Türkiye’nin evvel bor karbür tesisi açıldı

Türkiye’nin önce bor karbür tesisi, Balıkesir’in Bandırma ilçesinde Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle açıldı. Reisicumhur Erdoğan, Eskişehir’bile keşfedilen 694 milyon tonluk nadir yer elementi rezervini da almanak bin 200 beniz titrem maya işleyecek bire bir tesisle kazanca dönüştüreceklerini belirterek, “Ham maddeyle başlayıp, sonuncu ürüne büyüklüğünde uzanacak bir sistemle ülkemizin birlik değerlerini harekete geçirmekte kararlıyız” dedi.

Balıkesir’in Bandırma ilçesindeki ETİ Eroin İşletmeleri bünyesinde açılan bor karbür tesisi, Türkiye’üstelik bir evvel olma özelliği taşıyor. Ilkin defans sanayii kalkışmak üzere birçok sektörde kullanılacak olan bor karbürün “Cevherden mücevhere’ sloganı ile yolculuğu başlıyor. Serencam yıllarda bor ihracatı ile alıngan rekorların ardından temeli atılan üretim, bugün Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle açıldı. ETKB ve SSB işbirliği ile Hitit Eroin ve SSTEK şirketlerinin ortaklığında kurulan TRBOR firmasının Borak Karbür Tesisi yatırımı ile 300 kişinin istihdam edileceği ve yılda bin ton borak karbür üretilecek işletmede borak madeninin mülhak değeri savunma sanayii amacıyla ayrı aynı ehemmiyet taşıyor.

Açılışta konuşan Reisicumhur Erdoğan, “Ülkemizin ciddi ürünleri arasında düz alan borak madeninin ekleme değerini cevherden mücevhere anlayışıyla üç yüz intaç arttıracak tesisimizin açılışı vesilesiyle bire bir aradayız. Yatırım bedeli 80 milyon doları bulan Bandırma borak karbür istihsal tesisi, bu alanda ülkemizin evvel, dünyanın de az işletmelerinden biri olacaktır. Bilindiği üzere bor karbür, kıvılcım ve mekanik meydan uygulamalarında aranan ve yeğleme edilen aynı üründür. Borak karbür özellikle aşınmaya dayanıklı mekanik kıvılcım üretimi, çekirdeksel tesislerde, nötron konservatör kabilinden aplikasyon alanlarıyla savunma sanayiinin vazgeçilmezidir. Uçaklardan taktik araçlara, personel yeleklerinden korunaklı levhalara büyüklüğünde metanetli haddinden fazla yerde bu ürünü girmek mümkündür. Bandırma tesisimizde yapılacak yıllık bin titrem üretim kullanıldığı alanlarda bile 150 kattan 2 bin kata büyüklüğünde vasıl değer artışları sağlamaktadır. Tıpkı başka ifadeyle, bu kasılma sayesinde Türkiye vakit kaybetmeden cemaat olduğu bor madeninin melfuf değerini yükseltmekle kalmıyor. Bire Bir zamanda ülkemiz dünyanın en sert üçüncü malzemesinin üretiminde ve satışında yetişkin bir aktör haline geliyor” dedi.

“Eskişehir’dahi keşfettiğimiz eşsiz yer elementi rezervimizi almanak bin 200 yüz titrem cevher işleyecek benzeri tesisle kazanca dönüştüreceğiz”

Tesisin envestisman ve üretim rakamlarının ötesinde Türkiye’ye stratejik benzeri katkı sağladığını rapor fail Erdoğan, “Eskiden bu tuhaf ürünlerin mühim önemi dikkate alınmayıp, elden fiyat unsurlarıyla dışarıdan tedariki yoluna gidildiği için akse dönemlerinde vahim teessürat yaşadık. Defans sanayimizin ihtiyaçları başta gelmek için eleştiri seçme üründe maruz kaldığımız belirsiz-kemiksiz ambargoların ülkemize yaşattığı vakit ve kadem kayıplarını gayet iyi biliyoruz. Bunun için bundan sonra seçme alanda önceki zat ihtiyaçlarımızı karşılayacak, onunla birlikte acun pazarlarında pay sahibi olmamıza ulama sağlayacak yatırımların tamamını destekliyoruz. Elden terbiye bünyesinde planlı icraat de çivi başına birer sükse hikayesidir. Bor karbür yanı sıra, nakit üretimi konusunda bile yakında konkre adımlar atılacaktır. Tıpkı şekilde temeli atık çeliğin dayanıklılığını ilave özellikle başlamak amacıyla dayanıklı çokça alanda makbul ferro borak tesisimiz bile bu sene içre hizmete girecektir. Nadir yerey elementleri konusunda ferah tıpkısı rezerve sahibiz. Eskişehir’birlikte keşfettiğimiz 694 milyon tonluk nadir yer elementi rezervimizi, yıllık bin 200 beniz ton gevher işleyecek benzeri tesisle kazanca dönüştüreceğiz. Ham maddeyle başlayıp, nihai ürüne kadar uzanacak aynı sistemle ülkemizin birlik değerlerini harekete geçirmekte kararlıyız” diyerek konuştu.

Diğer alanlarda üstelik bir adamakıllı gelişmeler yaşandığını belirten Erdoğan, “Aslında dünyada toptan tedarikleri belirli yerlere terk yazar, çabucak fikri iyelik haklarının kazancıyla kanma devri geride kalmıştır. Amerika’sından Avrupa’sına kadar faziletkâr konuşma ve pres maliyetleri cihetiyle üretimi yük görerek ırak coğrafyalara haiz gelişigüzel yerde bati tıpkı dizi değişikliği başlamıştır. Türkiye hem evolüsyon ve mütekâmil mutluluk pazarlarına yakınlığı, hem geri hizmet avantajları, hem büyümüş adam gücü ve idmansız madde potansiyeli ile toptan istihsal merkezlerindeki değişimde avantajlı ayrımsız yerde duruyor. Geçtiğimiz 20 yılda eğitimden sağlığa, güvenlikten adalete, ulaşımdan enerjiye, sanayiden tarıma, spordan sosyal güvenliğe kadar değme alanda ülkemize kazandırdığımız kıpırdak altyapı bu avantajın temelini oluşturuyor. ‘Türkiye Yüzyılı’ vizyonuyla ülkemizi dünyanın sunma iri 10 ekonomisi arasına tarh hedefimize sımsıkı bağlıyız. Hangi küresel afiyet ve asayiş krizleri, hangi yaşadığımız bağımlı afetler hangi birlikte önümüze çıkartılan sair engeller bizi bu hedeften uzaklaştıramayacaktır. Serencam yıllarda milletçe dayanıklı sınamalardan geçtiğimiz tıpkısı gerçektir. Müstevli cihetiyle 2 yıl baskı çektik. Kamu bu badireyi aşmışken kendimizi repo, düzey, para şişkinliği yavuz üçgenine sıkıştırılarak ivaz vermeye zorlandığımız bire bir eksantrik mücadelenin ortamında bulunduk. Bu sıkıntının de üstesinden gelirken, asrın felaketi 6 Şubat depremlerinin yıkıntıları beyninde kaldık. Sivri yağışların etken olduğu seller, sarsıntı bölgemizde felaket konusunda tehlike yaşandı. Depremlerde yitirdiğimiz canların acıları yüreklerimizi yakıyor. Rabbim hayatını kaybeden yekpare kardeşlerimize rahmetiyle, merhametiyle muamele eylesin diyoruz” dedi.

Cumhur Reisi Erdoğan, deprem bölgesindeki çalışmalara da değinerek, “Biz bugüne kadar önüne sâdır hiçbir tehdide, maruz kaldığı tek saldırıya, yaşadığı hiçbir soruna teyit incelmemiş, hepsine cebin inançla ve cesurca direnmiş ayrımsız milletiz. Bugün üstelik öyle yapıyoruz. Ayrımsız yandan depremin enkazını kaldırıyor, farklı yandan arızi barınma alanlarını kuruyoruz. Öte yandan mihman konutların inşası amacıyla attığımız adımlar var. Yeniden bakanlıklarımızın attıkları adımlarla vatandaşlarımızı şu kar kışta haris açıkta bırakmamak için çalışıyoruz. İnsanlarımızın yaralarını sararken, umutlarını güçlendiriyor, hayata bağlanmalarını temine çalışıyoruz. Sanayicisiyle, esnafıyla, işletmecisiyle sarsıntı bölgesindeki üreticilerimizi destekleyerek istihdamı canlandırıyoruz. Yaşanan sarsıntıların yol açtığı anlaşmazlık yüzünden eksantrik yerlere revan insanlarımız yavaş yavaş şehirlerine dönüyor. Milletçe canevi yüreğe, dal kolalama vererek Allah’ın izniyle bu felaketin izlerini de sileceğiz. Deprem bölgelerinde vatandaşlardan bire bir yıl müsaade istedik. Bize aynı almanak müsaade etmelerini istedik. Biz aynı yıl içerisinde temelli konutları bile bitireceğiz. Vatandaşlarımıza sorumluluğumuz var. Vatandaşlarımız bize ‘Bizi bunlara bırakma’ diyor. Biz bunların ne yapacağını elhak gayet bol biliyoruz. Bunlara benim vatandaşım, benim insanım bırakılabilir mi? Bunların derdi eksantrik. Biz duygusal derdindeyiz, onlar para derdinde. Onun amacıyla üstelik salim olsun hep nazır arkadaşlarım, mebus arkadaşlarım, valilerim, hareket bölgesinde sabahtan akşama 7/24 çalıştılar, çalışıyorlar. Bizler birlikte Halk İttifakı namına gerek şahsım, gerekse devletle birlikte bölgeyi dolaştık, dolaşıyoruz, dolaşacağız. Konutlarıyla, hareket yerleriyle, altyapısıyla, üstyapısıyla, eskimemiş, güvenli, huzurlu yerleşim yerleri kurarak şehirlerimizin tarihi ve kültürel zenginliklerini canlandırma ederek Türkiye 100 yılına akla yatkın yürümeyi sürdüreceğiz. İşte bunlar, onlarla uğraşırken bakın tığ neyle uğraşıyoruz. Tığ bile işte bor madeniyle alakalı, onun çeşitlendirilmesinde borak karbürü, bugün bu dev tesisi açıyoruz. Aramızdaki fark bu” dedi.

“Kütahya Emet’e 5 bin titrem üretim kapasiteli borak karbür tesisi kuracağız”

“Bütün bunları başarana büyüklüğünde bize durmak, soluklanmak, eksantrik yöne andırmak haramdır. Bittabi Türkiye’nin ayrımsız kısmında yaşanan sıkıntının çözümü amacıyla ülkenin tamamının yatırımıyla, istihdamıyla, üretimiyle ayakta kalması, ruhlu olması şarttır” diyen Erdoğan, “Bunun için zelzele bölgesindeki şehirlerimizi ayağa kaldırırken ülkemizi hedeflerine yaklaştıracak diğer projelerimizi de boşlama etmiyoruz. Milletimizin 60 almanak hayali olan Türkiye’nin otomobili bunlardan biridir. Geçtiğimiz günlerde TOGG ön siparişlerini almaya başladık. Hamdolsun çok gücük sürede üstelik rekor benzeri temenni oranına ulaştık. Kamer sonundan itibaren teslimatları peyderpey gerçekleştireceğiz. Bor karbür üretim tesisimiz bunlardan biridir. Buradan elde ettiğimiz tecrübeyle Kütahya Emet’te 5 bin titrem üretim kapasiteli eskimemiş tıpkısı bor karbür tesisi elan kuracağız. Durmak namevcut, yola devam” dedi.

“Karadeniz gazını geçenlerde milli sisteme bağlıyoruz”

Karadeniz’den çıkan gazla ilgilendiren birlikte mütekellim Erdoğan, “Karadeniz’birlikte keşfettiğimiz gazı milletimizin hizmetine arz çabamız bunlardan biridir. Projedeki personelimizin depremzedelerimizin yardımına koşması sebebiyle yaşanan beş altı haftalık gecikmeye rağmen Karadeniz gazını yakında milli sisteme bağlıyoruz. Doğalgaz borazan hatlarımızı ihya, doğalgaz depolama tesislerimiz bunlardan biridir. Ülkemizi taşıması, ticareti ve üretimiyle benzeri doğalgaz merkezi yapma uğrunda çabucak ilerliyoruz. Önümüzdeki aylarda önce ünitesini devreye alacağımız Akkuyu Nükleer Alçak Santralimiz bunlardan biridir. Yekpare üniteleri devreye girdiğinde bu santralci ülkemizin selis ve muvazeneli hayatiyet üretiminde mefret ayrımsız role topluluk olacaktır. Temel aykırılık yanındakilerle beraber Akkuyu Çekirdeksel Santrali’ni gezmek istiyor. Arkadaşlara ‘Buyurun gezdirin’ diyorum. Gidiyorlar, geziyorlar. Önemli ayrımsız im diyorlar. Dönüp geldikten sonradan da ‘Yaptırmayacağız’ diyorlar. ya bu ne mantıktır, bu ne kafadır, bu hangi anlayıştır? Acun enerjide, yeşil enerjiye zahir ulaşacağız diye bunun mücadelesini verirken, tığ yeşil enerji noktasında özellikle lazım doğalgaz gerekse Akkuyu Nükleer Erke bilcümle bunlarla yeşil erke noktasında adımlar atıyoruz. Bunlar ise ‘Hayır yaptırmayacağız’ diyorlar. Ego milletime şikayet ediyorum. Canan halkım, canan vatandaşım, işte bu ana muhalefet ve yanındakiler bu ülkede yarın inanın şayet elektrikler eskiden bunların iktidarlarında zahir kesiliyorsa, zahir enerjiye bilcümle muhtaç kalmışsak, tekrar bu noktaya düşeriz. Bunlara bu fırsatı ben inanıyorum 14 Mayıs’ta benim vatandaşım vermeyecek” ifadelerini kullandı.

Dünyanın sunma erdemli barajlarından birinin Yusufeli olduğunu rapor fail Reisicumhur Erdoğan, “Yusufeli Barajı aynı yeşil enerjidir. Aynı hidroelektrik santralidir. Ama bütün bunlarla beraber ayrımsız zamanda bu baraj bizim sulamada birlikte istenildiği şekilde kullanılacak benzeri imkandır. Hamdolsun ülkemizin akarsu kaynaklarının heybetli tıpkı kısmıdır. Serencam 20 yılda devreye alarak bu alandaki potansiyelimizi gerçekten kullanabilir arkaç geldik. Güneş ve rüzgar başta tevessül etmek üzere bizim şu anda sıra enerjisinde dahi tığ çokça mebzul ayrımsız yerdeyiz. RES’lerde yani rüzgar enerjisinde dahi gayet ferah bir yerdeyiz. GES, RES, hep bunlarla bu arada dünyada imdi parmakla gösterilen bire bir talih konumundayız. Yenilenebilir erke kaynaklarımızı şipşak ihya çabalarımız artarak devam ediyor. Bu konuda intaç ettiğimiz mesafenin en domuzuna örneği ülkemizin yenilenebilir enerjisiyle dahi dünyanın geçmiş 10 ülkesi arasına girmeye hazırlanmasıdır” dedi.

Artık Türkiye’nin dünyanın önde gelen savunma sanayii tedarikçileri arasına girdiğini dile getiren Erdoğan, “Hatırlayın, göreve geldiğimizde milli defans adına, defans sanayiinde yüzdelik 20’ydi bizim domestik ve milli potansiyelimiz. Deminden yüzdelik 80 oldu. Nereden nereye? İnşallah geçenlerde bilcümle birlikte şahitlik edeceğimiz kullanılmamış gelişmeler, eskimemiş müjdelerle bu konumumuzu henüz dahi pekiştireceğiz. Bu örneklerin üretimin seçkin alanına teşkil söylemek mümkündür. Tek tuzağın bizi yolumuzdan alıkoymasına müsaade vermedik. Devletiyle, milletiyle, dostlarımızla bir tane kalpgâh, tek bilek kendisine yolumuza kararlılıkla devam edeceğiz. Ağyar ne yaparsa yapsın. Hangi siyasal hesaplar peşinde koşarsa koşsun. Biz hakkın rızası için. Halkın rızası üzere halkımıza aşkla bakım etmeyi sürdüreceğiz. İnançla, sabırla, dirayetle fiilen milletimize hangi alay verdiysek Allah’ın izniyle hepsini Cumhur İttifakı namına yegâne yegâne hayata geçireceğiz. Türkiye’nin 100 yılı vizyonumuzla aramıza hiç kimsenin, hiçbir engelin, hiçbir siyasa mühendisliği projesinin girmesine izin etmeyeceğiz. Rabbim uçurum ve yardımcımız olsun. Rabbim yolunuzu bahtımızı boş etsin diye dua ediyorum. Bu duygularla Bandırma Borak Karbür Üretim Tesisi’nin şehrimize, ülkemize ve sektörümüze ömre bedel olmasını diliyor, emeği sabık kül kardeşlerimi tebrik kartı ediyorum” dedi. – BALIKESİR

Share: