Malatya’da Depremzedeler Erzak Alabilmek İçin Gönül Çarşısı Uğrunda Saatlerce Kuyrukta Bekliyor

Malatya’nın Yeşilyurt ilçesinde vatandaşlar, Yeşilyurt Belediyesi Içtimai Arkalama İşleri Müdürlüğü Hayat Çarşısı önünde erzak alabilmek amacıyla saatlerce detaylı kuyruklarda bekliyor. Ara bekleyen ayrımsız yurttaş, otağ ve erzak dağıtımında geçersizlik yapıldığını belirterek “Bazıları 2 çadır almış bazıları 3 şerha almış, bazıları ise tek alamamış. Erzak dağıtımında tekrar haksızlıklar, bazıları dahası ile alırken bazıları ise alamıyor” dedi.

Yeşilyurt Belediyesi Içtimai Arkalama İşleri Müdürlüğü Emanet Çarşısı’nda, Kızılay koordinasyonunda depremzedelere erzak dağıtılıyor. Yeşilyurt Belediyesi Toplumsal Müzaheret İşleri Müdürü Alparslan Tokgöz, şunları söyledi:

“DEPREME BİR ŞEKİLDE ALIŞACAĞIZ”

“Depremin evvel günlerinde şokun atlatılması ile birlikte Kızılay ile gelişigüzel burası etken ağıl getirildi. Nedeniyle sarsıntı sonrası depremden önceki koyduğumuz kavait saf olarak tahrip edildi. Kızılay buraya ürünlerini getirebiliyor. Bizler bile belediyenin imkanları ve buranın altyapısını kullanarak gelen seçkin vatandaşımız düzenlilik güçlerimiz yoluyla sıraya alınıyor orada derakap insan, töz âdem evladı, T.C. kimlik numarası ile araç yapılarak tıpkı kart kendilerine veriliyor. Elimizde bu gıdalar olduğu müddetçe ve devam ettiği müddetçe sabah 10 ile 16 arası açılan Güç Çarşımıza mevrut her vatandaşımıza, rastgele depremzedeye birer adet gıda kolisi, elimizde olduğu kadar katışıksızlık, hijyen paketleri kendilerine veriliyor. Depreme bire bir şekilde alışacağız, depremle yaşamaya alışacağız. Yaşama Çarşımız belki Ramazan sonrası evet belki elan fazla peki engelsiz kalacaktır. Aynı derde merhem olunmaya çalışılıyor. Burada Kızılay gönüllüleri, belediye personeli, gönüllülerimiz hararetli benzeri himmet yapıyorlar.”

Yardımlara ilişik açıklamalarda mevcut Tokgöz, “Depremin önceki günleri biliyorsunuz Belediyelere yardım kolileri geliyordu. Henüz sonra AFAD vasıtasıyla yardım kolileri ve malzemeleri doğrulama alınınca bizim buraya ürünler umumi namına Kızılay yoluyla ve belediyemizin katkılarıyla geliyor. Günde kestirmece 1400-1500 kişiye müzaheret yapılıyor” şeklinde konuştu.

“ÇADIR DAĞITIMINDA ADALETSİZLİK VAR”

Emanet Çarşısı önünde arkalama kolisi ahzetmek amacıyla mufassal kuyruklar oluşturan depremzede vatandaşlar, yardımların azlığından ve yetkililerin duyarsızlığından şikayet etti. Depremlere evde yakalandığını tamlayan tıpkısı yurttaş kayınpederi ile alay malay Hatunsuyu’nda çadırda kaldığını belirterek, “Müzaheret yok. İlk günden bugüne kocabaşı karışma oluşmak üzere kimse arayıp sormadı” dedi.

Benzeri başka yurttaş ise şunları söyledi:

“Deri alamadık. Çadır dağıtımında adaletsizlik var. Bizim Şahnahan Muhtarı memat etti. Vefat edince arasında kaldık. Hangi yaptıkları bilinemeyen. İyi yara ekmeğimizi pişiriyoruz. Yani burada bize ekmek vermese birer er bezi un verseler harcama ekmeğimizi evde birlikte pişiririz. Gâh sorunlar var sorunlar yavaş yavaş Allah’ın izniyle çözülür. Bazı haksızlıklar var keçe işlerinde. Benim evime yıkım kararı bırakılmış filhakika 5-10 kuruş üstelik verildi bunu dahi inkar edemeyiz. Boydak oba sorunu var. Bazıları 2 çadır almış bazıları 3 pasaj almış bazıları ise tek alamamış. Erzak dağıtımında tekrar mezalim, mevcut bazıları dahası ile alırken bazıları ise alamıyor. 2- 3 bin nüfuslu tıpkı toprak bizim Şahnahan, kocabaşı birlikte olmayınca filhakika beyninde kaldık. 3 saattir sıradayım bu aralık için ayar mi? Bir süre sonradan bu yardımlar bitecek. Dizge işine gücüne bakacak. Tümce bağında bahçesinde çalışmaya bakıyor. Bağda bahçede çare atmazsak biz buralarda hangi sürünelim hangi işimiz var. Eş gitti zaten otağ birlikte olmayınca per perişanız.”

Share: