Manavgat’ta çam kese böceği istilası

Manavgat’ta çam kestirme böceği istilası

Sürüler halinde binalara girip vatandaşın uykularını kaçırıyorlar

ANTALYA – Antalya’nın Manavgat ilçesinde Çam Kese Böceği adına adlandırılan dokuncalı istilası yaşanıyor. Çam ağacının yanında insanlara de uymazlık veren böcek, Sarılar Mahallesi sakinlerinin uykularını kaçırıyor.Sürüler halinde binaların en son katına kadar tırmanan haşerat yüzünden vatandaşlar gocunmak meşgul anlar yaşıyor.

Orman, Belediye ve Tarım İlçe Müdürlüğüne başvurduklarını belirten mahalle sakinleri sorunlarına hal istiyor.

Sarılar Mahallesi 3043 çıkmaz üstünde mevcut bire bir binanın arkasında yersiz arsada mevcut çam ağacından evlerin bahçe duvarlarından sürüler halinde giren çam kestirme böceği, vatandaşlar aracılığıyla ilaçlama yapılmasına rağmen istilasını sürdürüyor. İstilanın olduğu artmanda tevakkuf fail Erek Şevik, geceleri uyku uyuyamadıklarını belirterek “Görüldüğü gibi evimiz ahali arasında gembi olarak ta adlandırılan Çam Kese Böceği istilasına uğramış durumda. Bu zararlıdan kurtulabilmek üzere ne gerekiyorsa yaptık. İlaçlıyoruz, bire bir çevrim binlerce üste milyonlarcası yeniden geliyor. Evimizde kapı-sırça açamıyoruz. 3-4. Katlara kadar çıkıyor. Her gün duvarları ilaçlamaya çalışıyoruz. Kontra taktirde duvarlar ağız ağıza gembi istilası yaşıyor. Geceleri uyuyamaz olduk. Belediyeler ve orman işletmesi ilkin doğmak için ekincilik ilçe ve sağlık müdürlüğüne başvurmamıza karşın sorunumuza hal bulamadık. Yetkililerden çözüm istiyoruz” dedi.

Mehmet Günahsız isimli mahalle sakini ise, bu yıl yağmurun az yağmasından dünya çam ağacının gembi ürettiğini belirterek, yetkililerden sorunlarına acil çözüm beklediklerini dile getirdi.

Share: