Safranbolu çavuş üzümünde faziletkâr rekolte bekleniyor

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde hasadına başlanan çavuş üzümünde bu sene yüksek rekolte bekleniyor.

Safranbolu’de yüzyıllardır yetiştirilen, kendine özgü aroması ve kokusuyla öne sâdır çavuş üzümünde hasat başladı.

İl Tarım ve Orman Müdürü Ağır Sıklet Ayvalık, AA muhabirine, yerel kitap çeşitlerini terviç ve bunları geliştirmeye yönelik çalışmaların sürdüğünü anlattı.

Safranbolu çavuş üzümünün kendileri için çokça ayrı yeri olduğunu aktaran Ayvalık, “Safranbolu çavuş üzümü çeşidinin bitmeme etmesi ve ati kuşaklara ulaştırılması açısından desteklerimize seçme yıl devam edeceğiz.” dedi.

Maniye domatesinin coğrafi işaretle tescillendiğini, Safranbolu çavuş üzümü üzere de bilcümle altyapıları oluşturduklarını dile getiren Ayvalık, şunları kaydetti:

“Türk Patent ve Işaret Kurumundaki işler tamamlandı. Tarım ve Orman Bakanlığına evraklarımız gönderildi. Bakanlığımızdan akıllıca görüşler alındı. Şu zaman komitede. Komitenin değerlendirilmesi sonucunda ati cevaba göre hareket edeceğiz. Biz artık coğrafi işaretimizi aldığımızı akseptans ediyoruz. Coğrafi bel, ürünü korumamız amacıyla çok eke. Ürünün standartlarının belirlenmesi ve alelhusus Bozcaada çavuşundan farklılığını kamuoyuna açıklamamız açısından çok eke.”

“Güzeşte seneye bakarak üretimde artım var”

Bu yıl abuhava koşullarının de makul geçtiğini ifade eden Ayvalık, şöyle devam etti:

“Tığ rastgele yıl dekara kısaca 2 ton civarında verim alırdık. Bu sene bu rakamımız biraz elan yukarılara imdi. Geçen seneye göre üretimde artışımız var. Bu yıl gayet artağan tıpkı yıl geçiriyoruz. Güzeşte yıl 900 ton civarında ürün elde ettik. Bu yıl bu rakamın 1000 titrem ve üzerinde olacağını tutum ediyoruz. Safranbolu çavuş üzümü, piyasada domuzuna eşit bulan ayrımsız işaret. İlimizde gayrı yapıt gruplarında 8 ile 12 lira beyninde pazarlama yapılırken, çavuş üzümü 20 ila 25 liradan azrail bulabilmekte.”

“Mekân illerden müşterilerimiz var”

Konarı köyünde 30 yıldır çavuş üzümü yetiştiren Mehmet Siyami Yakupoğlu üstelik bu yıl verimin ve kalitenin değişik yıllara bakarak daha faziletli olduğunu söyledi.

Modern telli terbiye sistemiyle 10 dekar alanda istihsal yaptıklarını anlatan Yakupoğlu, “Kâh güre çeşitlerden dekardan aldığımız verim 6 tona çıkabiliyor. Yaşlılarda ise 2-3 titrem civarında. Burada tonajdan çok biz nitelikli olmasına özen gösteriyoruz. Mekân illerden müşterilerimiz var.” diye konuştu.

Share: