Freya’nın öldürülmesi çevrecileri ayağa kaldırdı

Çevreciler ve Freya’nın hayranları, deniz aygırının durdurulması gerektiği uyarısından vakit kaybetmeden üç dönem sonra mevrut öldürme kararının, tez ve boş olduğunu söyledi.

World News7g sitesinin haberine göre, binden fazla üyesi mevcut “Bahir aygırı Freya – O demin nerede?” adlı Facebook sayfası, veriş gününden bu yana ateş yorumlar ve taziyelerle dolup taştı.

Oslo’de bala tiyatrosu işleten 62 yaşındaki Trine Tandberg, Freya ile ait haberleri yakından izlem ettiğini belirterek, “Freya kimseye bir husus yapmadı. Birçoğumuzu kızdıran öz bile bu.” dedi.

Norveç’te Dünya Doğayı Himaye Vakfı’na ilişkin tıpkısı deniz biyoloğu olan Fredrik Myhre dahi “Onu katil kararının alınma hızına hayran kaldım.” ifadeleriyle tepkisini ortaya koydu.

Uzmanlar deniz aygırının hayatının bu şekilde sona ermesine inanamadıklarını dile getirdi.

Bahir memelilerini istirdat örgütü British Divers Marine Life Rescue Direktörü Erkek Jarvis, bu asıl vahşi hayvanların insanlara oluşturduğu tehdidi akseptans ederken, bunun Freya’yı öldürmek amacıyla ehliyetli ayrımsız etken olmadığını söyledi.

DENİZ AYGIRININ HEYKELİNİ DİKMEK İÇİN KAMPANYA BAŞLATILDI

BERABER Norveç’te deniz aygırının heykelini inşa etmek amacıyla hediye kampanyası başlatıldı.

Çevrimiçi kampanyasını kombinasyon edenler, Freya’nın vurulmasının, Norveç’te ve alelhusus Oslo’üstelik yabanıl hayvanlara hayat alanı sağlanamadığına dayalı hayat dolu damarı bozuk bir baskı yarattığını belirtti.

Grubun online paylaşımında “Sancak Freya’nın heykelini dikerek, kendimize ve gelecek nesillere, ‘bukanak altında’ olunca doğal hayatı öldürmememiz evet üstelik ortadan kaldırmamamız gerekmediğini ve kaldıramayacağımızı baştan sona hatırlatacağız.” ifadesini kullandı.

Kol salı günü bakımından kampanya üzere 16 bin 143 dolar topladı. Organizatörler, heykel amacıyla gerekeni toplayamazlarsa parayı Acun Doğayı Koruma Vakfı’na aktaracak.

Norveç’teki Oslo Fiyordu’nda insanlar için riziko oluşturduğu düşünülen Freya adıyla bilinen dev bahir aygırı 14 Ağustos’ta öldürülmüştü.

Norveç Balıkçılık Direktörlüğünden yapılan kayıtlı açıklamada, değerlendirmeler neticesinde insanlara ateş oluşturduğu gerekçesiyle 600 kilogram ağırlığındaki alımlı deniz aygırı Freya’nın hayatına serencam verildiği kaydedilmişti.

Açıklamada, “Geçen hafta yapılan gözlemlerde, Freya’nın dokuncalı olduğuna ve mesafenin korunmasına müteveccih uyarıların ayn ardı edildiği belirlendi. Bölüt gizil riski yüksekti.” ifadelerine düzlük verilmişti. (AA)

Share: