İç Anadolu’dan deprem bölgelerine yardımlar sürüyor

Sivas, Yozgat, Niğde, Kayseri ve Kırşehir’den Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen bölgelere müzaheret malzemesi gönderilmeye bitmeme ediliyor.

Sivas Belediyesi bünyesindeki Özbelsan Ekmek Fabrikası deprem bölgesine yapmak için günde 14 bin paketlemek üretiyor.

Sivas Bilgelik ve Uygulayım Bilimi Üniversitesi dahi AFAD koordinasyonuyla iyicil gönül ve kurumların katkısıyla realizasyon edilen gıda, giysi, battaniye, akak, fırın, soba, mahrukat üzere malzemeleri yer sarsıntısı bölgelerine ulaştırdı.

Malatya’ya revan Sivas Ahali Eğitimi Merkezi Müdürlüğü aşçılık bölümü maharetli müzakereci ve kursiyerleri ise Türk Kızılay koordinesinde depremzedeler amacıyla kemirmek pişiriyor.

El Yetişek Merkezinde üretilen savmak ve zayıf pastalar da İl Milli Yetişek Müdürlüğü marifetiyle bölgeye gönderiyor. Merkezin tekstil alanı hoca ve kursiyerleri ise kutup kumaştan kollar üzere diktikleri ruba takımları ile argaç, çizik, içlik, çöz çamaşırlarından oluşan giysi malzemelerini sarsıntı bölgelerine ulaştırdı.

Şarkışla Ahali Eğitim Bilimi Merkezi bünyesinde terzilik tertip kursu gören 20 eş, depremzede füru için pijama, içlik ve çizik dikmeye başladı.

Ulaş İlçe Müftülüğünün din görevlileri, hayırseverlerle işbirliği yaparak topladıkları arkalama malzemelerini, Ilçe Sosyal Teavün ve Tesanüt Vakfına konfirmasyon etti.

Yakacak yardımı kampanyasının bitmeme ettiği Akıncılar ilçesinde bile toplanan 2 kamyon odun ve 144 soba Malatya’ya gönderildi.

Yozgat

Yozgat’ta Valilik ve Şehremaneti, hareket bölgesinden kente gelenleri misafirhanelere ve KYK yurtlarına yerleştiriyor.

Depremzedeler üzere arkalama kampanyasını sürdüren Yozgat Belediyesi, kente gelen depremzedelerin besin özellikle tevessül etmek için bilcümle ihtiyaçlarını karşılıyor.

Aydıncık Belediyesi, deprem bölgesine 11 tır yakacak yardımında bulunurken Akdağmadeni Belediyesince dahi 9 tır yardım, 1 toplumsal hizmet uzlaştırıcı ve 24 destek ekibi gönderildi.

Sorgun Umum Yetişek Merkezi Müdürlüğünce mahirane öğreticiler, kursiyer ve gönüllülerce üretilen giysiler ile Yozgat Çükündür Ekiciler Kooperatifince bağışlanan 24 ton efsanevi yemi bölgelere irsal edildi.

Niğde

Niğde’üstelik Vilayet ve Şehremaneti koordinesinde, amme kurumları, STK’ler, dünyalık ve dernekler ile vatandaşların desteğiyle 989 personel, 113 açkı, 199 gelişim makinesi, 1440 akak, 1240 battaniye, 1440 bürgü seti, 267 keçe, 269 yardım tırı ve 3 otobüs deprem bölgelerine gönderildi.

Öte yandan Bor Belediyesi de sarsıntı bölgesinden kente gelmek isteyenler üzere otobüs seferleri düzenliyor.

Ulukışla Belediyesi ise başlattığı kampanyada toplanan sobaları bölgeye gönderecek.

Kayseri

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, deprem bölgelerine 26 polis gönderdikleri, antrparantez Elbistan’daki çerge şehir ve hastanelerde görev yapmaları için üstelik ekibi ilçeye ulaştırdıklarını bildirdi.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (KASKİ) Umumi Müdürlüğü ekipleri birlikte depremzedelerin kaldığı binalar ve hastanelerde lağım döşemi hattındaki tıkanıklığı yarmak amacıyla çalışıyor.

KASKİ antrparantez 74 yabanlık ekibiyle Kahramanmaraş’ta vinç, kayar kasa kamyon, pikap, tır, minibüs, toplanmış ara bulucu, hidrofor dizge (pompa, motor ve sürücü), kar motoru, 2 kepçe, 7 kamyon, 10 4X4 kamyonet, 2 boşaltıcı ile çalışmalara bindi veriyor.

Erciyes Ski Merkezi dahi bölgeye tecrübeli ve beceri 10 personel, çadır, elektrik üreteci, ahali aletleri, battaniye ve kask gönderdi.

Ski eğitmenleri AFAD’ın açtığı hesaplara bağışta bulundu, Erciyes’teki kuruluş ve otel işletmecileri dahi kar montu, başmak, ellik, battaniye, tay, yastık gibi malzemeleri depremzedelere ulaştırdı.

Kırşehir

Valiliğin kampanyası kapsamında STK’ler ve vatandaşların dahi katkılarıyla Aşıkpaşa Spor Salonu’nda toplanan su, savmak, cılız azık, urba, soba, ısıtıcı ve kışlık malzemeler, 33 tırla zelzele bölgesine gönderildi.

Kırşehir Belediyesi de Neşet Ertaş Ekin Konuşma Merkezi’nde toplanan cılız azık, ısıtıcı ve kıyafetlerden, zelzele bölgelerinden kente gelenlerin ihtiyaç duymaları halinde yararlanabileceğini duyurdu.

Mıcır, Kaman ve Akçakent ilçelerinde belediyelerin topladığı 2 tır ve 1 kamyon arkalama malzemesi ile çadırlar üstelik bölgelere gönderildi.

Kırşehir’deki STK’lerce toplanan üst, akarsu, gıda ürünleri kamyonlarla yola çıkarıldı.

Share: