Tekirdağ saf güzellikleriyle doğaseverleri bekliyor

Tekirdağ bahir, gastronomi, hars turizminin yanı sıra tabiat turizmiyle de sonuç yıllarda ölümlü yapmaya başladı.

Tabiat yürüyüşlerinden aşırı sporlara, kampçılıktan uğraşı balıkçılığa metanetli çokça turizm çeşidinin yapılabildiği kent bu özellikleriyle güz mevsiminde daha bile öne çıkıyor.

Ganos Dağı etekleri dinlenme kampı tutkunlarını, ormanlık alanlar yürüyüşü sevenleri, Uçmakdere adrenalini erdemli sporlardan hoşlananları çekiyor.

İstanbul’a 145, Edirne’ye 142, Kırklareli’ne 117, Çanakkale’ye 160 kilometre uzaklıktaki şehir, bu coğrafi özelliği zımnında da çokça turiste ocak sahipliği yapıyor.

“Tekirdağ, değme mevsimde ayrı evire çevire”

İl Firez ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, AA muhabirine, Tekirdağ’ın bahir turizminin yanında tabiat ve şiddetli turizminde bile dolay plana çıkmaya başladığını söyledi.

Hacıoğlu, Tekirdağ’ın seçkin mevsimde ayrı güzellikler yaşattığını belirtti.

Özellikle sonbahar mevsiminin Tekirdağ’dahi benzeri bambaşka yaşandığını anlatan Hacıoğlu, şöyle konuştu:

“Yeşilden kırmızıya, kırmızıdan sarıya dönen ve dökülen yapraklar burasını bire bir cazibe merkezine dönüştürüyor. Uçmakdere başta almak için, Saray ilçesindeki ormanlar bu güzellikleri zarfında bulunduruyor. Reviş rotalarının olduğu Uçmakdere’dahi dökülen yapraklar zarfında tutum açmak haddinden fazla evire çevire.

Aynı zamanda yapraklarını dökmeye başlayacak üzüm bağları ortada de iyice gezintiler insanları cezbediyor. İstanbul’a sunu yakın yerde, en güzel bağları, ormanları bulunduran Tekirdağ temas zaman olduğu üzere güzün üstelik ziyaretçilerini ağırlamayı bekliyor.”

“Ağaçlar nitelik cümbüşü oluşturmaya başladı”

Paraşüt eğitmeni Porte Aksoy, gökyüzüyle kavuşmak isteyenleri Uçmakdare’ye beklediklerini anlatım etti.

Aksoy, Uçmakdere’nin doğasıyla insanlara benzersiz güzellikler sunduğunu aktararak, şunları söyledi:

“Ganos Dağı eteklerindeki ağaçlar ulam cümbüşü oluşturmaya başladı. Bu güzellikleri gökyüzünden kabul etmek isteyenler buraya gelip aşırılmak istiyorlar. Tığ hafta arası, hafta sonu uçuşlarımızı yapıyoruz. Natür tutkunları gelip bu güzellikleri görüyor.”

İstanbul’dan mevrut Bay Karadağ, ilk kez dinlenme kampı için Tekirdağ’a geldiğini belirtti.

Karadağ, Tekirdağ’ın İstanbul’a yakınlığının avantaj olduğunu anlatarak, duygularını şöyle dile getirdi:

“Tekirdağ’ın havası, doğası ve denizi çokça adamakıllı. İsterseniz burada kamp, isterseniz paraşütle pervaz yapabilirsiniz. Burada kamp yazmak haddinden fazla güzel. Herkese burada kamp yapmasını tavsiye ederim.”Share: