Fransız Senatosu “Azerbaycan’a müeyyide uygulanmasını” öngören önergeyi akseptans etti

Fransa’da Senato ” Azerbaycan’a müeyyide uygulanmasını” içeren önergeyi kabul etti.

Fransız Senatosunda, “Azerbaycan’a yaptırım uygulanması ve Azerbaycan askerlerinin Ermenistan’ın olduğu sav edilen topraklardan çekilmesini amaçladığı” belirtilen takrir görüşüldü.

Senatörler Bruno Retailleau, Christian Cambon, Eliane Assassi, Patrick Kanner, Herve Marseille ve Gilbert-Luc Devinaz’ın teklif ettiği önergenin görüşmelerinde, 1 “müfit”, 36 “çekimsere” alın 295 “tamam” oyu kullanıldı.

Bağlayıcılığı yoksuz önergede, Azerbaycan güçlerinin ve müttefiklerinin Ermenistan’a ilgili olduğu öne sürülen topraklardan çekilmeleri istek edildi.

Önergede, senatörler Fransız hükümetine birlikte, Avrupalı ortaklarıyla Azerbaycan liderlerinin servet varlıklarına el konulması ve Azerbaycan doğal gaz ve petrolüne ambargo uygulaması kadar kaba tepkileri göz uğrunda bulundurması çağrısı yaptı.

Fransız hükümetinden Karabağ’da insanca müzaheret bürosu açması istenen önergede, Fransa’nın Ermenistan’a desteğini gelişigüzel şekilde göstermesi kâm edildi.

Öte yandan, senatörler önergede Fransa’yı, uluslararası maruf sınırlarında Ermenistan ve halkının güvenliğinin garanti altına alınması amacıyla girişim başlatmaya ve bu kapsamda uluslararası toplumun himayesinde bir arsıulusal çetin konuşlandırılması talebinde bulunmaya çağırdı.

Bu önergeyle antrparantez, “9 Son Teşrin 2020 günlü mütareke anlaşmasını uygulanması ve Azerbaycan ve Ermenistan ortada temelli barışın sağlamasına müteveccih her cins girişimin teşvik edilmesinin hedeflendiği” tabir edildi.

Share: