Hablemitoğlu suikastı sanığı: Yabansı komut almadım

ANKARA Üniversitesi Akademisyen Doç. Dr. Temiz Hablemitoğlu’nun öldürülmesiyle ait, aralarında FETÖ/PDY sergerde Fetullah Gülen’in bile bulunduğu 10 sanığın yargılanmasına devam edildi. Tutuklanmadan maznun Mehmet Zayıf, “Tığ devletimize hizmet fail adamlarız. Liyakatim hiçbir şahsa evet bile örgüte olmamıştır. Kanunsuz emir almadım” dedi.

Akademisyen Soylu Hablemitoğlu’nun Ankara’da 18 Antrakt 2002’birlikte evinin önünde silahlı saldırıda öldürülmesiyle ilişik davada 6’sı vakfedilmiş, 1’i tutuklanmadan, FETÖ/PDY sergerde Fetullah Gülen dahil 3’ü firari 10 sanığın Ankara 28’inci Ağır Sıklet Ceza Mahkemesi’nde yargılanmasına bitmeme edildi. Duruşmada vakfedilmiş maznun çarkıt askerler Ahmet Tarkan Mumcuoğlu, Nuri Gökhan Bozkır ve Kültürlü Köstem ile tutuksuz maznun Mehmet Dayanıksız ve Hablemitoğlu ailesi amade bulundu. Sanıklardan çarkıt istihbaratçı Enver Altaylı ile Levent Göktaş ve Fikret Mücahede, Ses ve Fon Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya katıldı.

‘GÖKTAŞ’IN EMRİNİ SORGULAMAM İMKANSIZ’Tutuklanmadan sanık Mehmet Dayanıksız, savunmasında, 1991’bile Hususi Kuvvetler Komutanlığı’na gönüllü adına katıldığını, 2005’e büyüklüğünde terörle uğraş operasyonlarında aktif fariza aldığını anlattı. Tekaüt olduktan bilahare Bağdat’ta özel şirketin düzenlilik işlerinden sorumlu olduğunu belirten Çelimsiz, “Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda yemeden içmeden astsubay rütbesinde olan ego, 9 kamer delik yattım. Uzun Göktaş, miralay olarak bana ‘Bir biçim şike, gel’ demiş. Ego lacerem ‘Yok’ diyeyim? Aldığım eğitimlerin gereği kendisine miralay rütbesinde olan Göktaş’ın emrini sorgulamam rütbem gereği imkansızdır. Göktaş ‘Merminin önüne atla’ dese atlayacak tıpkısı askerim. Kaldı ki ‘Bir forma hıyanet, gel’ dedi, ben dahi on paralık sorgulamadım. O dönemde albay rütbesinde olan Göktaş’ın talimatını yerine tebliğ etmek köle ne yanlışlık ne dahi şüphe uyandırdı” dedi.’KANUNSUZ TALİMAT ALMADIM’Mahkeme başkanının “Göktaş sana yabansı buyuru verse yapar mıydın?” sorusu üstüne Dayanıksız, “Biz devletimize bakım eden adamlarız. Liyakatim tek şahsa ya de örgüte olmamıştır. Kanunsuz buyruk almadım. Komutanıma şekil ahzetmek, kanunsuz irade değildir. Şahsıma atılı olan teşekkül üyeliği suçunu katiyen akseptans etmiyorum. Beraatimi kâm ediyorum” dedi.Sanık Göktaş’ın “Size GSM hattı aldırdığım doğrudur. Bu hattı size ne maksatla aldırdım? Ki evet dahi kimlerle ahbaplık etmek için aldırdım?” sorusuna bile maznun Dayanıksız, “Rağbet ilişkilerinizde kabul etmek için aldırdınız. Başkaca bana ‘Yengelerinle konuşacağım’ demiştiniz. Ben dahi eşinizle konuşmak amacıyla hastalık eksantrik sorumluluk gerekseme duyasınız diyerek düşünmüştüm” diye niteleyerek denk verdi.Savcının, Göktaş’la Konya’ya giderken namına hangi dediğini sorması üzerine Zayıf, “MİT Müsteşarlığı ile ilgilendiren biyografi vereceğini söylemişti. Saf geçmişini vereceği kişiyi dahi Abdüllatif Şener namına hatırlıyorum” dedi.’ABDULLAH GÜL’E KATIŞIKSIZ GEÇMİŞİMİ SUNACAKTIK’Bunun üstüne meze düz Levent Göktaş, “MİT Müsteşarlığı amacıyla değil ofis başkanlığı amacıyla biyografi verecektim, Taner Felek yoluyla Abdullah Gül’e soldurmak amacıyla, Mehmet Çerden Çöpten yanlış hatırlıyor. Konya’ya 17 Aralık 2002’da gittiğim Şeb-i Arus töreninde Abdullah Gül’e sili geçmişimi sunacaktık fakat kendisi gelmedi. Tığ bile gelgel muhalefetinden yağlık Ankara’ya dönmeyip Antalya’ya geçtik” diyerek konuştu.

Sanık Mehmet Çerden Çöpten’i dinleyen mahkeme heyeti, avukat beyanlarının arkası sıra duruşmaya vuzuh verdi.

Share: