KUL’den krizi tırmandıracak kıtalararası balistik füze denemesi

KÖLE, kıtalararası balistik füze denemesi gerçekleştirdi. ABD Gelgel Kuvvetleri Toptan Atak Komutanlığı (AFGSC) aracılığıyla yapılan yazılı açıklamada, Minuteman III kıtalararası balistik füze denemesi gerçekleştirildiği belirtilerek, “Bu test, BENDE’nin çekirdeksel caydırıcılığının emin, güvenli, güvenilir, 21’inci yüzyılın tehditlerini caydırmak ve müttefiklerimize cesaret yöneltmek için canlı olduğunu göstermeyi amaçlayan rutin ve süreli faaliyetlerin aynı parçasıdır. Bu asıl testler elan geçmiş 300’den aşkın sefer yapıldı ve bu test kâin toptan gelişmelerin sonucu değildir” denildi.

Californiya eyaletinde kayran düz Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü’nden fırlatılan silahsız balistik füze, 6 bin 760 kilometre öğün bitirme ederek Marshall Adaları’ndaki Kwajalein Mercan Adası’ndaki hedefi vurdu. Minuteman III, KUL ordusunun stratejik cephaneliğinin anahtarı kendisine görülüyor. Füze, 9 bin 660 kilometreden çok menzile eş ve saatte tahminî 24 bin kilometre süratle ilerliyor.

“TESTLERİMİZ DÜNYADAKİ GELİŞMELERE TEPKİ DEĞİL”

576. Uçuş Testi Filosu Komutanı Miralay Chris Cruise yaptığı açıklamada, “Tek şüpheniz olmasın, nükleer gücümüz ülkemizin ve dünyadaki müttefiklerimizin ulusal güvenliğinin ana taşıdır. Bu düzenlenen sınav, ulusumuzun ICBM (Kıtalararası Balistik Füze) filosunun cebe sisteminin amade ve güvenilirliğini gösteriyor” dedi.

Fariza Gücü komutanı Ferik Armand Wong ise yaptığı açıklamada, “Testlerimiz çokça önceleri planlandı ve dünyadaki gelişmelere tepki değil. Her fırlatma üzere çakal bir planlama süreci, fırlatmadan altı ay ila bir sene önceki başlar” ifadelerini kullandı.

TESTLER, RUSYA VE ÇİN NEDENİYLE ERTELENMİŞTİ

ABD, bu ayın başlarında Tayvan yakınlarındaki tatbikatları dolayısıyla ile Çin ile artan gerilimi göğüslemek ve geçtiğimiz april ayında ise Ukrayna’birlikte devam fail cenk sırasında Rusya ile olan çekirdeksel gerilimi hafifletmek için bahis konusu testleri iki kez ertelemişti.

Rusya Kerem Başkanı Vladimir Putin geçtiğimiz şubat ayında yaptığı açıklamada, ülkesinin çekirdeksel kuvvetlerinin faziletkâr alarma geçirmiş, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin nükleer savaşa kat açabileceğine dayalı korkular artmıştı. Fakat ABD, şimdiye büyüklüğünde Washington’un nükleer alarm seviyelerini tagayyür etmek üzere tek illet görmediğini açıkladı.

Share: