlikte bilmiyorum. Zira 6 senedir, 7 senedir tanıyorum. Yani ayrımsız sıkıntısını görmüyordum amma hayvanlarla alakadar olan ilişkisinde sorumluluk görüyordum. Amma diyordum hani insanların esasen ayrımsız sabrı var. Çocuk olsa üstelik böyle kızabilir birbirine falan o neticelere bakıyorduk bütün. Ama bunun daha sonraları gözlemlediğimiz bile sopayla vurduğunu, bağırdığını, küfür ettiğini, hayvanlara yara davrandığını fark ettik. Elimizde bir kanıt olmadığı için o dakika hani kamerayla ya birlikte aynı telefonla onu yakalayamadığımız üzere tek yere referans yapamıyorduk. Sadece normal elimizde iddia olmadan yavuklu tıpkısı şekilde şikayet ediyorduk bire bir işe yaramıyordu. İyi kim bulmuşuz zira hanımefendi alelade afiyet durumu durumunda değilmiş. Yani iki koca rolünde hareket ediyormuş. Benim düşüncem anca oldu” diye niteleyerek, kadının özlük kedisini bile çaldığını, sonradan evine gidip zorla izansız alabildiğini belirtti.

“Efsanevi dulda derneklerinden bazıları müzaheret ediyordu”

Çıkmaz sakinlerinden Ferişte Seval Çelebi ise, “Biz daha geçmiş haddinden fazla şikayet ettik. Polisler geldi, zabıta geldi savcılık izni olmadan içeriye giremedikleri için hiçbir sonuca ulaşamadık. en üst Başkumandan Bey’in çektiği görüntülerle beraber imdi tığ dedik benzeri gösteri başlatalım kim hayvanları koruyalım dedik. Hayvanları destek olmak bu değil hani hayvanları siper dernekleri geliyorlar, buradan hayvanları bırakıp yem verip gidiyorlar. Amma içeride neler olup bittiğini bilmiyorlar. Burada bile bas bas bağırıyorlar hayvanları koruyoruz diye niteleyerek. Hayvanları müzaheret etmek, çıkmaz hayvanlarını korumaktır. Yani buradan bilcümle çıkan hayvanların hepsi de cinsti. Efsanevi Esirgeme Derneği sokak hayvanlarına bakmakla yükümlüdür. Körü, topalı, köşe, hastası varsa onla yükümlüdür. Buraya gelip birlikte kadının buraya bırakıp gitmek değildir. Esasen bu kadında da yanlışlık yok. Cürüm bu kadına buna izin eden hayvanseverlerde” şeklinde konuşarak, kâh hayvan esirgeme derneklerinin bu eve efsanevi ve çaça bırakıp gittiğini doğacak sürdü.

“Komşuların yerel hayvanlarını çalıyordu”

10 senedir bu sokakta, bu sitede yaşadığını belirten komşu Çelebi, yılgı evinin sahibi H.A. için, “Herkesin kedilerini çalmakla yükümlü, köpeklerini çalmakla memur benzeri insandı, pisik kapik istifi yapayım diyerek uğraşıyordu. Benim kaynak bir tane kedim var, takiben kafeste koşturdu. Yakalayabilmek üzere, derun hapsedebilmek amacıyla. Keza komşumun dahi öyle yani hayvanları yakalayıp yakalayıp istek yığılım ediyordu. Yani bu hayvan istifi yani hayvan sevgisi değil sömürme. Yani hayvanları burada sopayla dövüyordu köpekleri” iddialarında bulundu.

“Benim dahi köpeğimi çaldı, polise şikayet edeceğim diye korkutarak ansız alabildim”

Sokak sakinlerinden Orsel Sonat, “Ben bile 5 yıldır bu sitede yaşıyorum hanımefendiyle. Merhabamız vardı çabucak. Türkçesi katıksız olmayan benzeri görüntü vardı. Kediler tıpkı derinti ve hayvan bilimi ekseriyetle içerideydi. Günde bire bir kez iki yol dışarı çıkarılıyordu ve arkadaşların üstelik söylediği kadar kip şefik tıpkı uzanım söz konusu değildi. Aynı çağ benim bahçeme girip, bahçemde köpeğimi çaldı. Ego kendisine gittim. Köpeğim sizde mi diye niteleyerek sordum. O da bana benim benzeri güruh köpeğim var, ne yapacağım ego senin köpeğini falanca dedi. Bilahare Melek arkadaşımla malumat gönderdim ve polisle karakolla zılgıt ederek köpeğimi kavrayışsız aldım. Buyurmak ki hayvan istifçiliği bundan sonra sınırın ötesine geçmişti. Hayvanseverliğin haddinden fazla ötesine geçmişti” dedi.

“Şikayet ettiğimizde bu görüntüleri manzara birlikte edemezdik”

Orsel Sonat, evde yaşanan vahşetin ortaya çıktığı geceyi, “Sabık Cumartesi akşamı beni aradılar. 9 buçukta kapının önünde eylem yapacağız dediler. Polis ati dediler tığ de geldik toplandık. Ondan sonra aha polis güçleri geldi, kaza tarım müdürlüğü ve zabıtalar geldi, tümce geldi. Evden sâdır şeyler hepimizin hayalinin çok ötesindeydi. Tığ tafsilatlı zamandır konuşuyoruz bu evde neler olup bittiğini amma bu dekor hiçbirimizin aklına gelmemişti. Amma bağımlı kim hanımefendi bile ayrımsız mental ülkü olduğunu fark etmiştik. Şu anda üstelik emare var kim üç dönem geçti üzerinden. Cumartesi akşamı, kokuyu tığ hala duyuyoruz. Özellikle yaz aylarında buradan geçe güvenilmez bire bir ses seda olurdu rüzgarın durumuna bakarak. Bunun ötesinde biraz sene evvel buradan aşağıya akla yatkın aşağıda üstelik evler var, pireler, keneler filan böyle keder şeklinde baygın. Orada aşağıda ruhlu insanlar var şikayet edilmiş, belediye mevrut, derman yapmış filan. Yani bu familya esasen bir nice yere şikayet edilmiş, temas konuyla, kokuyla, hayvanlara tavrıyla, seçkin şeyle. Ancak aha argüman yokluğu nedeniyle yeterince ilgilenilmemiş” şeklinde konuştu.

“Hakeza ayrımsız fon Marmaris’te olması imkansız”

O sokakta dinç bazı vatandaşların toplumsal iletişim araçları üzerinden davet yapması ile olayı öğrenen ve başka adresteki evinden korumak üzere hızlı hızlı gelen hayvansever Heves Adaklı, “Ben evimde hastaydım, yatıyordum, internetten gördüm videoyu baktım adres verilmiyor. Çok panik oldum zira böyle bire bir kaynak Marmaris’te olması imkansız. Marmaris hayvansever meşbu adresi buldum buradan mahalleli birleri bana düşünce attı çıktım geldim. Ben geldikten bilahare hayvan hakları, polis buradaydı filhakika. Polis geldi, itfaiye geldi zira evde kip benzeri proses vardı. Haddinden Fazla çelişkiye düştüm mahalleliyi dinledim, hakkı vardı. Hayvanlar çıktığında sağlıklı gördüm şaşırdım. Hani evden anca mıhlı hayvanat çıkacağını dahi beklemiyordum türkçesi. Kadının konuşması doğrusu haddinden fazla akıllıydı. Mental sağlığı viran diyerek düşünmüştüm. Kadınla konuştuğumuzda müddeiumumilik izni olmadan derun giremeyeceğini söyledi, gönül almadı bittabi kim kimseyi. Sonraları girdi çıktı tıpkısı şeyler yaptı. Köpekler saldırgan diyerek duymuştuk amma saldırgan dahi değillerdi” dedi.

“O hayvanların bu evde muammer olmalarına inanamıyorum”

Hayvansever Nişanlı o akşam ile ilişik, “Savcılık izniyle kadın alındı ve götürüldü. Çünkü burada davranışlar büyüyebilirdi, insanlar çok sinirliydi. Evden sâdır ekipler tabiatıyla ki vukuf vermedi amma temas çıkan ekibin yüzündeki ifadeyle tığ içeride nazik aynı şok geçirildiğini anladık. Sonrasında filhakika içeride olan vaziyetler görüldükten sonraları hep hayvanların nakli gerçekleşti. Buradan maatteessüf kim bütün zooloji barınağa gitti. Vakıa maatteessüf diyorum ama burada hayat yoktu. Yaşamışlar şüphesiz yaşamışlar o hayvanların bu evden çıkması inanılmaz. Bakıyorum şu an esasen içerde ayrımsız köpek var yakalayamamışlar içeride çünkü alıştığı yerden çıkmıyor efsanevi. Girilmez yazıyor girip müdahale edemiyoruz haram olduğu üzere. Demin mama bırakacağız akarsu bırakacağız. Kediler filhakika burada hepsi birbirinden güzelce” diyerek konuştu.

“Hemen pırtı değil, efsanevi ölüsü birlikte istiflemiş”

Umu Adaklı tenhalık evinde birçok hayvan cesedinin yanı sıra Marmaris Belediyesi katışıksızlık ekiplerinin çabucak bahçeden 5 kamyon yararsız toplaması konusunda, “İstif hastalığına tutulmuş yani pekâlâ ağyar gübür biriktirir, kayıt biriktirir bu eş de hem onları da biriktirmiş, içeride naaş bile biriktirmiş. Seçkin şeyden önemlisi cife meşgul içerisi. Hem efsanevi biriktirmiş, hem ayrıksı şeyler biriktirmiş. Yani kadında bir hastalık var amma bu avrat kabahatli değil, eş tedavi olup çıkma. Bu haddinden fazla galiba olan bire bir şey. Bu kadının esasen önüne şüphesiz geçilebilir? Bu avrat istife bitmeme edecek artık temelinde bu var. Buna getirenler kim? Buna getirenler temel suçlu. Yani burada beş altı âdem duyduk tanımıyorum. Kimsenin adını verip zan altında bırakamam. Ancak bu insanlar vicdanen bayındır mı şu zaman bu kadına bırakıp bırakıp çaça karşılığı atmışlar köpeklerini” diye niteleyerek, o üstelik kâh kişilerin çaça ve hayvan bıraktığı iddialarında bulundu.

“daha çok hangi olacak”

Hayvansever Arzu Adaklı herkesin merakla sorduğu soruyu sorarak, “Şimdi hangi olacak? Bu eş bundan sonra. Kadını biz akıl hastanesinden bekleyeceğiz. Strateji mi edeceğiz? ruh hastası kadar karı nereye gidiyor, ne yapıyor diye kapısında mı bekleyeceğiz? Baştan gittikleri yerden yine vukuf verilecek, yeniden şikayet edecek, gene uray akşam kapıdan bakıp gidecek. Tekrar ne olacak? Bu büyüklüğünde naaş olduktan sonraları mı baştan karı için kanuni bire bir şeyler yapılacak” dedi.

Nişanlı, gözaltına alınma sürecinden bilahare Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesine atıf edilen H.A.’nın andıran takipte tutulması gerektiğini belirtti. – MUĞLA

Share: