Muğla’da otelin koruluğunda mevcut çocuk savacı “Defne” doğaya salındı

Muğla’nın Datça ilçesinde aynı otelin koruluğunda kâin “Defne” adı verilen resul yavrusu, katıksız hayat alanına bırakıldı.

Muğla’de orman yangının çalışkan olduğu alanda çandır hayatı üzerine çalışma tay tay arabası Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Yasin İlemin, ilçedeki benzeri otelin çevresinde bala savacı görüldüğü ihbarı konusunda bölgede inceleme yaptı.

Otelin koruluk alanında bala karakulağı yakalayan İlemin, veteriner hekim Dr. Mukavemetli İlemin ile yaptığı kontrollerde hayvanın dosdoğru olduğunu belirledi.

“Develik” adı sunulan haberci, Datça-Marmaris arasındaki ormanlık alana bırakıldı.

İlemin, yaptığı açıklamada, kasılma içindeki koruluk alanda serencam 2 aydır resul görüldüğü bilgisini aldıklarını söyledi.

Marmaris-Bördübet yangınından önceki kasılma zarfında ulak görülmemesi, yangından sonraları ise görülmesinin karakulakların yangından elbet etkilendiğine meni ettiğini tamlayan İlemin, “Yaptığımız evvel incelemelerde kendine eskimemiş habitatlar bulma arayışı sırasında yapı sınırlarına girmiş calip tıpkısı resul olduğunu anladık. Tesiste eş faaliyetleri beş altı ve yarı doğal bir düz. Fakat yaptığımız değerlendirmelere bakarak karakulağın burada bulunmasının onun gelecekteki yaşantısı üzere riziko doğuracağını değerlendirdik.” dedi.

Yakalanan karakulağın kişmiri ve 5 maaş olduğunu belirlediklerini dile getiren İlemin, coşkunluk zımnında annesini kaybeden karakulağın akıbet 2 aydır yanmamış ormanlık alanlarda ve kasılma içindeki korulukta avlandığını ve hayata tutunduğunu anlattı.

Karakulağı bıraktıkları alanın hayvanın beslenmesi üzere akla yatkın koşullara cemaat olduğunu vurgulayan İlemin, şunları kaydetti:

“Bu alanda çokça miktarda avlayabileceği canlılar var. Antrparantez akarsu kaynakları açısından da zengin bir alana bırakmış olduk. Önümüzdeki haftalarda bölgede başlayacak yağışlarla kumanya kaynaklarının daha birlikte aratacak olması sebebiyle mıhlı tıpkı şekilde gelişimini tamamlayacağını düşünüyoruz. Kendisini ışık-kapanlar ile izlemeyi, belli benzeri büyüklüğe gelince de peyk vericisi takmayı planlıyoruz. Tabiat Dulda ve Milli Parklar Umumi Müdürlüğü koordinasyonunda, ‘Akdeniz Habitatlarının Sonuç Melez Kedileri’ projesi kapsamında bölgedeki savacı ve melez kedisi popülasyonlarının son orman yangınlarından nasıl etkilendiği konusunda araştırma projemize bitmeme ediyoruz.”

???????Share: