Palikarya çaşıt, Suriye sınırındaki önlemler ve Sazak Limanı karşı bilgelik toplamış

Yunanistan amacıyla espiyonaj yaptığı gerekçesiyle Gaziantep’te tutuklanan ve “panel ve askeri çaşıtlık” suçundan 12,5 sene hapisle cezalandırılan sanığın, Türkiye’nin Suriye sınırındaki önlemler ve Mersin Ağacı Limanı hakkında bilgiler topladığı gerekçeli kararda saha aldı.

Suriye asıllı Muhammad Amar Ampara’ya Gaziantep 2. Gösterişli Ukubet Mahkemesince “panel ve askeri casusluk” suçundan sunulan 12,5 sene kodes cezasıyla ilgilendiren gerekçeli değişmeyen açıklandı.

Yunanistan ve Suriye vatandaşı olan sanığın gayrikanuni yollarla Suriye’ye gittiği ve “Abu Ahmed” harf adlı kaçakçı ile bağlantı kurduğu tamlanan kararda, Ampara’nın Türkiye sınırındaki güvenlik güçleri, devriye sayıları, sınırda kameraların ve ışıklandırmanın bulunup bulunmadığı, aramalarda algılayıcı köpeklerin kullanılıp kullanılmadığı üzere konularda bilgi temin ettiği kaydedildi.

Sanığın Yunanistan Millî İstihbarat Servisi elemanlarıyla mesajlaşma kayıtlarının olduğu rapor edilen kararda, Ampara’nın Palikarya duyu çalışanlarının talebi üzerine Sazak Limanı’nın beraberinde terör örgütü DEAŞ ve FETÖ’yle angajmanlı adlar üzerine üstelik bilgiler topladığı belirtildi.

Kararda şu bilgiler yer aldı:

“Sanığın Yunan gizli servis ile bağlantılı ve güdümünde olduğu, Yunan duyu servisinin talimatı ile hikmet temin ettiği üzerine gelişigüzel şüphenin bulunmadığı anlaşılmıştır. Sanığın eylem ve faaliyetlerinin ‘devletin adsız kalması gereken bilgilerini siyasal yahut askeri çaşıtlık için realizasyon etme’ suçunu oluşturduğu sonucuna varılmıştır.”

Gaziantep MİT Bölge Başkanlığınca 25 Haziran’üstelik düzenlenen operasyonda, Yunanistan Ulusal İstihbarat Servisi adına espiyonaj faaliyetinde bulunduğu gerekçesiyle yakalanan Muhammed Amar Ampara, 26 Haziran’de tutuklanmıştı.

Share: