Evolüsyon çağındaki çocukların gözlerini bekleyen coşkunluk: Tablet ve telefon bağımlılığı

Evolüsyon çağındaki çocukların gözlerini bekleyen hınç: Tablet ve telefon bağımlılığı

SİİRT – Siirt Eğitim ve Araştırı Hastanesinde Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Akademisyen Şaban Tığ, çocukların el telefonu ve tablet kullanmalarına yönelik uyarılarda bulundu.

Tablet, telefon kabil günümüz teknolojisiyle mevrut cihazların torunlar amacıyla pahal bir yıldırma olduğuna ilgi çeken Tığ, bu cihazlara yakından bakmanın özellikle gelişme dönemindeki çocuklarda gözün büyümesini tetiklediğini ve çocuklarda ayn bozukluğuna bozukluk olduğunu dile getirdi.

Kılıç, “Ayn tembelliği tıp dilinde ambliyopi deniliyor. El arasından ayn tembelliği kendisine bilinen ayrımsız uzanım. Alelumum çocukluk gözyaşı gurubunda ortaya çıkıyor. İlk 7 yaş içerisinde otama edilmediği zaman çocuklarda mal boyu kalımlı müşahede kaybıyla sonuçlanıyor. Tabi bize göz tembelliğiyle mevrut ailelerin genellikle sorduğu sorulardan biriside çocuğumuz müfrit derecede telefon ve tablet bağımlısı biz bunun elbet önüne geçebiliriz diyerek yahut bunun göze zararı var mıdır kabilinden sorularla karşılaşmaktayız. Ailelere önerimiz türlü derece televizyonu yakından izlememeleri, çocukları pusula okurken içine girecek şekilde kitaplarını okumalarını çelmek” dedi.

“Aileler, tablet, telefon ve monitör karşısında fazla fasıla nâkil çocuklara bariyer olmalı”

Çocukların tablet, telefon başında olanaklı kademe çok espas geçirmelerine engel olmak gerektiğini belirten Dr. Tığ, “Okul amacıyla, bilgi amacıyla bilgisayara çağrıştırmak gerekebiliyor buna birlikte tıpkısı müddet kullanmak, kısıtlılık koyup ve ihtiyaç dahilinde ne kadar ihtiyacı varsa o süre içre bilgisayar başında mesafe geçirmesi sağlanabilir. Benzeri zamanda telefon, tablet, elektronik beyin ve televizyon karşısında çılgın derecede ilk kânun geçiren çocuklarda kesif kendisine ayn kuruluğu bile saplanmakta buda ilerleyici dönemlerde sıkıntıya sefer açabiliyor. Bu nedenle ailelerimizin rutin adına çocukları, seçme yeni doğanın kesinlikle aile hekimleri yoluyla zaten yönlendiriliyor. Tek ayrımsız öz olmasa de 3 yaşında okul öncesi dönemde kategorik çocuklarını kontrole getirmeleri gittikçe sorumluluk yaşamamaları üzere ehemmiyet bildirme etmektedir” şeklinde konuştu.

Share: