‘vazife Malulü’ Tekaüt Polis: “Nakdi Tazminatım Ödenmedi, Haklarımı Alamadım”

Malatya’birlikte hareketli ve İçişleri Bakanlığı marifetiyle kendisine sunulan enformasyon kartında “fariza malulü tekaüt polis güçleri memuru” yazan Şanlı Tıfıl, murafaa kararına rağmen malullükten doğan haklarını alamadığını kanıt etti. Acemi, “120 aydır başvurmadığım çalım kalmadı amma bana olumlu ayrımsız cevap vermediler. Mart ayında ‘vazife malulü’ diyerek polis tanıtma karnesi düzenlediler. Polis Güçleri haberleşme kartımda ‘misyon malulü’ yazıyor. Haklarımı dilek ediyorum. Nakdi tazminatım ödenmedi, haklarımı alamadım” dedi.

Sinop’ta 1986 yılında polis memuru yerine göreve başlayan ve 1991 yılında Bingöl’e atanan Mualla Idmansız, Malatya- Sivas yağız amacında trafik kazası geçirdi. 25 gün hastanede tedavi gören ve sağ koluna plaka ve vida takılan Amatör, tedavisinin peşi sıra 1992 yılında Bingöl’de göreve başladı. Bingöl’de ilkokul yıl çalıştıktan sonra Güvenlik Umumi Müdürlüğü’nde göreve başlayan Amatör, 2005 yılında geçirdiği maraz sonucu hastaneye kaldırıldı. Geçirdiği sayrılık sonrası sayrılarevi tarafından ‘yönetimsel polis’ yerine görev yapabileceği yönünde rapor sunulan Saftirik, SGK vasıtasıyla ‘uhde malulü’ sayılmadı. Ancak Ankara 5. İdari Mahkemesi, Acemi’un ‘yer malulü’ sayılmasına karar verdi. Danıştay dahi bu kararı onadı.

“HASTANE, RAHATSIZLIĞIMIN KAZAYLA İLGİLİ OLDUĞUNA KARAR VERDİ”

Şanlı Acemi, mahkeme kararına karşın malullükten doğan haklarını alamadığını öne sürdü. Idmansız, bu süreçte yaşadıklarını ANKA Marifet Ajansı’na şöyle anlattı:

“Sinop Inanma Müdürlüğü’nde memur iken OHAL bölgesi olan Bingöl’e atandım. 1991 yılında Sinop’tan Bingöl’e giderken Malatya-Sivas esmer yolunda gidiş geliş kazası geçirdim. Keyif kontrolü olmadan detaylı yıllar Bingöl’de fariza yaptım. Elan sonra Güvenlik Umumi Müdürlüğü’nde Vesika Yönetimi Kat Başkanlığı’na görevli olarak tayinim çıktı. Görevde iken 2005 yılında ayrımsız maraz geçirdim. Ankara yargıcı hastanesine irsal edildim. Şifahane, rahatsızlığımın 1991 yılında geçirdiğimiz trafik kazasıyla ilgisinin olduğuna, yönetimsel polis güçleri kendisine fariza yapabileceğime ve alışılagelen polis adına görev yapamayacağıma karar verdi.”

“MAĞDURİYETİMİN GİDERİLMESİNİ İSTİYORUM”

120 aydır nakıs maaş aldığını sav fail Amatör, “Sağlık dosyam, Inanma Umumi Müdürlüğü’nce Toplumsal Asayiş Kurumu’nun Zahmetli Sandığı’na gönderildi. Ora bile ‘yer malulü olamaz’ şeklinde bir karar verdi. Proses mahkemeye taşındı ve Ankara 5. İdari Mahkemesi, ‘yer malulü’ olarak görev yapabileceğime değişmeyen verdi. Danıştay birlikte bu kararı onadı ve 2 yıldan çok ‘görev malulü’ namına görev yaptım. Fakat Itimat Genel Müdürlüğü ile Sosyal Asayiş Kurumu arasındaki yazışmada normal polis memuru namına gösterilmiş. Burada tıpkı vebal var ve nereden kaynaklandığını bilmiyorum. 120 aydır sakat mahiye alıyorum, mağduriyetimin giderilmesini istiyorum” dedi.

“HAKLARIMI ISTEK EDİYORUM”

Saftirik, haklarını dilek ettiğini ve bununla ilişik her yere başvurduğunu kaydederek, “120 aydır başvurmadığım alım kalmadı ama bana olumlu bire bir karşılık vermediler. Mart ayında ‘fariza malulü’ diye niteleyerek polis enformasyon karnesi düzenlediler. O tarihe kadar durağan kaldılar. Polis haberleşme kartımda ‘yer malulü’ yazıyor. Haklarımı talep ediyorum. Nakdi tazminatım ödenmedi, haklarımı alamadım” diye konuştu.Share: