Rize’de yapımı bitmeme eden Geri Hizmet Merkezinin liman dolgusunun yüzde 40 tamamlandı

Rize’de yapımı bitmeme eden Geri Hizmet Merkezinin liman dolgusunun yüzdelik 40 tamamlandı

Lojistik Merkezi inşaatında deniz gemilerle dolduruluyor

RİZE Rize’nin İyidere ilçesinde bahir dolgusu üzerinde yapımına başlanan Geri Hizmet Merkezi’nin inşaatı ivinti kesmeden bitmeme ediyor.

Lojistik Merkezin hayata geçmesinin peşi sıra Rize- Artvin Havalimanı ve Rize’nin doğu ve Güneydoğu’ya açılan kapısı olan Ovit Tüneli ile bütünleşmiş olması hedefleniyor. 20 milyon titrem dolgu ile yapılması planlanan Geri Hizmet Merkezi dolgusunda 7,8 milyon ton dolgu ile yüzde 40’lık tamamlanma sağlandı. Günce averaj 20 bin ton dolgu yapılan projede, 6 bin titrem materyal gemiler eliyle deniz döküsünde kullanılırken 14 bin tonu ise kamyonlarla dökülüyor.

Toplamda 700 bin metrekarelik bahir dolgusu yapılması planlanan alanda gerçekleşen 7,8 milyon titrem dolgu ise 260 bin metrekarelik alanı mandepsi ediyor. Bir zamanda 2bin 700 metrelik mendirekte 1300 metrelik olgunluk kaydedilirken, genel anlamda işin yüzdelik 17’si tamamlandı. Öte yandan temel mendirek üzerindeki beton blok montajlarına ise önümüzdeki aylarda başlanması bekleniyor.

Lojistik Merkezi’nin bir an önce açılması üzere sabırsızlıkla beklediklerini dile getiren İyidere kaza halkından Yaşamış Mete, “Lojistik vakit kaybetmeden bir liman değil, bugün birçok dallara ihtiyaca cevap verecek. Bağımlı ki burada olan lojistiğinde alan adına baktığınız zaman Karadeniz bölgesinde biricik henüz böyle benzeri eşkâl namevcut. Artvin, Rize, Gümüşhane, Bayburt, Erzurum hatta buradan Mardin, Diyarbakır, Urfa’ya büyüklüğünde hizmet verecek. İyi deremiz üzere bölgemiz üzere domuzuna bire bir bakım. Ekonomiye gerçeklenmiş tıpkı katkısı evet. Tersanelerden, gemi bakımına büyüklüğünde bunların hepsi bir katkıdır. Birçok alanda de enerjik olacak” ifadelerini kullandı.

Mithat Mete isimli yurttaş ise istihdamın artacağının altını çizerek “Aşağı üst Geri Hizmet merkeze 10-15 bin can alırlar. Buradan üstelik 150-200 can aldıklarında ekonomiye ulama verir. İnsanlar amacıyla çalışanlarda orada çalıştığında buraya bile yardım sağlar. Değişik ülkelerden ati buraya gelecekler. Bölgemize faydaları olacak” şeklinde konuştu.

Share: