İç Anadolu’dan hareket bölgelerine yardımlar sürüyor

Kırıkkale, Kırşehir, Kayseri, Sivas ve Yozgat’tan, “Asrın felaketi” olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen depremzedelere yardımlar bitmeme ediyor.

Kırıkkale Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan açıklamaya bakarak, çadır kentlerde artan depremzedeler amacıyla odun sobası üretiliyor.

Gazi Mesleki ve Maharet Rum Lisesi öğretmenleri ve gönüllüler tarafından okulun atölyesinde üretilen sobalar, sarsıntı bölgesindeki çerge kentlere gönderiliyor.

Yahşihan Halk Eğitimi Merkezi dahi depremzedeler amacıyla dalgı tulumu, battaniye, kutup, montgomer, şapka ve muhtelif giyim kuşam üretiyor.

Umum Eğitim Merkezi öğretmenleri, kankızıl öğreticiler ve kursiyerler aracılığıyla özenle hazırlanan giysiler depremzedelere ulaştırılıyor.

Yahşihan Belediyesinden yapılan açıklamada ise Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde bire bir günlüğüne bakım isnat etmek isteyen 30 berber ve kuaförün gönüllü adına ilçeye götürülmesinin planlandığı belirtilerek, destek olmak isteyenlerden Avrat, Sülale, Yavru ve Sakat Politikaları Müdürlüğüne başvurmaları istendi.

Kırşehir

Kırşehir Mesleki ve Beceri Anadolu Lisesi’nde depremden etkilenen kentlerde kullanılmak üzere soba, dezenfektan ürünleri ve maske üretildi.

Öğretmenler ve öğrencilerin ürettiği keçe içi ve dışında kullanılabilen 103 soba, çokça sayıda dezenfektan ve peçe, tıra yüklenerek AFAD koordinatörlüğünde zelzele bölgesindeki illere gönderildi.

Öte yandan Kırşehir Tarım ve Orman Müdürlüğünce oluşturulan grup, Kahramanmaraş’ın Türkoğlu ilçesinde, etken hayvan kurtarılması, temizlik hayvanların tespiti ve gömülmesi ile kâin hayvanlara yem desteğinin sağlanmasına yardım sağlıyor.

Kayseri

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, deprem bölgelerinde aşındırmak stantlarında günde 15 bin kişiye ısıdam kemirmek ve çorba dağıtıyor.

Kahramanmaraş’ta, depremzedelere aşındırmak ikramında bulunan Kayseri Büyükşehir Şehremini Memduh Büyükkılıç, yaraları eksiltmek amacıyla ahali birliğiyle çalıştıklarını anlatım etti.

Talas Belediye Reisi Mustafa Yalçın’ın temasları sonucu de Avrupa’nın türlü bölgelerinden 5 tır yardım malzemesi Kayseri’ye geldi.

Çadırdan battaniyeye, ayakkabıdan kışlık kıyafete kadar binlerce materyal, şehremaneti personeli ve Kızılay gönüllüleri marifetiyle Talas Spor Salonu’na indirilerek zelzele bölgesine gitmek üzere bölümleme edildi.

Yardım malzemeleri, AFAD ile koordineli şekilde yer sarsıntısı bölgesine gönderilecek.

Sivas

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nce oluşturulan kriz masası, depremzedeler üzere arkalama seferberliği başlatarak, toplanan yardımları yerlerine ulaştırmaya bitmeme ediyor.

Acil ihtiyaçların tespit edilmesinin peşi sıra realizasyon edilen arkalama malzemeleri, tır ve kamyonlarla Adıyaman ve Malatya’ya gönderildi.

Tenekeciler ve Madeni İşler Esnaf Odası Başkanlığına sadık maharet kadro ise Kahramanmaraş’ta kontrol istirdat faaliyetlerine bindi veriyor.

Yozgat

Yozgat’ta dahi yer sarsıntısı bölgesine yardımlar sürüyor.

Saraykent Belediyesi, bölgeye 4 tır yardım malzemesi gönderdi.

Belediye Başkanı Ahmet Öçal, Hatay’dahi kurdukları çadırda, depremzedelerin aşındırmak ve öz ihtiyacını karşıladıklarını söyledi.

Share: