Tacikistan’ın bağımsızlığının 31. sene dönümü Ankara’da kutlandı

Tacikistan’ın 31. bağımsızlık sene dönümü dolayısıyla Ankara’üstelik benzeri otelde kabul resmi gerçekleştirildi.

Resepsiyona Tecim Bakanı Mehmet Muş, Endüstri ve Uygulayım Bilimi Vekil Yardımcısı Güç Şanlı Dönmez, Tacikistan’ın Ankara Büyükelçisi Eşrefcan Gulov, birçok ülkenin büyükelçisi ve çokça sayıda davetli katıldı.

Burada mütekellim Bakan Muş, Türkiye’nin Tacikistan’ın bağımsızlığını tanıyan önceki ülkelerden biri olduğunu belirterek, geçen 31 sene ortamında Tacikistan’ın temas alanda gösterdiği gelişmeyi heyecanla strateji ettiklerini söyledi.

Türkiye’nin Tacikistan’la iktisadi ve ticari ilişkilerde kaydettiği ilerlemenin “imge verici” olduğunu kaydeden Muş, “Bizler Tacikistan’ın gelecek vadeden ticari ve konuşu potansiyelinin farkındayız ve bu potansiyeli yapmak için da kararlıyız.” dedi.

Muş, Türkiye’nin Tacikistan’la ticaret hacminin 2020’nin önceki 8 ayında bire bir önceki yılın tıpkı dönemine bakarak yüzdelik 20 artarak 340 milyon dolara çıktığını belirtti.

Geçen yıl Tacikistan’ın ithalatında Türkiye’nin 3. sırada, ihracatında ise 5. sırada vadi aldığına dikkati çekici Muş, “Tecim hacmini 1 milyar dolara çıkarma amacında emniyetli adımlarla ilerlediğimizi hikâyelemek isterim.” diye konuştu.

Tecim Bakanı Muş, Tacikistan’a gidecek

Muş, yakın aynı zamanda hareket adamları bütünüyle alay malay Duşanbe’ye tıpkı müzakere gerçekleştireceklerini belirterek, bu ziyarette Tacikistan ile gelişim birliğini daha kapsamlı aynı ağıl vermek için sağlıktan ulaşıma eğitimden yatırımlara bir nice temaslarının olacağını dile getirdi.

Modern Tacikistan’ın inşasında Türk müteahhitlerin vaktiyle olduğu kadar çalışmaya devam edeceğinin altını çizen Muş, iki büyüklük arasındaki ilişkileri sadece tecim ve ekonomi alanında değil, ekin, terbiye, keyif ve turizm üzere sair alanlarda de geliştirmek istediklerini vurguladı.

Muş, “Örneğin turizm sektöründe ülkelerimiz beyninde pahal ayrımsız potansiyel olduğunu görmekteyiz.” ifadesini kullandı.

Bu yılın önce 8 ayında Tacikistan’dan gelen misafirlerin sayısının 48 bin olduğunu kaydeden Muş, bu rakamların 2021’deki istatistikleri geçtiğini ve bu sayının artması üzere üzerlerine düşeni yapacaklarını rapor etti.

“(İkili tecim hacmini) 1 bilyon dolara tart kararı aldık”

Tacikistan’ın Ankara Büyükelçisi Eşrefcan Gulov ise ülkesinin bağımsızlığının Tacik ulusunun hayatında tıpkı dönüm noktası oluşturan kutsi bire bir hezel olduğunu belirterek, bağımsızlık döneminde Cumhur Reisi İmamali Rahman’ın önderliğinde ülkesinin soylu erki ve içtimai kalkınmasının sağlandığını dile getirdi.

Tacikistan ekonomisinin akıbet 20 yılda yüzde 7,5 düzeyinde ortalama tahaccüm sağladığını vurgulayan Gulov, gayri yıldızlı yurtiçi hasılasının bile 2000 yılına göre az daha 50 tekmil arttığını söyledi.

Gulov, Tacikistan’ın 180 ülke ile diplomatik ve dostça ilişkilere eş ve 57 uluslararası ve bölgesel kuruluşun birlikte parçalanmamış üyesi olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

” Türkiye Cumhuriyeti, 29 Karı 1992 tarihinde Tacikistan’ın bağımsızlığını tanıyan ve ülkemizle diplomatik ilişkiler kuran geçmiş ülkelerden biridir. Bu yıl iki mevki beyninde diplomatik ilişkilerin kurulmasının 30. yıl dönümünü kutladık. İki devletin art düzey liderleri arasındaki bol ilgiler, iki büyüklük arasındaki siyasal ilişkilerin ve güvenin peş düzeyde olduğunun aynı göstergesidir.”

Tacikistan ve Türkiye’nin birçok tarihi ve kültürel ortaklığa erbap olduğuna dikkati çeken Gulov, “2021’dahi iki ülke arasındaki tecim cirosu 390 milyon KÖLE dolar kendisine gerçekleşti ve biz önümüzdeki yıllarda bunu 1 milyar dolara tart kararı aldık.” ifadesini kullandı.

Gulov, Tacikistan’ın barışsever tıpkı mutluluk olduğunu ve halkının barış ve birliğin sağlanması için balaban çaba gider ettiğini belirterek, Taciklerin uğraş ve başka milletlerin evlerinde yas istemediklerini dile getirdi.

Kırgızistan ile mail zamanda yaşanan çizgi gerginliğine değinen Gulov, eksen çatışmasının seçme iki tarafta dahi ciddi birey kayıplarına neden olduğunu söyledi.

Gulov, “Tacikistan uluslararası hukuka gocunmak duyarlı ve kamu anlaşmazlıkların ve ihtilafların barışçıl tıpkısı şekilde ve çapraz çıkarlara göre çözülmesini destekler. Zira gelişigüzel devletin istikrarı ve ilerlemesi barış ve huzura bağlıdır.” ifadesini kullandı.

Konuşmaların peşi sıra pasta kesildi.

Tören, çalgı dinletisiyle sona erdi.Share: